aktualizováno  19:49
ZLÍN - V nedělním duelu hokejové extraligy mezi Zlínem a Spartou rozhodčí udělili 439 trestných minut, což je historický rekord soutěže. Po sérii bitek bylo 14 hráčů vyloučeno do konce zápasu.

Zlín-Sparta. foto: ČTK

Berani rozhodli o svém vítězství vynikajícím nástupem, neboť v osmé minutě vedli již 3:0. Ukončili tak čtyřzápasovou vítěznou sérii Pražanů. Zlín vstoupil do zápasu sebevědomě a měl doslova raketový nástup, neboť na začátku čtvrté minuty vedl už dvoubrankovým náskokem. Nejdříve Vlach překonal po úniku z křídla přízemní střelou zpoza kruhů brankáře Přikryla.

CO ŘEKLI O BITCE

"Ostuda českého hokeje, všeobecně se ví, že ve Zlíně jsou typy provokatérů. Více ale řeknu, až vše uvidím na videu," prohlásil po zápase kouč Pražanů Miloš Holaň.

"Nelíbilo se nám to. Další takový zápas bych si nepřál," řekl smířlivěji domácí lodivod Zdeněk Venera.

"Že jsem mu dal pěstí poté, co nás sudí odtrhli? Nebylo to úplně naplno, nechtěl jsem ho zranit," obránce Kučný po nefér ataku na sparťanského kapitáná Výborného.

"Atak na Hromase na Vlacha byla prasárna, mlátil jej na zemi hlava nehlava," ještě jednou bek Zlína Kučný.

Za necelé dvě minuty při signalizovaném vyloučení jednoho ze sparťanů prostřelil hostujícího gólmana Köhler. Berani měli poté 99 sekund početní výhodu čtyři na tři. Domácí ji nevyužili, nicméně tři sekundy po návratu vyloučených hráčů na led tečoval po střele Švrčka kotouč do sparťanské sítě Záhorovský. Třetí úspěch Beranů vzápětí ještě potvrdil videorozhodčí. Sparta se dostala zpět do hry zásluhou využité přesilovky, po přesné kombinaci prostřelil Sedláčkovy betony Gulaši.

V 15. minutě se postarala o vzruch situace ve sparťanské obranné třetině: Vlach fauloval u mantinelu Hromase a poté se strhla bitka mezi Hrdelem a Sivákem, do které se ještě zapojili další hráči. Rozhodčí udělili celkem 31 trestných minut a Hrdel odešel předčasně pod sprchy.

Emoce ovládly hru i o minutu později. Po Kristkově střele zazvonila tyčka, diváci se dožadovali branky. Rozhodčí nechal ve hře pokračovat, při útoku hostů fauloval Švrček beka Hanzlíka a byl vyloučen rovněž do konce utkání.

PRVNÍ SÉRIE BITEK MEZI ZLÍNEM A SPARTOU:

Druhá třetina začala ve stejném duchu jako úvodní. Trestná lavice nevychladla a rozhodčí rozdávali tresty jako na běžícím pásu. Při zlínské přesilovce se strhla další mela, po které byli oba největší kohouti Linhart a Podlešák vyloučeni do konce zápasu.

VIDEO ZE ŠARVÁTKY + KOMENTÁŘ VE STUDIU HOKEJ SLEDUJTE ZDE!

Poté se začal hrát hokej. Sparta se snažila zkorigovat nepříznivý stav, ale přesilové hry nebyly její silnou stránkou. Zlínská jistota se jmenovala Sedláček, v polovině utkání kryl nebezpečný průnik Kratěny. Domácí šli do tříbrankového vedení zásluhou využité přesilovky, když se podruhé v zápase trefil Záhorovský, jenž překvapil Přikryla střelou do horní části branky.

Závěrečná část zápasu přinesla stejný obrázek jako předchozí třetiny: hned v úvodu se strhla hromadná bitka, do níž se zapojilo celkem deset hráčů obou týmů. Nervózní utkání se poté již jen dohrávalo; v závěrečných deseti minutách hráči spíše jen předstírali zájem o útočnou aktivitu a místo toho čekali na závěrečný hvizd.

REKORDNÍ BITKU BUDE ŘEŠIT DISCIPLINÁRKA

Nedělní zápas 46. kola hokejové extraligy mezi Zlínem a pražskou Spartou, ve kterém rozhodčí udělili rekordních 439 trestných minut, bude řešit disciplinární komise Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH).

Podnět k jednání podaly oba kluby, i když Zlín nejprve Spartě navrhoval, aby tak ani jeden z nich neučinil. Automaticky bude komise řešit prohřešek obránce Zlína Jiřího Kučného, jenž dostal trest ve hře.

"Vybrali jsme několik zákroků, které podle nás jednoznačně vybočují z pravidel," řekl generální manažer Sparty Petr Bříza. Pražané si například stěžují právě na Kučného, jenž pěstí "knokautoval" kapitána hostů Davida Výborného po ukončení bitky. Kučný za to dostal trest ve hře znamenající stop minimálně na jeden zápas.

Ke stejnému kroku se rozhodl i Zlín, jehož zástupcům se rovněž nelíbily některé zákroky hráčů Sparty. "Zákrok Kučného na Výborného neomlouvám, něco podobného do hokeje nepatří. Očekávám, že někteří naši hráči ještě obdrží disciplinární tresty," uvedl kouč Beranů Zdeněk Venera.

Stejně jako Bříza však nechtěl přesně specifikovat zákroky soupeře, na které si Zlín stěžuje. Lze ale předpokládat, že se domácím nelíbil například souboj Zbyňka Hrdela s Romanem Vlachem. Útočník Sparty totiž pokračoval v bitce i poté, co jeho zlínský sok, jenž si následně poranil rameno, ležel na ledě.

Právě Vlachův faul na Karla Hromase sérii bitek odstartoval. "Vlachovo sražení soupeře bylo na vyloučení. Ale adekvátní nebylo následné bezprostřední napadení Vlacha hned třemi hráči soupeře. Ti mu vykloubili rameno a nyní jej čeká operace a měsíc bez hokeje," podotkl Venera.

Sparta věří, že disciplinární komise potrestá hráče zákazy startů na pět až deset zápasů. "Jeden dva zápasy nic neřeší. Závažnost těchto faulů byla mnohem větší," uvedl Bříza pro iDnes.

Je prý připraven přijmout i postihy pro vlastní hráče. "Když se oprostím od klubového pohledu, tak disciplinární komise musí tvrdě zasáhnout, protože liga se má bránit proti takovýmto excesům. Pokud nebudou vyneseny tvrdé tresty, bude to signál, že se to může tolerovat a ta hranice se může posouvat dál. Ve chvíli, kdy pak zůstane někdo ležet na ledě těžce zraněný, bude pozdě," dodal Bříza.

Disciplinární komise podle všeho zveřejní své rozhodnutí v úterý dopoledne. Stanovisko ředitele soutěže a šéfa komise Stanislava Šulce však není známo, celý den nebyl k zastižení.