Životní závod Kornfeila: český mladík dojel v Brně senzačně pátý

11:55aktualizováno  15:06
PRAHA/BRNO - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil skončil v závodě stopětadvacítek na Masarykově okruhu v Brně na pátém místě a dojel si v sedmnácti letech pro životní úspěch v seriálu MS. Závod ovládli Španělé, kteří obsadili první tři místa, vyhrál Nicolás Terol.

Jakub Kornfeil. foto: ČTK

Nejprve nepovedená kvalifikace českých es v Moto2 a následně zpráva, že Karel Abraham kvůli otřesu mozku způsobeném dvěma sobotními pády nebude v neděli stát na Masarykově okruhu na startu své kubatury. Pro české fanoušky motorsportu nepříliš dobré zprávy.

Vše se ale změnilo krátce před polednem. V závodě stopětadvacítek, který ovlivnil na začátku déšť a jezdci tak před startem museli přezouvat pneumatiky, totiž zazářil teprve sedmnáctiletý český talent Jakub Kornfeil. Český mladík odstartoval ze čtrnácté pozice, v první zatáčce už byl ale na desáté pozici a poté začal nádhernou stíhací jízdu za nejlepšími.

Start se nejlépe vydařil Španělu Efrenu Vázquezovi, za kterého se pověsil jeho krajan a loňský brněnský vítěz Terol následovaný dalším Španělem Polem Espargarem. Hned v druhém kole se Terol vyhoupl na první místo a na rychle osychající trati se ostatním soupeřům vzdaloval. Vítěz kvalifikace Smith na vlhké trati viditelně zaostával a s nejlepšími nedržel překvapivě krok ani vedoucí muž šampionátu Márquez.

Jakub Kornfeil.

Toho šest kol před cílem předjel také Kornfeil a vyhoupnul se na průběžné šesté místo. Drama poté pokračovalo až do poslední zatáčky. V závěrečném kole totiž spadl Vázquez bojující o stupně vítězů se svými třemi krajany a český mladík poskočil v tu chvíli již na pátou pozici. Šest zatáček před koncem se Kornfeil dokonce na chvíli v nádherném souboji s Jonasem Folgerem dostal i na čtvrté místo.

JAKUB KORNFEIL

"Závod se mi moc povedl, jsem šťastný. Za polovinou začala osychat trať a já začal stahovat soupeře, nakonec jsem se dostal až na páté místo." CELÝ ROZHOVOR S ČESKÝM JEZDCEM ČTĚTE ZDE!

Zkušenější Němec mu však následně předjížděcí manévr vrátil, přesto je pro českého závodníka páté místo životním úspěchem v první celé sezoně v seriálu MS. Navíc se stal nejlepším netovárním jezdcem ve stopětadvacítkách. Ty ovládli Španělé, vyhrál stejně jako před rokem Nicolás Terol, na stupních vítězů jej doplnili druhý Pol Espargaró a třetí Esteve Rabat.

Španěl ovládl také Moto2, vyhrál lídr Tony Elías

Sedmadvacetiletý španělský jezdec Toni Elías na stroji Moriwaki zvítězil v závodě třídy Moto2 v Brně a zvýšil náskok v čele průběžné klasifikace mistrovství světa silničních motocyklů. Nikdo z českých jezdců závod nedokončil.

Karla Abrahama nepustili lékaři na start po sobotním pádu v kvalifikaci a smolnou českou sérii doplnily postupně i obě zbývající naděje. Už v třetím okruhu po havárii vypadl ze hry Patrik Vostárek a 11 kol před cílem zastavil v depu i Lukáš Pešek, jemuž na stroji Moriwaki vypovědělo poslušnost přední kolo. Před odstoupením se Pešek držel na 15. místě.

Tony Elías.

Elías v sezoně dosáhl už čtvrtého vítězství, na Masarykově okruhu vystoupil na nejvyšší stupínek podruhé. Poprvé vyhrál v roce 2001 ve třídě do 125 ccm. Druhý skončil po útočném závěru Japonec Juki Takahaši se ztrátou 2,312 sekundy. Třetí místo obsadil Ital Andrea Iannone, jemuž chyběly na vítěze necelé tři vteřiny.

Treble pro Španělsko, v MotoGP triumfoval Jorge Lorenzo

Španěl Jorge Lorenzo na yamaze vyhrál v Brně závod královské motocyklové třídy MotoGP, vybojoval sedmé vítězství v sezoně a upevnil si vedení v mistrovství světa. Na druhém místě dnes skončil jeho krajan a hlavní pronásledovatel v průběžném pořadí Dani Pedrosa na hondě před Australanem Caseym Stonerem na ducati.

Jorge Lorenzo.

První zatáčkou projeli jezdci přesně v pořadí, jak se umístili v sobotní kvalifikaci. Za Pedrosou se drželi Američan Ben Spies a Lorenzo, který pak ale rychle vzal režii závodu do vlastních rukou. Záhy převzal vedení a Pedrosa s ním vydržel jezdit v závěsu jen několik okruhů. Vysoké tempo suveréna sezony neudržel a jeho ztráta po desetinách sekundy narůstala.

Od poloviny závodu se odstupy mezi jezdci na prvních šesti místech postupně zvýšily, dramatičtější momenty nabízel pouze souboj o osmou pozici. Z něho v posledním kole vypadl Španěl Álvaro Bautista, který startoval i přes nepříjemné zranění zad ze sobotního tréninku. Na zemi skončil i v závodě, poté co mu podklouzlo kolo.

GP České republiky v Brně, 10. závod MS silničních motocyklů

Do 125 ccm (19 kol, 102,657 km): 1. Terol (Šp./Aprilia) 43:49,303, 2. P. Espargaró (Šp./Derbi) -20,361, 3. Rabat (Šp./Aprilia) -20,555, 4. Folger (Něm./Aprilia) -29,529, 5. Kornfeil (ČR/Aprilia) -29,914, 6. Smith (Brit./Aprilia) -29,986, 7. Márquez (Šp./Derbi) -31,405, 8. Iwema (Niz./Aprilia) -32,973, 9. Kojama (Jap./Aprilia) -41,842, 10. Salom (Šp./Aprilia) -46,128, ...Chmelík (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Márquez 166 b., 2. P. Espargaró 151, 3. Terol 143, 4. Smith 115, 5. Kojama 84, 6. Rabat 79, ...17. Kornfeil 14.

Nicolas Terol, brněnský vítěz stopětadvacítek.

Moto2 (20 kol, 108,06 km): 1. Elías (Šp./Moriwaki) 41:51,715, 2. Takahaši (Jap./Tech3) -2,312, 3. Iannone (It./Speed Up) -2,959, 4. Cluzel (Fr./Suter) -6,905, 5. Simón (Šp./Suter) -6,974, ...Vostárek (ČR/Suter) a L. Pešek (ČR/Moriwaki) nedokončili.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Elías 161, 2. Iannone 106, 3. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 99, 4. Simón 88, 5. Tomizawa 82, 6. Cluzel 74, ...14. Abraham (ČR/FTR) 33, 29. L. Pešek 4.

MotoGP (22 kol, 118,866 km): 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:22,038, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -5,494, 3. Stoner (Austr./Ducati) -11,420, 4. Spies (USA/Yamaha) -13,723, 5. Rossi (It./Yamaha) -17,930, 6. Hayden (USA/Ducati) -20,815, 7. Edwards (USA/Yamaha) -33,390, 8. Melandri (Ut./Honda) -39,406, 9. Barberá (Šp./Ducati) -39,639, 10. De Puniet (Fr./Honda) -40,893.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 235, 2. Pedrosa 158, 3. Stoner 119, 4. Dovizioso (It./Honda) 115, 5. Rossi 101, 6. Hayden 99.