Češi předvedli parádní výkon. Porazili Kanadu 3:2 a postoupili

15:58aktualizováno  21:00
MANNHEIM/PRAHA - Paráda. Čeští hokejisté konečně dokázali, že slova o bojovnosti myslí vážně a ve vyhecovaném duelu dokázali i porazit Kanadu 3:2 a postoupili do čtvrtfinále. O soupeři týmu Vladimíra Růžičky rozhodne až večerní program. Ve hře jsou stále ještě Rusové, Finové i Němci.

Česko - Kanada (Jágrova radost). foto: Reuters

Čeští hokejisté se do dvojnásobných vicemistrů světa z posledních dvou šampionátů odhodlaně pustili hned od prvního střídání. V něm měl hned tři obrovské šance Jaromír Jágr, ale gólman Mason v kanadské brance českou hvězdu vychytal.

O DALŠÍM PROGRAMU TURNAJE ČTĚTE ZDE!

SLOVÁCI na MS končí. Němci vzájemný souboj o čtvrtfinále vyhráli 2:1 - VÍCE ČTĚTE ZDE!

DALŠÍ OHLASY Z ČESKÉHO TÁBORA ČTĚTE ZDE!

Růžičkovi svěřenci působili nažhavenějším dojmem celou první třetinu, jako by je od předchozího utkání s Lotyši nedělilo pouhých 18 hodin odpočinku. Ovšem přemotivovanost stála český tým i další tři vyloučené hráče. A hned při prvním oslabení udeřilo.

Česko - Kanada (kanadská radost - uprostřed Whitney).

Nejprve sice několikrát v oslabení zahrozili Rolinek s Koukalem, jenže ve druhé minutě oslabení čeští hráči chybovali na modré, od levého mantinelu si nerušeně najel před Vokouna kanadský kapitán Whitney, zamíchal rychle holí a poslal puk mezi betony českého gólmana - 0:1.

Český tým ale obdržená branka nijak nezbrzdila. Především první pětka s hvězdnou osmašedesátkou dělala Kanaďanům velké problémy. Mason oproti zápasu se Švédskem v brankovišti vládl a Klepiš, Jágr, Marek ani Červenka jej neprostřelili.

Česko - Kanada (Rolinek a Ott).

Povedlo se to až Kašparovi. A jak jinak, než v oslabení. Z branek v početní nevýhodě se na šampionátu stává česká specialita, Češi už takhle soupeřům vstřelili čtyři góly.

V 17. minutě šli nejdříve ven za ruční výměnu názorů Rolinek a Ott, po chvíli je následoval i Rachůnek. Kanadský mladík Eberle nezvládl ve středním pásmu rozehrávku, Novotný rychle nahrál Kašparovi a ten si v nájezdu veděl s Masonem rady - 1:1.

Do druhé třetiny sice vstoupili s přesilovkou Češi, ale Kanaďané se nejspíše inspirovali hrou soupeře v oslabení a v permanenci byl hlavně Vokoun. Od 25. minuty a velké šance Tavarese ale začali na ledě vládnou hokejisté v bílých dresech a byla jen otázka času, kdy se dostanou do vedení.

Česko - Kanada (Jágrova radost).

Jako výtěčný tah se ukazuje změna první formace před duelem s Lotyšskem - Klepiš a Jágr si totiž báječně rozumí s Vampolou a jen smůla přilepená na Jágrovu hůl hatila radost elitní české letky. Když se slavná osmašedesátka neprosadila holí, vyšlo to za pomoci brusle.

Ve 33. minutě napálil Němec koutouč do chumlu hráčů před brankou, puk se odrazil od Vampolovy hole na Jágrovu brusli a zamířil za Masonova záda - 2:1. O šest minut později se první česká formace prosadila znovu, tentokrát konečně i při přesilové hře.

Česko - Kanada (Bourque a Kvapil).

Rozsíval dlouho váhal, co s kotoučem, ale jelikož si jej Kanaďané vůbec nevšímali, zavezl jej až do útočného pásma. V okamžiku, kdy si jej konečně soupeři chtěli vzít do parády, rychle přihrál Klepišovi a ten beckhandem doklepl puk do sítě - 3:1.

PROČ ČEŠI USPĚLI

1. SKVĚLÉ OSLABENÍ: Česká chlouba na šampionátu. Růžičkův výběr sice poprvé po dvanácti zápasech v oslabení inkasoval, zároveň ale v závěru první třetiny v početní nevýhodě Kašpar vstřelil důležitý gól na 1:1.

2. TLAK V BRANKOVIŠTI: Češi porazili soupeře jeho vlastní zbraní. Konečně nehonili kotouč v útočném pásmu po mantinelu, ale jakmile to šlo, cpali jej do předbrankového prostoru, kam se útočníci nebáli najíždět. Důkazem byla především druhá branka, když Němcova střela od modré změnila po dvou tečích směr a Mason byl bez šance.

3. LEPŠÍCÍ SE PRVNÍ PĚTKA: Zařazení Vampoly k Jágrovi a Klepišovi se jeví jako mistrný tah. Již proti Lotyšům se nové elitní formaci týmu dařilo, chyběly ale góly. Ty přišly po počátečním střeleckém trápení dnes. Plzeňský drzoun si s dvojkou z Omsku báječně rozumí. Že by mu poradil jeho spoluhráč a dlouholetý Jágrův centr Straka?

4. DISCIPLÍNA: Kanaďané si s českým týmem nevěděli od poloviny první třetiny rady a tak začali provokovat. Češi ale udrželi nervy na uzdě, přestože například o Jágra za "dohledu" hlavního sudího jeden ze soupeřů málem přerazil hůl. Sudí provokace a fauly Kanaďanů netrestali a naštěstí se k tomu neuchýlili ani čeští hokejisté. Nervy udrželi i v závěru po ataku Perryho na Vokouna a následném snížení soupeře na 2:3.

Otřeseným a špatně hrajícím Kanaďanům v závěru třetiny tekly nervy, Češi se ale vyprovokat nenechali.

Zámořští hráči se snažili v poslední třetině svého soupeře zatlačit do obrany, ale nejen kvůli spolehlivé české defenzivě, ale také vlastní nedisciplinovanosti se jim to příliš nedařilo. Naopak, byli to čeští hráči, kteří byli nebezpečnější.

Hráči s javorovým listem na prsou se dostali do většího tlaku až v posledních třech minutách duelu, ale Vokoun jejich pokusy likvidoval. V 59. vyjel český gólman za branku, ale když puk odehrával, srazil jej - a sekl do hole - Perry. Rozhodčí ale střet jako faul neposoudili a Duchene pohodlně snížil do opuštěné branky na 2:3. Kanaďané se vrhli do dalšího náporu, ale Češi už těsný náskok uhájili.

Po závěrečném klaksonu "divočák" a elitní bitkař NHL Downie vyprovokoval strkanici, která evokolovala pamětníkům vzpomínky na MS v roce 1997. Jenže tentokrát se Češi zbít nenechali...

Na led přišel na pomoc českým hráčům dokonce i jeden z fanoušků, k inzultaci se soupeřem ale díky zásahu Rozsívala nedošlo a sudí po pár desítkách vteřin od sebe roztrhli také bojující hráče.

Čeští hokejisté po nejlepším výkonu na šampionátu porazili Kanadu zaslouženě 3:2 a ve čtvrtfinále vyzvou ve čtvrtek odpoledne Finsko - VÍCE ČTĚTE ZDE. Mimo hru jsou překvapivě Slováci, který zápas o všechno s domácími Němci a ve své osmifinálové skupině obsadili poslední, šesté místo - čtěte zde.

POSLEDNÍ ČESKÝ OSMIFINÁLOVÝ DUEL

Česká republika - Kanada 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Kašpar (Novotný), 33. Jágr (Vampola, Němec), 39. Klepiš (Rozsíval, Vokoun) - 7. Whitney (Giordano, Ch. Mason), 59. Duchene (Raymond). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Sterns (USA) - Kowert (Něm.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6466.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Němec, K. Rachůnek, Mojžíš, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Kanada: Ch. Mason - Giordano, Russell, Burns, M. Staal, Cumiskey, Beauchemin, Myers - Perry, Stamkos, Raymond - Whitney, Duchene, Tavares - Downie, Ott, Laich - Eberle, Peverley, E. Kane - R. Bourque. Trenéři: Craig MacTavish, Billy Moores a Peter DeBoer.