22:35aktualizováno  23:00
PRAHA - Jedenáct let čekali fotbalisté Bayernu Mnichov až budou moci vrátil Manchesteru United krutou porážku z finále Ligy mistrů z roku 1999. Dočkali, v prvním čtvrtfinále letošního ročníku nejprestižnější klubové soutěže Evropy vyhrál bavorský gigant nad United 2:1, přestože hosté téměř celý zápas vedli. Vítěznou branku vstřelil v 92. minutě Olič. Francouzské derby mezi Lyonem a Bordeaux ovládli po výsledku 3:1 domácí.

Radost fotbalistů Bayernu, bez dresu autor branky Olič. foto: Reuters

Pamatujete? Píše se datum 26. května roku 1999 a na stadionu Camp Nou v Barceloně dokonal v 93. minutě finále Ligy mistrů nejhorších 120 vteřin v historii Bayernu Mnichov kanonýr Manchesteru United Teddy Sheringham. "Rudí ďáblové" zvítězili 2:1 a podruhé v historii získali do své moci trofej pro nejlepší tým Evropy.

Střih do roku 2010, 30. března. V Allianz Aréně v Mnichově se hraje 92. minuta prvního čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Bayernem Mnichov a Manchesterem United. Stav zápasu? Vyrovnáno 1:1. Na hranici šestnáctky je faulován Goméz, sudí ale ponechává výhodu. Mezi zkoprnělé čtyři hráče United vtrhne jako divoká voda Olič, prokličkuje až na penaltový puntík a překonává Van der Sara v brance United - 2:1.

Ivica Olič.

Ve stejný okamžik padá na zelený pažit nejen zklamáním - ale hlavně vinou zranění - klíčový hráč Fergusonova výběru Wayne Rooney (nakopnutý kotník, více o vážnosti řeknou až středeční vyšetření v Manchesteru). Šedesát tisíc fanoušků v mnichovské aréně bouří, jedenáctileté čekání na pomstu je u konce. A to přitom úterní noc začala pro United parádně.

Ve 2. minutě po rozehrání rohového kopu podklouznul na malém vápně Demichelis a osamocený Rooney neměl problém uklidit míč za záda bezmocného Butta - 0:1. A anglický rváč na hrotu útoku větral urostlou, ale pomalou stoperskou dvojici Bayernu Van Buyten - Demichelis i nadále. Jen vinou slabší koncentrace zahodil Rooney několik dalších slibně se rozvíjejích akcí hostů.

GÓL RIBÉRYHO, KTERÝM VYROVNAL NA 1:1:

A ve druhém poločase přišel trest. Svěřenci Alexe Fergusona se totiž až příliš soustředili na bránění nejtěsnějšího náskoku. V 77. minutě zahrál zbytečně na hranici pokutového území rukou Scholes a Ribéry i za přispění teče Rooneyho ve zdi vyrovnal. A manchesterské déjà vu pokračovalo dál, když v 85. minutě trefil Vidič břevno (před jedenácti lety orazítkovali brankovou konstrukci dokonce dva hráči Bayernu).

Kopírování scénáře, ale v obráceném gardu, poté dokonal již zmíněný Olič v 92. minutě. Výsledek 2:1 dává do odvety v Manchesteru za týden vyrovnané šance na postup oběma soupeřům. "Rudým ďáblům" ale může chybět klíčový útočník Wayne Rooney, do sestavy Bayernu by se naopak mohl vrátit Arjen Robben.

Lyon první bitvu francouzské války zvládnul
Radost Lisandra z Lyonu.

Poprvé po sedmnácti letech si zahraje celek ze země galského kohouta semifinále Ligy mistrů. Po prvním čtvrtfinálovém zápase k němu má blíže Lyon, který porazil v souboji posledních šampionů francouzské ligy Bordeaux 3:1.

Zatímco v domácí soutěži má i letos navrch tým z provincie známé lahodným vínem, v Lize mistrů potvrdil větší zkušenosti Olympique. Strůjcem výhry domácích byl argentinský kanonýr Lisandro Lopéz, autor dvou branek, který mohl ve druhém poločase završit i hattrick. Hostům dal do odvety naději svým gólem Šamach, který ve 14. minutě reagoval na první Lisandrův zásah.

OLYMPIQUE LYON 3:1 BORDEAUX:

Poté ale vládli na hřišti již jen hráči v tmavých dresech, mezi trefy Lisandra vklínil svůj gól ještě Bastos. Domácí si ve druhém poločase vypracovali řadu slibných šancí, které ale v gól přetavil nedokázali. Výsledek 3:1 přesto staví před odvetou hráče Lyonu do pozice mírných favoritů na postup.

Úvodní čtvrtfinále Ligy mistrů

Olympique Lyon - Bordeaux 3:1 (2:1)
Branky: 10. a 77. z pen. Lisandro, 32. Bastos - 14. Šamach. Rozhodčí: Brych (Něm.). Diváci: 40 500.

Bayern Mnichov - Manchester United 2:1 (0:1)
Branka: 77. Ribéry, 90.+2 Olič - 2. Rooney. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 60 000.