Plzeň uspěla v důležité bitvě o poháry v Jablonci

17:43aktualizováno  19:58
JABLONEC - Fotbalisté Plzně po porážce s Olomoucí 0:4 a středečním vyřazení v domácím poháru zabrali a v 21. kole první ligy zvítězili v Jablonci 2:0. Bitvu o pohárové příčky rozhodli pro obhájce titulu slepenými góly v závěru úvodní půle Milan Petržela, který se trefil proti bývalému klubu, a Daniel Kolář. Západočeši triumfovali na Střelnici potřetí za sebou a odskočili pátému Baumitu už na rozdíl sedmi bodů.

Jablonec - Plzeň foto: ČTK

Plzeň znovu potvrdila, že se jí v poslední době hraje lépe venku. Na hřištích soupeřů v lize vyhrála třetí zápas po sobě a připsala si v nich devět branek.

Baumit Jablonec - Viktoria Plzeň 0:2

Branky: 40. Petržela, 45.+1 Kolář. Rozhodčí: Adámek - Marek, Handlíř. Bez karet. Diváci: 4120.

Jablonec: Špit - Eliáš, Zábojník, Beneš, Jablonský (61. Kopic) - Třešňák (70. Vošahlík), Loučka, Piták, Jarolím, Kovařík - Lafata.
Plzeň: R. Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský - Horváth, Darida (83. Trapp) - Petržela (88. Hájovský), Kolář, Pilař (86. Řezník) - Ďuriš.

V Jablonci nakonec nedošlo k souboji dvou nejlepších ligových kanonýrů mezi domácím Lafatou (20 branek) a hostujícím Bakošem (12 gólů). Plzeňský kanonýr se zranil a jeho místo v útoku převzal Ďuriš.

Hned v úvodu zahrozil hlavou jablonecký Piták, pak ale začali režírovat střed hřiště a udávat tempo hry Západočeši. Baumit zpočátku spolehlivě bránil a dařilo se mu zastavovat ataky Viktorie hned v zárodku, jedinou vážnější šanci si tak hosté vytvořili po čtvrthodině. Darida obloučkem vysunul Koláře, ale ten trefil jen Špita, který dobře zmenšil úhel.

Jablonečtí zkoušeli těžit z brejků, Pavlíka v brance ovšem nejvíc vylekala dalekonosná rána Jablonského, která se snesla těsně nad břevno. Když už se zdálo, že plzeňská převaha polevuje, zasadila Viktoria soupeři dva drtivé direkty těsně před pauzou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve 40. minutě si Petržela vyměnil míč s Daridou a přízemní střelou k bližší tyči otevřel skóre. Radost mohl mít o to větší, že se trefil proti týmu, za který v letech 2006 až 2007 sám hrával. Zaskočené Severočechy pak už v nastaveném čase první půle dokonale uzemnil Kolář, domácí obrana jen sledovala, jak reprezentační záložník střelou o tyč zvýšil.

Po změně stran mohl mistr definitivně rozhodnout, kdyby Ďuriš v 55. minutě nemířil vedle. Až pak se Jablonec trochu probudil a začal být nebezpečnější. Lafata se protlačil až před Pavlíka, pátého gólu v posledních pěti zápasech proti Viktorii se ale nedočkal.

Jablonec se už na snížení nezmohl, naopak v závěru ho po Petrželově šanci zachránilo břevno. Baumit opět potvrdil, že mu Plzeň nesedí. V posledních jedenácti vzájemných duelech vyhrál jen jednou a po čtvrtém duelu bez tříbodového zisku po sobě se mu vzdalují pohárové pozice.

Další sobotní výsledky fotbalové Gambrinus ligy:

Sigma Olomouc - Slovan Liberec 2:4 (1:0)
Branky: 25. a 60. Ordoš - 53. Breznaník, 57. Rabušic, 71. Štajner, 90.+2 Musiol. Rozhodčí: Jílek - Lakomý, Štěrba. ŽK: Ordoš - Rabušic. Diváci: 6828.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Koutný, Hála - Navrátil (61. Heinz), Rossi, Pospíšil (78. Klesnil) - Schulmeister, Ordoš, Varadi (71. Podaný).
Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Nezmar, Fleišman (55. Rilke) - Vácha, Janů (46. Bosančič) - Šural, Štajner, Breznaník - Rabušic (89. Musiol).

FK Teplice - Viktoria Žižkov 0:0
Rozhodčí: M. Paták - J. Paták, Tacina. ŽK: Bartl, Jurčo, Valenta, Miloslavljev, Kolář (všichni Žižkov). Diváci: 3470.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lukáš, Rosa, Ježdík - Dolejš, Siva (86. Mujagič), Vachoušek, Zoubele (70. Čajič), Vůch (24. Stožický) - Mahmutovič.
Žižkov: Kolář - Bartl (80. Šťastný), Kiidron, Kropík, Slodowy - Sivrič (68. Kotyza), Valenta (88. Procházka), Svoboda, Hílek, Miloslavljev - Jurčo.