11:05
PRAHA - Ve jménu srovnání. Tak by se dala charakterizovat středeční odvetná utkání osmifinále Ligy mistrů. Podle zahraničního tisku totiž vedli Barcelonu a Bordeaux za výhrami a postupem fotbalový Jordan a nový Zidane. Těžko s tím lze nesouhlasit, i když v případě francouzského celku hrál v postupové ruletě důležitý faktor také chybující brankář Olympiakosu Pireus Nikopolidis.

Lionel Messi. foto: ČTK

BARCELONA - STUTTGART 4:0 (první zápas 1:1):
Radost fotbalistů Barcelony.

Když v závěru duelu na Camp Nou spálil argentinský přízrak šanci na svůj druhý hattrick ve čtyřech dnech (v neděli se trefil Messi třikrát do sítě Valencie), vyplázl na celý svět rozverně jazyk. Opět tím dokázal, v jaké se již druhým rokem (nebo možná ještě déle) nachází pohodě.

LIGA MISTRŮ NA WWW.LIDOVKY.CZ/SPORT

Pokud byste chtěli jiný důkaz tady je: Messi nastoupil letos do 33 zápasů ve všech soutěžích (devětadvacetkrát v základu) a nasázel soupeřům 27 branek. "Je nejlepší na světě! Nevyměnil bych ho za žádné(ho) hráče světa," rozplýval se po zápase nad výkonem tahouna Barcelony kouč Guardiola.

FC BARCELONA 4:0 STUTTGART:

"Ovlivňuje výkon týmu, jako to dělával Michael Jordan v Chicagu Bulls či teď Kobe Bryant v Lakers," šel ve svých vyjádření ještě dále kouč, který se jinak jen málokdy nechá unést k takové chvále. Messiho ocenil i kouč soupeře. "Je neuvěřitelné, jak dominuje ve svém věku," kroutil po utkání hlavou Christiana Grosse.

Kromě argentinského útočníka proti Stuttgartu zazářili také další Pedro a Bojan - dva mladící - kteří spolu bojují o pozici 4. útočníka katalánského giganta (Barcelona hraje na tři útočníky, pozn. redakce). Včera jejich souboj vyzněl nerozhodně, pevnější pozici má však u kouče Guardioly stále Pedro. A devatenáctiletý Bojan to velmi těžce nese.

BORDEAUX - OLYMPIAKOS PIREUS 2:1 (První zápas 1:0):
Yoann Gourcuff.
Yoann Gourcuff vs Antonios Nikopolidis. Souboj mládí se zkušeností. Hlavně v tomto duchu se nesl souboj na Stade Chaban Delmas v Bordeaux. A třiadvacetiletý špílmachr francouzského celku v něm měl jasně navrch.

Již v páté minutě nachytal z rohu pokutového území po přímém kopu téměř čtyřicetiletého Nikopolidise poprvé v nedbalkách - 1:0. Podobný kousek předvedl také v závěru první půle, tentokrát Nikopolidise zachránilo břevno a tyč. Zkušený řecký brankář se navíc špatným vyběhnutím podepsal také pod druhý gól domácích. V době, kdy měli hosté navrch a hnali se za postupových gólem.

BORDEAUX 2:1 OLYMPIAKOS PIREUS:

"Ve druhé půli jsme byli lepší. Kdyby měli hráči větší sebedůvěru, bylo by to o něčem jiném. Takhle nám nezbývá než pogratulovat soupeři k postupu," litoval trenér Olympiakosu Božidar Bandovič. Kdo podle něj měl sebevědomí nejméně, není třeba dodávat. S jeho slovy souhlasil také hrdina zápasu Gourcuff.

Mladý francouzský záložník je přirovnáván stále častěji k legendárnímu Zidanemu, který shodou okolností zápas komentoval pro stanici Canal Plus. "Mít hráče s takovým talentem, je pro tým velká výhoda. To se dnes ukázalo," řekl Zidane během zápasu. A fanoušci Bordeaux i francouzské reprezentace s ním rozhodně souhlasí.

Středa patřila dvou fotbalovým géniům, kteří na sebe mohou shodou okolností narazit ve čtvrtfinále Ligy mistrů a spolu by tak mohli napsat další krásný příběh do fotbalových kronik.