7:11
PRAHA/ARLINGTON - Opět to byla podívaná, která uchvátila nejen USA a zastavila na chvíli v celé Severní Americe čas. XLV. Super Bowl měl všechno - nádherné akce, rychlé běhy, tvrdé srážky a také nečekaného smutného hrdinu. Hvězdný quarterback Pittsburghu Steelers Ben Roethlisberger dvěma ztrátami v úvodním poločase položil základ pro vítězství soupeře z Green Bay Packers 31:25.

45. Super Bowl. foto: Reuters

Už dvakrát se mazlil s trofejí Vince Lombardiho. V Americe nelze získat větší slávu než ovládnout Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu. Nyní se obrovitý quarterback Pittsburghu Steelers Ben Roethlisberger musel podruhé v kariéře dívat, jak se slavnou trofejí křepčí soupeř. Soupeř, kterému k triumfu sám hodně pomohl.

GREEN BAY PACKERS - PITTSBURGH STEELERS:

Byl to souboj dvou nejlepších obran v lize a z bitvy vyšla jasně na body lépe ta Packers. "Oceláři" se nedokázali od úvodního útoku, kdy se jako první za hukotu 100 tisíc fanoušků na stadionu Dallas Cowboys pustili do ofenzivy, s tvrdou hrou soupeře vyrovnat. "Big Ben" jak je rozehrávač Steelers přezdíván, byl neustále pod tlakem a několikrát musel místo přihrávky sám volit běh.

A dvakrát v úvodních dvou čtvrtinách také chyboval. První intercepted (zachycenou přihrávku) využili Packers v touchdown Jordyho Nelsona po nádherném pasu od pozdějšího MVP Super Bowlu Aarona Rodgerse. Steelers se nepoučili a v úvodu druhé čtvrtiny se dostal Roethlisberger pod obrovský tlak u své end zóny, podruhé v duelu namazal soupeři a tentokrát přímo z krádeže přihrávky skóroval Nick Collins. "Oceláři" snížili kopem na 3:14, jenže vzápětí dovedl Rodgers své spoluhráče k dalšímu touchdownu a Packers vedli už 21:3.

Fergie z Black Yeas Peas.

Jenže "Oceláři" předvedli, že je rozhodně nelze odepisovat. V posledních třech minutách úvodního poločasu předvedl Roethlisberger s Hinesem Wardem, proč už spolu dvakrát v letech 2006 a 2008 získali Super Bowl a snížili na přijatelných 10:21. A po impozantním poločasovém představení Black Yeas Peas se očekával drtivý "ocelový" tlak.

Ten také přišel a nezastavitelný Rashard Mendelhall předvedl proč je jedním z nejlepších runningbacků v lize, a dvěma povedenými běhy zařídil další touchdown pro Pittsburgh a snížení na 17:21. A to i přesto, že mezi oběma běhy musel odpočívat poté, co při srážce s fotografem utrpěl ránu do choulostivých partií. Rodgers ale už zvrat, který by vešel do historie Super Bowlu, nedopustili.

"Splnilo se mi to, o čem jsem snil už jako malé dítě, když jsem sledoval legendy Joea Montanu a Steva Younga. Nemohu uvěřit, že jsem vyhrál Super Bowl. Tenhle tým ukázal obrovskou vnitřní sílu," řekl po zápase hrdina duelu Rodgers, který měl hlavní zásluhu na tom, že trofej Vince Lombardiho pro vítěze NFL putuje do týmu, který vyhrál první dva ročníky soutěže právě pod vedením legendárního trenéra Lombardiho.

Kouc Green Bay McCarthy s trofejí.

Naopak Jennings svým druhým touchdownem rozhodl. Pittsburgh sice touchdownem Wallace po skvělé přihrávce Roethlisbergera a následné dvoubodovém potvrzení snížil, už to ale nestačilo. Oceláři tak při své osmé účasti ve finále teprve podruhé odešli jako poražení a nerozšířili tak svou rekordní sbírku šesti titulů.

Ještě před začátkem finále utrpěla menší porážku i zpěvačka Christina Aguilera, která zřejmě podlehla bouřlivé atmosféře na dallaském stadionu pro sto tisíc fanoušků a při přednesu americké hymny omylem zazpívala jednu sloku dvakrát.