Vítkovice postoupily do semifinále play off. Budějovice končí

18:11aktualizováno  21:20
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Hokejisté Vítkovic dobyli led Českých Budějovic a zajistili si postup do semifinále hokejové extraligy. Na jihu Čech zvítězili 2:0 a sérii ovládli poměrem 4:2.

České Budějovice - Vítkovice (radost hostů) foto: ČTK

Jihočeši sice byli v úvodním dějství aktivnějším týmem a vynutili si díky tomu i několik přesilových her, jenže po celou dobu naráželi na kompaktně bránící Ostravany a i kvůli tomu odcházeli poprvé do kabin s jednobrankovou ztrátou.

První početní výhoda pro Mountfield přišla již po 43 vteřinách, nebezpečně v ní sice pálil Vykoukal, ale to bylo ze strany domácích na dlouhou dobu vše. Naopak ve druhé přesilovce v pořadí museli Jihočeši děkovat brankáři Kovářovi, že si dokázal poradit s koncovkou Burgera, který se na něho řítil zcela osamocený.

Ve 13. minutě ovšem předložil Szturc kotouč Vosátkovi a ten otevřel skóre, čímž ještě více otřásl psychikou zjevně nervózních domácích. Krátce na to opustil led z krvavým zraněním ve tváři Pletka, ale po chvíli se do hry vrátil. Hosté ovšem museli na čtyři minuty do čtyřech, ale ani v této pasáži se Českým Budějovicím nedařilo výrazněji ohrozit Málka.

Vítkovičtí se naopak dostali v první části k jediné početní výhodě, když ještě v závěru čtyřminutového trestu Káni usedl na lavici hanby Ptáček, ale už za 34 vteřin mohl zpátky do hry, neboť střelou od modré čáry navýšil vedení Vítkovic další bek Malík.

V nástupu do druhé dvacetiminutovky měl Kovář velké štěstí, když jen krajem lapačky vytěsnil pokus Húževky. Chvilku nato připravil Huna puk do obrovské šance Káňovi, jemuž však střela z bezprostřední blízkosti nesedla.

Šanci na zvrat pro Jihočechy mohl v polovině základní hrací doby zvýšit Mertl, v obrovské šanci ale nedokázal přehodit ležícího Málka. Naopak přidat třetí branku do českobudějovické sítě měl ve 38. minutě Tomas, tváří v tvář Kovářovi však neuspěl ve snaze o bekhendový blafák. Závěrečná třetina přinesla snahu Mountfieldu o kontaktní gól, jenže domácí neustále ztroskotávali na výtečně chytajícím Málkovi a navíc si situaci sami komplikovali prohřešky proti pravidlům, za něž museli pykat na trestné lavici.

V polovině 46. minuty se snažil rychlým zakončením okolo branky překvapit Málka Pšurný, strážce vítkovické branky ale i nadále držel svou neprůstřelnost. Poslední naděje svitla domácím na začátku 55. minuty, kdy hráli 32 vteřin v pěti proti třem, jenže opět bez gólového efektu. Závěr už si hosté bez problémů pohlídali, Klimek ještě trefil tyč.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 6. zápas

HC České Budějovice - HC Vítkovice 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Vosátko (Szturc, Tomas), 20. Malík (Ujčík, Burger).

Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:11, navíc Šimánek (České Budějovice) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Konečný stav série: 2:4.

České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, Burian - L. Květoň, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Červený, Langhammer, Podlešák. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Ficenc, Bartoň, Rehák - Huna, Húževka, Strapáč - Ujčík, Burger, Káňa - Pohl, Vrána, Klimek - Szturc, J. Sýkora, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.