15:30aktualizováno  18:35
DURBAN/PRAHA - První skutečně překvapivý výsledek zažili fanoušci na letošním MS ve fotbale. Největší favorit turnaje, evropští šampioni ze Španělska prohráli 0:1 s podceňovanými Švýcary. Fotbalisté ze země helvétského kříže porazili Španěly poprvé v historii. Jediný gól zápasu vstřelil v 52. minutě Gelson Fernandes.

Španělsko - Švýcarsko. foto: Reuters

Kdy jindy než nyní? Kdo jiní než oni? Fotbalový světový šampionát v Jihoafrické republice zatím příliš fotbalové krásy nepřinesl. Nyní ale vstoupili na scénu nejlepší z nejlepších - fotbaloví šampioni starého kontinentu ze Španělska. Soupeř? Podceňované Švýcarsko.

Karty byly rozdány jasně. Dvanáct zápasů v řadě vyhráli Španělé, kteří celkově z posledních 48 zápasů od února 2007 prohráli pouze jedinkrát, loni na Poháru FIFA se Spojenými státy (0:2). Proti nim se navíc postavil soupeř, který giganta z Pyrenejského poloostrova nikdy v historii nepřemohl - Švýcarsko. Také byste nedali na sázkařský tiket jinou číslice než 1? Jenže osud si opět s oběma týmy parádně pohrál...

Španělsko - Švýcarsko.

Španělé v prvním poločase svou hrou jasně demonstrovali, že chtějí být pány na hřišti. A soupeř se jejich dominantnímu chování příliš nebránil. Ovšem jen po své pokutové území. Kolem něj vystavil neprostupnou zeď, od které se odrážely španělské útoky se strojovou pravidelností.

Pozápasové ohlasy aktérů duelu ČTĚTE ZDE!

A pokud se již některý ze Španělů, jako například ve 24. minutě stoper Piqué po kolmici od Iniesty do vápna dostal, vychytal jej Benaglio. V závěru první půle se ještě sám v pokutovém území Švýcarů zjevil kanonýr Villa, ale tentokrát jej oblíbené zakončení placírkou na zadní tyč zklamalo.

Španělsko - Švýcarsko (Fanynka Španělů).

Do druhého poločasu vtrhli Španělé s ještě větším úsilím. Několikrát zle zavařili Benagliovi a jeho obráncům, ti si ale dokázali poradit i bez vůdcovských schopností zkušeného Senderose (pro zranění v závěru první půle musel střídat). A v okamžiku, kdy se Španělé nadechovali k dalšímu náporu sami nečekaně, o to důrazněji udeřili.

VIDEO Z VÍTĚZNÉHO GÓLU ŠVÝCARŮ:

Derdiyok vyzval na běžecký i "hokejový" souboj tělo na tělo Piquého a překvapivě jej vyhrál. Na hranici malého vápna mu sice vyhrul pod nohy Casillas, jenže míč do bezpečí neuklidil. Ten se i s oběma hráči překulil přes španělského brankáře a zcela nehlídaný Gelson Fernandes nadvakrát zavěsil - 1:0.

DŮVODY ŠPANĚLSKÉ PROHRY

1. SLABÁ EFEKTIVITA: 24 střel a ani jednou neskončil míč v síti. Dobře, aktivita Španělům nechyběla, od hráčů typu Villa, Torres, Xavi, Iniesta se ale čeká, že si se zakončením poradí účelněji.

2. SKVĚLÝ BENAGLIO: Švýcarský gólman předvedl parádní výkon. Skvěle si dirigoval své beky před sebou, byl jistý při centrech. V první půli navíc předvedl klíčový zákrok proti stoprocentní gólové šanci Piquého.

3. ŠVÝCARSKÁ ZARPUTILOST: Švýcaři dali do hry srdce, vůli, odhodlání. Jen fráze? Možná, pokud se ale podíváte na gól, který Švýcaři vstřelili, je jasné, že to nejsou jen prázdná slova. Také při bránění odevzdali každý švýcarský hráč na hřišti maximum.

Španělé po zhruba desetiminutovém útlumu, kdy povolili Švýcarům opanovat hru, opět vrhnuli své síly do útoku. Na Benaglia se valila jedna vlna nájezdníků španělských "býků", jenže nebylo to nic platné. A když už byl švýcarský hrdina překonán, od gólu jej v 70. minutě po střele Xabiho ochránilo břevno.

Tyč zvonila i na druhé straně - Derdiyok uháčkoval v 74. minutě Puyola a placírkou orazítkoval levou tyč Casillasovy svatyně. Posledních dvacet minut zápasu (sudí Webb nastavil pět minut)? Urputný, leč jalový nápor úřadujících evropských šampionů. Ti zápas ovládli na střely 24:8, gól ale vstřelit nedokázali.

Švýcaři tak jako první dokázali šokovat celý fotbalový svět, vždyť Španělé prohráli za čtyři roky teprvé podruhé. Navíc poprvé s fotbalisty z neutrální země proslulé bankovnictvím a přesností poprvé oslnilo také na fotbalovém kolbišti. Čím? Právě dokonalostí a zarputilostí, kterou do týmu přinesl německý zkušený trenérský bard Ottmar Hitzfeld.

Švýcaři tak od ostudné porážky v kvalifikaci na MS od Lucemburska prošli hodně dlouhou a úspěšnou cestu. Nyní mají vedle Chile nakročeno do osmifinále. Co předvedou v následujících zápasech superfavorité ze Španělska?

MS ve fotbale - základní skupina H

Španělsko - Švýcarsko 0:1 (0:0)
Branka: 52. Fernandes. Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Grichting, Ziegler, Yakin, Benaglio (všichni Švýc.). Diváci: 61.000.

Španělsko: Casillas - Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila - Silva (62. Navas), Xabi Alonso, Xavi, Busquets (61. Torres), Iniesta (77. Pedro) - Villa. Trenér: Del Bosque.

Švýcarsko: Benaglio - Grichting, Lichtsteiner, Senderos (36. Von Bergen), Ziegler - Barnetta (90. Eggimann), Gökhan Inler, Huggel, Fernandes - Eren Derdiyok (79. Yakin), Nkufo. Trenér: Hitzfeld.