V NHL se dařilo Kotalíkovi s Eliášem

11:56
NEW YORK - Český útočník Aleš Kotalík proměnil v sobotním utkání NHL rozhodující nájezd v penaltovém rozstřelu a zařídil Buffalu vítězství 4:3 na New Yorkem Islanders. Hokejisté Sabres byli blízko dvoubodovému zisku už v základní hrací době, kdy i s přispěním dvou asistencí Kotalíka vedli 3:1, Islanders však dokázali v závěrečných 94 sekundách při hře bez brankáře dvakrát skórovat.

Radost hokejistů NJ Devils v čele s Patrikem Eliášem (dres číslo 26). foto: ČTK

"Musíme hrát lépe. Zbytečně jsme si to zkomplikovali. Oni nás zatlačili a my jsme si náskok nehlídali velmi dobře. Nedařily se nám přihrávky a to vedlo k tlaku soupeře, který kontroloval většinu hry," zlobil se na nepovedený závěr trenér Buffala Lindy Ruff. Jeho svěřenci přesto urvali druhý bod za vítězství v penaltovém rozstřelu, když nejdříve uspěl bekhendovou kličkou Kotalík a po něm pojistil vítězství proměněným nájezdem i Drew Stafford.

Po dvou zápasech bez vstřelené branky ukončili New Jersey Devils střeleckou nemohoucnost již ve třetí minutě gólem Briana Rolstona, na jehož zásah o chvíli později navázal v oslabení i Patrik Eliáš. Český útočník přidal v zápase navíc i asistenci a výrazně se zasloužil o vítězství New Jersey 4:2 nad New Yorkem Rangers.

"Sice jsme dva zápasy neskórovali, ale neznamená to, že jsme neměli žádné šance. A i když jsme hráli včera, chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně a střílet, jak jen to bude možné," uvedl Eliáš, jenž se svými spoluhráči vyslal v první třetině na bránu Rangers 17 střel a v páté minutě již Devils vedli 2:0. V dresu Rangers kvůli rodinným důvodům nenastoupil český obránce Michal Rozsíval.

Díky dvěma kanadským bodům se Patrik Eliáš opět osamostatnil v čele produktivity českých hráčů, neboť jeho největší konkurent David Krejčí získal v sobotu o bod méně. I útočník Bostonu měl však pořádný důvod k radosti, neboť Bruins potvrdil aktuálně nejlepší formu v lize na ledě Caroliny, kde zvítězil s přispěním asistence českého forvarda 4:2. Hokejisté Bostonu zvítězili posedmé za sebou a v tabulce soutěže ztrácejí už jen dva body na vedoucí San Jose.

Hokejisté Columbusu poprvé v klubové historii porazili tým Philadelphie, který na svém ledě zdolali 3:0. K vítězství nasměroval Blue Jackets sváteční střelec Jan Hejda, který ve čtvrté minutě otevřel skóre utkání.

Ani v odvetném utkání si český gólman Tomáš Vokoun nevychutnal v souboji proti Tampě Bay pocit vítězství. Dvaatřicetiletý brankář byl v pátečním zápase s Lightning po třech inkasovaných brankách v úvodních dvou třetinách střídán. Tentokrát odchytal celý zápas, v němž obdržel šest branek ze 42 střel a Florida svému rivalovi podlehla na jeho ledě 4:6. Konto českého brankáře nejvíce zatížila první formace. Vincent Lecavalier vstřelil dva góly a přidal jednu asistenci, jeho spoluhráč Martin St. Louis zaznamenal čtyři kanadské body za gól a tři asistence.

První hattrick zaznamenal v NHL i útočník Calgary Rene Bourque, jenž třemi zásahy pomohl týmu k vítězství 6:3 nad Ottawou. Urostlý hokejista nejdříve během minuty v polovině zápasu dvěma trefami srovnal na 2:2 a v 55. minutě zkompletoval třígólový večer uklidňující brankou na 5:3. "Je to typický střelec. Je velmi silný, vysoký a velmi dobře bruslí. Těžko se odstavuje od puku. Hrál jsem s ním i v Chicagu, tak vím, jak dobře umí vystřelit," chválil Bourquea obránce Adrian Aucoin, který ve 49. zlomil nerozhodný stav 3:3.

DNEŠNÍ ZÁPASY:
Buffalo - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 14. Hecht (Kotalík), 34. Pominville (Kotalík), 55. MacArthur, rozhodující nájezd Kotalík - 30. Tambellini, 59. Comrie, 60. Campoli. Střely na branku: 37:35. Diváci: 18.690.

Pittsburgh - Montreal 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
Branky: 15. Dupuis, 26. Crosby - 2., 20. a 43. A. Kosticyn (na první a druhou Plekanec). Střely na branku: 34:19. Diváci: 17.132.

Carolina - Boston 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 17. Cullen (F. Kaberle), 31. Babchuk - 23. a 27. Wheeler (na druhou Krejčí), 54. Ryder, 60. Kobasew. Střely na branku: 31:22. Diváci: 16.705.

Columbus - Philadelphia 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 4. Hejda, 19. A. Murray, 28. Malhotra. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18.402.

NY Rangers - New Jersey 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Branky: 6. Dawes, 49. Kalinin - 3. Rolston, 5. Eliáš, 32. Zajac (Eliáš), 53. Parise. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.200.

Tampa Bay - Florida 6:4 (2:0, 2:3, 2:1)
Diváci: 25. a 40. Lecavalier, 8. Stamkos, 15. Arťuchin, 45. Malone, 48. St. Louis - 24. a 37. Booth (na druhou Frolík), 37. Horton, 54. Weiss. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, obdržel šest branek ze 42 střel a úspěšnost zásahů měl 85, 71%. Střely na branku: 42:29. Diváci: 18.226.

Dallas - Anaheim 4:3 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 1:0)
Branky: 29. B. Richards, 42. J. Neal, 59. Ribeiro, 64. Modano - 49. a 57. Morrison, 7. Kunitz. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.532.

St. Louis - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. a rozhodující nájezd Winchester, 1. Perron - 33. Cheechoo, 38. Grier. Střely na branku: 27:26. Diváci: 19.150.

Phoenix - Los Angeles 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)
Branky: 18. a 29. Frolov, 15. Ivanans, 20. Stoll. Střely na branku: 26:30. Diváci: 16.199.

Colorado - Detroit 4:3 po sam. nájezdech (3:0, 0:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Salej, 11. Smyth (Hejduk), 15. Liles, rozhodující nájezd Wolski - 35. Dacjuk, 36. Holmström, 39. Franzén. Střely na branku: 32:44. Diváci: 18.007.

Calgary - Ottawa 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)
Branky: 31., 32. a 55. R. Bourque, 33. A. Roy, 49. Aucoin, 59. Bertuzzi - 22. Phillips, 29. Spezza, 49. Picard. Střely na branku: 42:30. Diváci: 19.289.