22:38aktualizováno  23:13
PRAHA/MADRID - Fotbalisté Interu Milán opět po pětačtyřiceti letech vládnou fotbalové Evropě. Svěřenci kouče Josého Mourinha porazili na Santiagu Bernabeu bezmocný Bayern Mnichov 2:0 a vyhrál po zásluze nejslavnější klubovou fotbalovou soutěž Evropy. Oba góly vstřelil argentinský kanonýr Diego Milito.

Inter - Bayern (Mourinho s trofejí). foto: Reuters

Ernst Hapel, Ottmar Hitzfeld a José Mourinho. Co mají tyto trenérské veličiny společného? Vyhráli Ligu mistrů dvakrát. Pokaždé s jiným týmem. Prvně jmenovaný s Feyenoordem (1970) a Hamburkem (1983), Hitzfeld s Dortmundem (1997) a Bayernem (2001).

A Mourinho? Před šesti lety s Portem a v sobotu 22. května na svatostánku Realu Madrid Santiago Bernabeau s Interem Milán Mimochodem na stadionu, kde by měl od nové sezony působit natrvalo...

Inter - Bayern (Mourinho a Van Gaal).

I takový je život Josého Mourinha, kontroverzní to postavy světového fotbalu. Kontroverzní, leč geniální. V letošním finálovém klání Interu s Bayernem totiž trenérsky předčil svého učitele - Louise van Gaala. Ten mohl dokázat v případě výhry stejný kousek jako portugalský stratég. Radovat se mohl jen jeden. Inter navíc měl ve svém středu ještě jednu zbraň - Diega Milita.

GÓLY FINÁLE LIGY MISTRŮ INTER - BAYERN 2:0:

Zbraň skutečně údernou! Třicetiletý kanonýr zažil v dresu Interu pohádkovou premiérovou sezonu - 22 ligových branek, sedm v Lize mistrů a dvě v domácím poháru. K tomu zisk scudetta, italského poháru a nyní i ušaté trofeje pro vládce Evropy. Ale už dost příběhů, jak vlastně zápas probíhal?

Inter - Bayern (zklamaný Robben).

Zprvu podle očekávání - nudně. Hráči Bayernu drželi míč, dále než po pokutové území se s ním na kopačkách dostat nedokázali. A soupeř?

TRIUMFY INTERU MILÁN

Aktuální italský šampion triumfoval v Poháru mistrů evropských zemi (PMEZ), předchůdci Ligy mistrů v letech 1964 a 1965. V roce 1967 prohrál Inter ve finále s Celticem 1:2, o pět let později s tehdy neporazitelným Ajaxem 0:2.

Ten vyčkával, vyčkával a vyčkával. Vše změnila 16. minutě zápasu. Po rohovém kopu bavorského celku zahrál rukou v Maicon v souboji s Buytenem, rozhodčího Webba ale nechala situace ledově klidným.

Pro italský celek byla "házenkářská" vložka brazilského krajního beka startovním impulzem. O minutu později napřáhl z přímého kopu ze třiceti metrů Sneijder a pořádně protáhl Butta. V pětatřicáté minutě už udeřilo. César dlouhým výkopem našel hlavu Milita, ten sklepl pro Sneijdera. Nizozemský záložník mu vzápětí míč vrátil do běhu do pokutového území a bylo to 1:0.

Inter - Bayern (Milito střílí první gól).

Vzápětí mohl zvýšit agilní Sneijder, Butt byl ale tentokrát neprůstřelný.

ZÁPIS DO HISTORIE

Fotbalisté Interu Milán jako první italský celek získali treble - vyhrát domácí ligu i pohár a ovládnou nejprestižnější klubovou soutěž Evropy v jedné sezoně se ještě žádnému celku z Apeninského poloostrova nikdy v historii nepovedlo.

Do druhé půle lépe vstoupili fotbalisté bavorského giganta a dvakrát notně provětrali obranu italského mistra. Müllerovi ale chybělo v zakončení více klidu, stejně nepřesně si vedl v 55. minutě Altintop.

V rozmezí 63. a 65. minuty se dostali k zakončení opět Müller a po něm Robben, ale opět neuspěli. A tak musel na scénu opět "učitel" Milito. V 70. minutě převzal na hranici vápna míč, zahrál si s neobratným stoperem Bayernu hru "pojď sem, kam jdeš" a podruhé prostřelil Butta - 2:0. O výsledku bylo rozhodnuto.

Inter - Bayern (Milito střílí druhý gól).

Závěrečný tlak Bayernu byl spíše platonický, než účelný a organizované obraně Interu nedělalo velké problémy se ubránit. A po závěrečném hvizdu mohli naplno propuknout oslavy vítězů. A slavil i Mourinho, který si první triumf před šesti lety kvůli anonymním výhružkám příliš neužil.

A když už jsme opět u Mourinha, tak jeden příběh na konec. Jen legendární kouč Liverpoolu Bob Paisley dokázal Ligu mistrů (dříve PMEZ) vyhrát třikrát. Mourinho nyní míří na lavičku Realu, který soutěž ovládl devětkrát se dvěma triumfy. Schválně: jak dlouho mu bude trvat získat třetí titul a jubilejní desátý pro nejslavnější klub světa?

FINÁLE LIGY MISTRŮ

Bayern Mnichov - Inter Milán 0:2 (0:1)
Branky: 35. a 70. Milito. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). ŽK: Demichelis, Van Bommel - Chivu. Diváci: 74.954.

Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber - Robben, Van Bommel, Schweinsteiger, Altintop (63. Klose) - Olič (74. Gomez), Müller. Trenér: Van Gaal.

Inter: César - Maicon, Lúcio, Samuel, Chivu (68. Stankovič) - Zanetti, Cambiasso - Eto'o, Sneijder, Panděv (79. Muntari) - Milito (90. Materazzi). Trenér: Mourinho.