14:46aktualizováno  18:23
POLOKWANE/PRAHA - Fotbalisté Slovinska porazili v nepříliš pohledném duelu skupiny C Alžírsko 1:0. Aktivnější severoafrický celek ztratil šanci na příznivější výsledek kvůli vyloučení Ghizzala v 73. minutě a po chybě gólmana Čaučího o pět minut později. Ten propustil za svá záda slabou střelu Korena. Slovinci se dočkali svého prvního vítězství na MS v historii a dokonce i první vstřelené branky.

Alžírsko - Slovinsko (zklamaný gólman Čauči). foto: Reuters

Jeden tým se dostal na šampionát díky šťastnému (byť krásnému) gólu do síte favorizovaného Egypta, druhý nejprve v kvalifikaci předčil nevýraznou českou reprezentaci a následně v baráži překvapivě vyřadil Rusko.

DÁLE ČTĚTE

S trochou nadsázky se dá říct, že podle toho duel Alžírska se Slovinskem v rámci skupiny C také vypadal. Ten, kdo viděl sobotní první duel této skupiny mezi Anglií a USA (VÍCE ČTĚTE ZDE), musí mít o favoritech a outsiderech postupu jasno. Na stadionu v Polokwane jako první zahrozili Alžířané, když Belhadž z přímého kopu vystrašil Handanoviče.

Alžírsko - Slovinsko (zklamaný Zidane).

Jenže poté slavný Zinedine Zidane, další tisíce fanoušků na stadionu a miliony u televizních obrazovek, museli trpět. Fotbalistům obou týmů míč odskakoval od nohou, dvě a více přesných přihrávek za sebou?

Vladimír Šmicer

"Ten míč je hrozný. My s ním hráli na kempu v USA a byl to děs. Na tréninku na vás letí centr, máte pocit, že máte vše pod kontrolou a najednou je míč pryč. Mění směr a v určité fázi hrozně zrychluje. Pro gólmany to musí být nepříjemné. Nechci snižovat vinu Čaučího na gólu, ale podle mě se pod něj podepsal právě i míč. Bylo vidět, jak před ním najednou neuvěřitelně zrychlil a trochu změnil směr."

Pro hráče na hřišti nadlidský výkon. Nudnou půlhodinku ukončil ve 37. minutě Hallíš, který po rohovém kopu hlavou jen o centimetry minul levou tyč slovinské branky.

Přemožitelé českého týmu z kvalifikace nakonec měli v první půli poslední slovo, když Bursa ranou ze dvaceti metrů protáhl notně ztuhlého alžírského gólmana. Toť vše zajímavé z první půle.

Po návratu z kabin to dlouho vypadalo na stejně nudné představení, jako v první pětačtyřicetiminutovce. Vše ale měly změnit závěrečné minuty a tři muži - Alžířané Ghizzal a Čaučí a Slovinec Koren. Prvně jmenovaný přišel na hřiště v 58. minutě a patří mu nálepka "hlupák zápasu".

Alžírsko - Slovinsko (za toto hraní rukou dostal Ghizzal druhou žlutou kartu).

Nejprve si totiž vykoledoval žlutou kartu za zbytečné tahání dresu při stíhání soupeře. Tu dostal po pár vteřinách na hřišti. V 73. minutě nacentroval do vápna Belhadž Ghizzal, když viděl, že na míč nedosáhne, stáhl si jej ze vzduchu rukou. Být na jeho místě Maradona, projde mu to, takto ale ne - druhá žlutá a Ghizzal musel zamířit pod sprchy.

GÓL ZÁPASU SLOVINSKO-ALŽÍRSKO:

O pět minut později vstoupili do dějin zbývající dva jmenovaní - alžírský gólman Čaučí a slovinský záložník Koren. Prvně totiž propustil za svá záda slabou střelu slovinského špílmachra a pasoval se do role "smutného hrdiny duelu". To devětadvacetiletý hráč West Bromwiche Albion se rázem stal ve Slovinsku "národním hrdinou".

Alžírsko - Slovinsko (Koren - s číslem 8, se raduje z gólu).

Oslabení a otřesení Alžířané se totiž ve zbytku duelu na odpověď již nezmohli a Slovinci se tak díky výhře dostali do čela své skupiny. Navíc to pro tuto zemi bylo první vítězství a první vstřelený gól při druhé účasti na závěrečném turnaji MS. Ovšem herně tým, který v kvalifikaci odsoudil české fotbalisty do role televizní diváků světového šampionátu, rozhodně nezářil.

To ostatně trefně okomentoval také ve studiu ČT Vladimír Šmicer, manažer české reprezentace. "V této skupině stačí ke gólu trefil jen branku, zbytek zařídí míč," připomněl včerejší chybu anglického gólmana Roberta Greena v zápase s USA (1:1).

MS ve fotbale - základní skupina C

Alžírsko - Slovinsko 0:1 (0:0)
Branka: 79. Koren. Rozhodčí: Batres (Guat.) - Leal (Kost.), Pastrana (Hond.). ŽK: Ghizzal - Radosavljevič. ČK: 73. Ghizzal. Diváci: 30.325.

Alžírsko: Čaučí - Jahjá, Búghirra, Hallíš, Belhadž - Kádir (82. Džuidúra), Lasín, Zjaní, Jibdá - Džibbúr (58. Ghizzal), Matmúr (80. Sajfí). Trenér: Saadán.

Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Kirm, Koren, Radosavljevič (87. Komac), Birsa (84. Pečnik) - Novakovič, Dedič (53. Ljubijankič). Trenér: Kek.