Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Učili svět hrát lépe fotbal, dnes ale Skoty dusí hluboká krize

Sport

  10:00
PRAHA - Jen vteřiny je dělily od největší pohromy v historii skotského národního týmu. Kdyby v 97. minutě zářijového zápasu s Lichtenštejnskem obránce Stephen McManus nevstřelil vítězný gól, ještě dnes by se hrdý národ z britských ostrovů styděl za své fotbalisty.

Fotbalové Skotsko (Stephen McManus, vlevo) foto: Reuters

Jenže zatímco čeští reprezentanti prohráli v Olomouci s Litvou, jejich zítřejší soupeř nakonec bouřlivě slavil před 60 tisíci fanoušky na stadionu v Glasgow hubenou výhru nad outsiderem a zachránil rozjezd v kvalifikační skupině o Euro 2012.

(kliknutím na obrázek grafiku zvětšíte)

Grafika - skotská reprezentace

Přesto se některá skotská média začala ptát: "Jak hluboko jsme klesli? Radujeme se z vítězství, které mělo být samozřejmostí, jako by šlo o finále mistrovství světa."

Možná máte větší šanci zahlédnout bájnou příšeru z jezera Loch Ness než vidět skotskou reprezentaci hrát dobrý fotbal. V poslední dekádě totiž zažívá hodně těžké roky. "Úpadek přichází už od klubové úrovně. Pokud to tak půjde dál, budou mít velké problémy," říká český brankář ve službách skotského Hamiltonu Tomáš Černý.

Země, která objevila přihrávky
Přitom má spolu s Anglií nejdelší fotbalovou tradici a zprvu bylo na mezinárodní scéně neporazitelné. Poprvé prohrálo až v roce 1903, víc než třicet let poté, co Skotové spolu nastoupili poprvé. Byli to právě oni, kteří na podzim 1872 šokovali Angličany tím, že si mezi sebou nahrávali míč. Zní to úsměvně, ale fotbal do té doby fungoval úplně jinak. Hráč si vybojoval balon a snažil se s ním prokličkovat přes celé hřiště.

Na slávu z dob, kdy byl nejoblíbenější sport ještě v plenkách, však skotský národní tým nikdy nenavázal. Pořád přitom patřil mezi nebezpečné evropské týmy. Osmkrát se probojoval na mistrovství světa, dvakrát na evropský šampionát. Nikdy ale na turnajích neprošel přes základní skupinu.

Čtěte také

"V historii nám spíš vyhovovala role podceňovaných. Díky tomu jsme ze sebe dokázali vymáčknout víc, než jsme si mysleli, že v nás doopravdy je," myslí si i současný reprezentační trenér Craig Levein.

Právě jeho úkolem je vrátit trápící se zemi zpátky mezi evropskou elitu. Čeká ho však hodně těžká práce. Jeho noví svěřenci jsou až 47. vžebříčku FIFA, od roku 1998 nepostoupili na žádnou mezinárodní akci a v posledních deseti zápasech vyhráli jen třikrát.

V čem vlastně vězí jejich strmý propad? "Problém je v systému práce s mládeží. Hodně ho zanedbali a bude trvat, než ho vybudují. Kluby utrácely nesmyslné peníze za špičkové hráče a odchovance přehlížely. Dnes trpí nedostatkem vlastních zdrojů," přibližuje potíže Černý.

V Evropě zaspali
Výsledkem je mimo jiné i to, že se zhoršila konkurenceschopnost Celtiku a Rangers v evropských pohárech. V domácí soutěži sice velkokluby z Glasgow dlouhodobě vládnou, ale v posledních dvou sezonách Ligy mistrů úplně propadly.

"Jejich herní styl se nikdy nezměnil. Jsou houževnatí, zarputilí, brání a vydrží hrát naplno klidně tři zápasy za sebou," vystihl klasicky ostrovní fotbal reprezentant Roman Bednář, který hrával za edinburské Heart of Midlothian.

Jenže i sousední Anglie pochopila, že se moderní evropský styl posunul někam jinam. V rychlosti, technice a výbušnosti Skotové zaostávají. "Vyspělé fotbalové země s hráči od malička pracují na těchto vlastnostech. Pokud jim je nikdo nevštípí, tak to pak nemají. Skotsko v tomto ohledu možná trochu zaspalo," vysvětluje Černý.