Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zemřel slovenský fotbalista století a chilský hrdina Ján Popluhár

Sport

  8:12aktualizováno  9:45
PRAHA/BRATISLAVA - Ve věku 75 let zemřel v neděli Ján Popluhár, bývalý československý reprezentant a nejlepší slovenský fotbalista minulého století. Informovala o tom slovenská média. Popluhár se do dějin zapsal především jako člen stříbrného týmu z mistrovství světa 1962 v Chile a premiérový vítěz ankety Fotbalista roku (1965).

Ján Popluhár. foto: ČTK

Slavný obránce nastoupil celkem v 62 mezistátních zápasech. S československou reprezentací vybojoval nejprve bronz na mistrovství Evropy 1960, vrchol kariéry pak přišel o dva roky později v Chile, kde nevynechal při úspěšném tažení ani minutu.

Rodák z Bernolákova hrával za ČH Brno, Zbrojovku Brno a především Slovan Bratislava. Na sklonku kariéry si vyzkoušel i francouzskou ligu za Olympique Lyon, později přešel k práci trenéra. V roce 2002 převzal slovenské státní vyznamenání Řád Ľudovíta Štúra 1. třídy.

FOTBALOVÝ GENTLEMAN, to byl slovenský fotbalista století

Stoper Ján Popluhár patřil k dlouholetým oporám Slovanu Bratislava i československé fotbalové reprezentace. Hráč, jenž byl v roce 2000 zvolen nejlepším slovenským fotbalistou uplynulého století, proslul zejména skvělým čtením hry, bezkonkurenčními hlavičkami a v neposlední řadě smyslem pro fair play. Majitel stříbra z Chile 1962 a bronzu z prvního ME 1960 zemřel v neděli ve věku 75 let.

Premiérový start se lvíčkem na prsou si Popluhár odbyl v utkání MS 1958 proti západoněmeckým obhájcům titulu. Později spolu se Svatoplukem Pluskalem vytvořili stoperskou dvojici, která patřila k nejlepším na světě. "Popluhár se nedal obejít, byl jako sloup. Velmi pohyblivý a předvídavý sloup. Když jsem postupoval proti němu, zvolil jsem radši přihrávku," vzpomínal před lety na svého spoluhráče legendární Josef Masopust.

Popluhár přitom velmi dbal na čistotu hry. "Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Za 19 let vrcholné fotbalové kariéry mne rozhodčí ani jednou nevyloučili a nedostal jsem dokonce ani žlutou kartu! Vždy jsem hrál s ohledem na soupeře," prohlásil před časem elitní bek. Za to jej ocenil i Mezinárodní olympijský výbor cenou Fair play.

Obránce Popluhár se zaskvěl na premiérovém ME v roce 1960, které se hrálo jako Pohár evropských národů. Československo tehdy porazilo v boji o třetí místo Francii 2:0, přičemž Popluhár měl na čistém kontě značný podíl. Vrcholem jeho kariéry však bylo MS o dva roky později, na kterém se Vytlačilův výběr probojoval až do finále. V něm podlehl Brazílii a z chilského zeleného pažitu tak nakonec odešel se stříbrnou medailí.

Za československou reprezentaci odehrál Popluhár celkem 62 zápasů a vstřelil jeden gól, který dal v červnu 1966 z penalty v přátelském utkání s Brazílií. Naposledy se "Bimbo," jak se Popluhárovi přezdívalo, v národním týmu objevil v listopadu následujícího roku.

Mezitím dostal v roce 1963 pozvánku do výběru světa při oslavách stoletého výročí založení anglického svazu, o rok později si zahrál za tým Evropy proti Skandinávii a nechyběl ani u loučení legendárního Stanleyho Matthewse v roce 1965, kdy se také stal premiérovým vítězem domácí ankety Fotbalista roku.

Popluhár se narodil 12. září 1935 v Bernolákovu, kde také začal svou fotbalovou kariéru. "Bylo mi jedenáct, když jsem byl žákem AC Čeklís, který působil ve slovenské lize." Za dospělé hrál už od šestnácti. O stupeň výš se dostal v roce 1954. "Hráli jsme silně obsazený turnaj. Byla tu i rezerva Slovanu a my ji porazili. Funkcionáři si mě všimli a šup, byl jsem na Tehelném poli," vzpomínal kdysi Popluhár na své začátky.

První ligu okusil až během vojenské služby v RH Brno, po dvou letech se vrátil do Slovanu a třikrát mu pomohl k zisku domácího poháru. Podílel se i na triumfu "belasích" v PVP v sezoně 1968/69, ale ještě před závěrečnými duely odešel do Olympique Lyon.

Po návratu z Francie nastupoval fotbalový džentlmen krátce za Zbrojovku Brno, jeho bilance v nejvyšší domácí soutěži se zastavila na 306 utkáních, v nichž zaznamenal 23 gólů. Na sklonku kariéry hrál za Slovan Vídeň, kde působil i jako trenér. Kopačky pověsil na hřebík jako čtyřiačtyřicetiletý, kdy už ho trápila kdysi zanedbaná zlomenina kotníku.

"Prožil jsem dlouhou kariéru, bezmála čtvrtstoletí jsem působil ve vrcholovém fotbale. Nevynechal jsem zápas v lize ani v reprezentaci, vážnější zranění se mi vyhýbala. Nějaké údery jsem rozdal, nějaké schytal - takový je sportovní život," vzpomínal nedávno držitel Řádu Ľudovíta Štúra I. třídy Popluhár, který se později živil jako vedoucí odboru zásobování a obchodu a nějaký čas působil i jako kustod u slovenské reprezentace.

Založil také nadaci pomáhající bývalým reprezentantům a prostřednictvím Talentária Jána Popluhára se angažoval i v rozvoji fotbalových nadějí.

Autor: