Z českých soupeřů na ME zvítězilo jen Rusko

23:33
PRAHA - Ze soupeřů českých fotbalistů v základní skupině mistrovství Evropy zvítězili v dnešních přípravných zápasech jen Rusové, kteří porazili Dánsko na jeho hřišti 2:0. Řecko doma remizovalo 1:1 s Belgií, Polsko na novém stadionu ve Varšavě uhrálo nerozhodný výsledek 0:0 s Portugalskem.

Polsko (reprezentant Polska vpravo) foto: Reuters

Ruský útočník Aršavin, který minulý týden odešel na hostování z Arsenalu do Petrohradu, nahrál na úvodní gól svému novému spoluhráči ze Zenitu Romanu Širokovovi už ve čtvrté minutě. V závěru první půle pak z dálky prostřelil chybujícího brankáře Thomase Sörensena a uzavřel skóre. Do největší šance pustili Rusové domácí tým v 22. minutě, Nicklas Bendtner však mířil těsně vedle.

Řekové se v Iraklionu proti Belgii ujali vedení v 9. minutě, když Gekasovu přihrávku zužitkoval další útočník Dimitris Salpingidis. Hosté vyrovnali po půlhodině hry díky brance křídelníka Nacera Chadliho. Přestože byl v 62. minutě po druhé žluté kartě vyloučen belgický obránce Lombaerts, domácí téměř půlhodinovou přesilovku nevyužili.

Polsko poprvé nastoupilo na novém Národním stadionu ve Varšavě, který za sto dní otevře červnový evropský šampionát, ale v zápase s Portugalskem se diváci gólu nedočkali. Domácím chyběl zraněný útočník Robert Lewandowski a jeho náhradníci nedokázali střelce Dortmundu zastoupit, na straně hostů se v několika šancích neprosadil ani hvězdný Cristiano Ronaldo.

Spolupořadatelé evropského šampionátu Ukrajinci vyhráli 3:2 v Izraeli. O branky vítězů se postarali Oleh Gusev, Jevgenij Konopljanka a Andrij Jarmolenko a zařídili svému týmu už páté přípravné utkání v řadě bez porážky. Naposledy Ukrajinci prohráli v září jasně 0:4 s Čechy.

V dalších přípravných duelech se dařilo hostům. Francie vyhrála 2:1 v Německu, Nizozemsko porazilo 3:2 Anglii, na jejíž lavičce debutoval zastupující trenér Stuart Pearce. Argentina porazila díky třem brankám Lionela Messiho Švýcarsko 3:1, Itálie doma překvapivě podlehla výběru USA 0:1.

Úřadující mistři světa a Evropy Španělé před svými diváky naopak nezaváhali a deklasovali 5:0 oslabenou Venezuelu. Na debaklu se čistým hattrickem podílel útočník Valencie Roberto Soldado.

V souboji dvou týmů, které se na Euro nedokázaly kvalifikovat, zvítězili Slováci v Turecku 2:1. Svěřenci prozatímního trenéra Michala Hippa se dostali do vedení díky parádní sólové akci syna bývalého kouče Vladimíra Weisse mladšího, ještě do půle vstřelil druhý gól Miroslav Stoch. Turci už stačili jen snížit díky Ömeru Toprakovi, a tak v šestém vzájemném utkání soupeři poprvé podlehli.

VÝSLEDKY PŘÍPRAVNÝCH ZÁPASŮ

Kodaň: Dánsko - Rusko 0:2 (0:2) Branky: 4. Širokov, 45. Aršavin.

Sestava Ruska: Gabulov - Aňukov, Ignaševič, V. Berezuckij, Žirkov (63. Glušakov) - Širokov (70. Biljaletdinov), Denisov, Zyrjanov (46. Kombarov) - Dzagojev (46. Pogrebňak), Keržakov (46. Kokorin), Aršavin. Trenér: Advocaat.

Varšava: Polsko - Portugalsko 0:0

Sestava Polska: Szczesny - Perquis, Wawrzyniak (85. Boenisch), Wasilewski, Piszczek - Dudka, Polanski (81. Matuszczyk), Blaszczykowski (90. Mila), Obraniak (82. Mierzejewski), Rybus (79. Peszko) - Jeleň (67. Grosicki). Trenér: Smuda.

Iraklion: Řecko - Belgie 1:1 (1:1) Branky: 9. Salpingidis - 32. Chadli. ČK: 61. Lombaerts (Belgie).

Sestava Řecka: Karnezis - Torosidis (46. K. Papadopulos), Cholevas, A. Papadopulos, Papastathopulos - Maniatis (46. Karagunis), Fotakis (64. Christodulopulos), Katsuranis - Salpingidis (46. Fortunis), Samaras (77. Athanasiadis), Gekas (85. Fetfatzidis). Trenér: Fernando Santos.

Málaga: Španělsko - Venezuela 5:0 (2:0) Branky: 49., 54. a 84. Soldado, 37. Iniesta, 40. Silva. ČK: 65. Amorebieta (Venezuela).

Záhřeb: Chorvatsko - Švédsko 1:3 (1:1) Branky: 44. vlastní Ollson - 47. a 70. Larsson, 13. Ibrahimovic z pen.

Klagenfurt: Rakousko - Finsko 3:1 (1:0) Branky: 32. Janko, 54. Harnik, 73. Ivanschitz z pen. - 88. Furuholm.

Bern: Švýcarsko - Argentina 1:3 (0:1) Branky: 49. Shaqiri - 20., 88. a 90.+3 z pen. Messi.

Brémy: Německo - Francie 1:2 (0:1) Branky: 90.+1 Cacau - 21. Giroud, 69. Malouda.

Janov: Itálie - USA 0:1 (0:0) Branka: 55. Dempsey.

Belfast: Severní Irsko - Norsko 0:3 (0:1) Branky: 44. Nordtveit, 88. Elyounoussi, 90.+2 Ruud.

Koper: Slovinsko - Skotsko 1:1 (1:1) Branky: 33. Kirm - 40. Berra.

Cardiff: Wales - Kostarika 0:1 (0:1) Branka: 7. Campbell.

Londýn: Anglie - Nizozemsko 2:3 (0:0) Branky: 85. Cahill, 90. Young - 57. a 90.+2 Robben, 58. Huntelaaar.

Bukurešť: Rumunsko - Uruguay 1:1 (0:1) Branky: 50. Stancu - 2. Cavani.

La Valletta: Malta - Lichtenštejnsko 2:1 (0:0) Branky: 54. a 63. Mifsud - 48. Büchel.

Bursa: Turecko - Slovensko 1:2 (0:2) Branky: 85. Toprak - 24. Weiss, 39. Stoch.

Antalya: Moldavsko - Bělorusko 0:0.

Limassol: Arménie - Kanada 3:1 (1:1) Branky: 22. a 66. Pizzelli, 90. Özbiliz z pen. - 4. McKenna.

Tel Aviv: Izrael - Ukrajina 2:3 (0:2) Branky: 54. Hemed z pen., 63. Sahar - 17. Gusev z pen., 45. Konopljanka, 61. Jarmolenko.

Györ: Maďarsko - Bulharsko 1:1 (1:0) Branky: 42. Szalai - 87. Božinov.

Podgorica: Černá Hora - Island 2:1 (0:0) Branky: 56. a 87. Jovetič - 79. A. Finnbogason.

Larnaka: Kypr - Srbsko 0:0.

Tbilisi: Gruzie - Albánie 2:1 (0:1) Branky: 47. A. Kobachidze, 87. Amisulašvili - 3. Cani.

Antalya: Lotyšsko - Kazachstán 0:0.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.