Uruguay získala 15. titul z jihoamerického šampionátu

23:15
BUENOS AIRES - Fotbalisté Uruguaye se stali historicky nejúspěšnějším celkem mistrovství Jižní Ameriky. V dnešním finále v Buenos Aires porazili po dvou brankách Diega Forlána a jedné trefě dalšího útočníka Luise Suáreze Paraguay jasně 3:0 a připsali si rekordní patnáctý titul z Copy Amérika.

Uruguay - Peru (Forlán a Suárez). foto: ČTK

V čele historické tabulky podle počtu vítězství se Uruguayci osamostatnili před Argentinou, která ovládla jihoamerické mistrovství čtrnáctkrát. Z titulu se radují poprvé od roku 1995.

Za rekordním triumfem mířili ve finále favorizovaní svěřenci Óscara Tabáreze jistými kroky. Od začátku na trávníku diktovali tempo a v úvodních minutách dostali Paraguay, které chybělo několik hráčů a také kouč Gerardo Martin, jenž pykal za chování v semifinálovém utkání proti Venezuele, pod drtivý tlak.

Ve druhé minutě ještě Suárez z úhlu neuspěl a po následném rohu rozhodčí odepřel Uruguayi po Ortigozově ruce penaltu, ale ve dvanácté minutě už přetížená paraguayská defenziva kapitulovala. Suárez si zaběhl za obranu a s přispěním lehké teče stopera Verona a odrazu zadní tyčky překonal Villara.

Uruguay se po brzkém gólu uklidnila a především kolmými přihrávkami za obranu dělala Paraguaycům velké starosti. Po jedné z nich vychytal Villar samostatný únik Forlána, ale tři minuty před pauzou už byl proti jeho přesně mířené střele bezmocný.

Paraguay ve všech pěti dosavadních utkáních na turnaji remizovala, ale dnes na dotažení dvougólového manka neměla dostatek sil. I když po pauze chvílemi vyvinula tlak, brankář Muslera byl bezchybný. Vytáhl se hlavně v 54. minutě, kdy bravurně vyškrábl Valdezův volej na břevno. Naopak v závěru se podruhé prosadil Forlán a Uruguay mohla naplno začít s oslavami.

Finále mistrovství Jižní Ameriky v Buenos Aires:

Uruguay - Paraguay 3:0 (2:0)
Branky: 42. a 90. Forlán, 12. Suárez. Rozhodčí: Fagundes (Braz.). ŽK: Martín Cáceres, Coates, M. Pereira, Pérez - Vera, V. Cáceres. Diváci: 45.000.

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano, Coates, Martín Cáceres (89. Godín) - D. Pérez (70. Eguren), Arévalo Ríos, Álvaro González, Á. Pereira (64. Cavani) - Forlán, Suárez. Trenér: Tabárez.

Paraguay: Villar - Piris, Da Silva, Veron, Marecos - Vera (64. Estigarribia), V. Cáceres (64. H. Pérez), Ortigoza, Riveros - Valdez, Zeballos (76. Barrios). Trenér: Coria.