Jágrův hattrick poslal Čechy do semifinále proti Švédsku

15:50aktualizováno  22:32
PRAHA/BRATISLAVA - Tak to byl koncert. Čeští hokejisté s obrovským přehledem odvalili již sedmý balvan v cestě za obhajobou zlatých medailí z Německa. V bratislavském čtvrtfinále smetli 4:0 nevyzpytatelné Američany a v pátek od 16:15 se utkají v boji o finále se Švédskem, které porazilo Německo 5:2. Hvězdou zápasu byl Jaromír Jágr, který se dočkal svého prvního hattricku v reprezentačním dresu. Čtvrtý gól přidal Plekanec.

Česko - USA (Jágr se baví). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Češi se na mistrovství světa či olympijských hrách utkali s Američany ve čtvrtfinále celkem třikrát. V olympijském Naganu a v roce 2005 ve Vídni se radovali Češi. V Praze v roce 2004 naopak Američané. U všech soubojů byla v dresu s lvíčkem na prsou kladenská osmašedesátka. "Na Prahu už nemyslím, vrátili jsme jim to o rok později," řekl Jágr před bratislavskou bitvou.

A právě největší česká hvězda měla hned při prvním střídání první velkou šanci Hadamczikovy družiny. Jenže na dlouho také poslední. Američané v Bratislavě v první dvacetiminutovce předváděli přesně to, co se od nich očekávalo. Celoplošný, agresivní hokej s aktivním napadáním i ve dvou hráčích za českou brankou. Čeští obránci se dostávali pod tlak, který vyvrcholil ve 4. minutě, kdy se po skrumáži odrazil kotouč od Pavelcovy levé tyče.

DÁLE K TÉMATU

Češi se s aktivní hrou soupeře nedokázali vypořádat ani v přesilové hře, ve které si nepřipravili vlastně žádnou šanci. Naopak při početní převaze Američanů na druhé straně musel parádní zákrok vytáhnout Pavelec proti střele úplně osamoceného Smitha. "Ondra chytal jako Hašek v Naganu, v první třetině nás podržel," řekl po zápase Jaromír Jágr. Jenže v závěru úvodního dějiství to zámořští hokejisté s napadáním přehnali - kromě jednoho beka se všichni zapomněli v českém obranném pásmu a bylo zle.

JAK SE FANDÍ NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ

Stovky fanoušků se sešly podpořit české hokejisty na tradičním místě v hlavním městě - Staroměstském náměstí. Podle reportérky LN se ještě před zápasem na místě malovali "válečnými barvami", aby poté mohli fandit jak se sluší a patří. Mezi hokejové příznivce se občas vmísili i turisté. Palce nedrželi jen mladí, ale také například tři důchodkyně.

"Fandíme a moc si to užíváme. Ta hudba před utkáním byla hlasitá a pořád do toho někdo mluvil, ale hokej je to dobrý. A vyhrajeme o branku," usmívaly se starší fanynky, které si užívaly atmosféru ve stínu a na lavičce s dostatečným výhledem na velkoplošné obrazovky. Celou reportáž ze Staroměstského náměstí vám přineseme po skončení zápasu i s rozsáhlou fotogalerií.

Červenka vyslal do brejku Jágra a ten střelou mezi betonem a vyrážečkou Conklina otevřel v 19. minutě skóre zápasu. V úvodu druhé třetiny zahrozili opět Američané a opět po přesilové hře, jenže nejprve zámořské obraně pláchnul Plekanec, poté si vykoledovali čeští hráči dva fauly rychle za sebou a přesilovku - téměř celou 5 na 3 měli k dispozici Češi.

První polovina Jágrovi a spol. příliš nevyšla, jenže po oddechovém čase Hadamczika nabil Rachůnek na pravé kruhy právě Jágrovi a ten svým čtyřicátým reprezentačním gólem zvýšil na 2:0. Zámořské hokejisty inkasovaná pořádně zaskočila, české hráče naopak uklidnila a po zbytek druhé části měli hru plně pod svou kontrolou. Třetí branku ale do sítě Tye Conklina již nepřidali.

Pojišťující třetí branka ale přišla. V 51. minutě šel kotouč po ose Židlický-Frolík rychle na křídlo na Plekance a ten nechytatelnou dělovkou prostřelil amerického brankáře. Hned vzápětí při další přesilovce ostře atakoval Johnson Eliáše a českým fanouškům na chvíli zatrnulo. Útočník New Jersey Devils nakonec ale z ledu odjel po svých.

Česko - USA (Frolík se pere se soupeři).

A čeští hokejisté se za další ostrý atak na hráče druhé lajny (Michálek inkasoval v zápase s Rusy tvrdý úder od Arťuchina, Havlát nedohrál duel s Němci) pomstili další hokejovou parádou. Jágr zadovkou našel vedle branky Plekance, ten mu kotouč ihned vrátil a hvězdná osmašedesátka završila přesnou ranou zápěstím první hattrick v reprezentačním dresu. V devětatřiceti letech!

Češi zápas poté již dovedli poklidně k výhře 4:0 a mohou se těšit na svého semifinálového soupeře, kterým budou Švédové. Ti porazili ve čtvrtfinále Němce 5:2.

ČTVRTFINÁLE MS V LEDNÍM HOKEJI

Česká republika - USA 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Jágr (Červenka), 25. Jágr (Plekanec, K. Rachůnek), 51. Plekanec (Frolík, Židlický), 57. Jágr (Plekanec). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Burchell - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 9311.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

USA: Conklin - Komisarek, J. Johnson, Stuart, Fowler, Shattenkirk, McDonagh, Wilson - Wheeler, Stepan, Smith - Palmieri, Shannon, van Riemsdyk - Skille, Gaustad, Brown - Y. Stastny, Kreider, Stapleton - Porter. Trenér: Scott Gordon.