Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Vítkovice porazily Spartu v rozhodujícím duelu 3:1, v semifinále je čeká Slavia

20:48aktualizováno  30. března 20:32
PRAHA/OSTRAVA - Jen hodinu a půl poté, co fotbalová Slavia prohrála na ostravských Bazalech 1:3, padla stejným poměrem v nedalekých Vítkovicích hokejová Sparta v sedmém čtvrtfinálovém duelu O2 extraligy. Svěřenci Aloise Hadamczika si tak zajistili p výhře 4:3 v celé sérii postup se semifinále.

Vítkovice-Sparta. foto: ČTK

Už ve čtvrtek čeká Vítkovice v domácí aréně první semifinálový duel s dalším pražským klubem - Slavií.

Série brankářů, tak by se dalo charakterizovat sedm bitev Vítkovic se Spartou. Tu nakonec ovládl mladší z dvojice mužů v maskách - vítkovický Jakub Štěpánek. Přestože i sparťanská jednička Petr Přikryl se dostala během čtvrtfinálové série do velké pohody, na reprezentačního gólmana to nestačilo. Především ale na Štěpánka nestačili sparťanští útočníci, kteří na třiadvacetiletého gólmana vyslali v sedmém duelu přes padesát střel, ale ujala se jen jediná (navíc skóroval obránce Gulaši).

A to přitom stejně jako v sobotu vstoupili sparťané do duelu aktivněji, ovšem první větší šanci si připravilo domácí duo Svačina-Treille. Na Přikryla si v následné přesilovce nepřišel ani nadvakrát Krenželok,  výhodu jednoho muže na ledě nevyužila ani Sparta. Hosté byli i v dalším průběhu zápasu střelecky aktivnější, do velkých šancí se ale nedostávali.

Vítkovice-Sparta.

Rozhodnutí padlo - jak bylo v této sérii téměř pravidlem - na začátku druhé třetiny. Klíčový první gól (každé předešlé utkání vyhrál tým, který v zápase skóroval jako první) vstřelil rodilý Pražák v vítkovickém dresu Marek Kvapil. Poté se do hlavní role opět obsadil vítkovický brankář Štěpánek, který se železnou pravidelností likvidoval jeden ofenzivní výpad sparťanů jakoukoliv částí své výstroje.

Hosté tlačili také v úvodu třetí třetiny, nápor Sparty ale zpomalil druhý gól Kvapila, který dotlačil puk do branky zpod Přikrylova betonu. Navíc krátce poté Kuboš od modré přesně trefil odkrytou část branky a Vítkovičtí vedli 3:0. Z rychlého dvojitého úderu se již Sparta nevzpamatovala.

Po skvělé individuální akci sice v 51. minutě snížil na 1:3 obránce Gulaši, více puků ale za svá záda Štěpánek nepustil, přestože Sparta dohrávala poslední dvě minuty zápasu v početní výhodě umocněné o hru bez brankáře.

Do semifinále tak postoupily Vítkovice a pražští fanoušci se nedočkají vytouženého derby Sparta-Slavia. Duely Vítkovic se Slavií, které začínají již ve čtvrtek, ale slibují neméně napínavou podívanou. Na střídačkách totiž budou stát současný reprezentační kouč Vladimír Růžička a jeho předchůdce a možný nástupce u národního týmu Alois Hadamczik. A jak je známo, obě trenérské veličiny mezi sebou zrovna vřelý vztah nepěstují...

7. ZÁPAS ČTVRTFINÁLE O2 EXTRALIGY

Vítkovice Steel - Sparta Praha 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Kvapil (Treille, Vrána), 47. Kvapil (Svačina), 48. Kuboš (Burger) - 51. Gulaši. Rozhodčí: Minář, Fraňo - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6, navíc Burger 10 min. - Netík do konce utkání. Bez využití. Diváci: 7132. Konečný stav série: 4:3.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Rehák, Stehlík, Trnka, Kuboš - Klimek, Burger, Plášek - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Szturc, Štefanka, Krenželok. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Vydarený - Ton, Langhammer, Netík - Kafka, D. Výborný, Ručinský - Kratěna Broš, Podlešák - Látal, Hrdel, Hromas. Trenéři: Volek a Holaň.