Tvrz v Edenu padla, po výhře 1:0 ji v lize jako první dobyla Sparta

18:25aktualizováno  19:36
PRAHA - 156. ligové derby má svého překvapivého, ale zaslouženého vítěze, pražskou Spartu. Ta taktickým výkonem dokázala zvítězit nad největším rivalem 1:0 a jako první tým v české lize zvítězit v Edenu. Ten padl po dvaceti utkáních. Sparťané zároveň svého soupeře přeskočili i v ligové tabulce, Sparta je třetí, Slavia klesla na šestou pozici.

Sparťanská radost. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ

Oba pražské kluby nevstupovaly do derby v příliš ideálním rozpoložení, Sparta totiž naposledy v lize pouze remizovala doma s Plzní 0:0 a následně padla na půdě slabé Kodaně 1:0 v Evropské lize. Slávisté se naopak vzpamatovávali z direktu od Lille (porážka 1:5 v Evropské lize) a v úvodu zápasu na svého odvěkého rivala vlétli. Možná také vinou narychlo poskládané zálohy hostí, kde vedle sebe poprvé nastoupili Vacek, Kovba, Hušek a Kalouda.

Hořel ale především levý bek Pamič a domácí toho využívali k rychlým průnikům. Ty ale zakončovali pouze centry do vápna, které proti nejlepší stoperské dvojici v lize Řepka-Hubník neměly šanci na úspěch. A tak jediným pozdvižením byla v 11. minutě upřená penalta domácím za faul Řepky na Černého.

POHLED TRENÉRŮ

"Rozhodlo to, že Sparta gól dala, my ne. Sparta skvěle bránila, a dokázala nebezpečně útočit. My jsme měli také nějaké šance, ale naložili jsme s nimi špatně," zhodnotil utkání domácí kouč Karel Jarolím.

"Co se týče mého případného odvolání, to není otázka na mne, ale na vedení. Pokud se tak stane stejně nijak nyní neovlivním. Prostě to přijde anebo ne a pokud ano, přijmu to," doplnil nejdéle sloužící kouč na lavičce českého prvoligového klubu ke spekulacím o svém odvolání.

"Základem našeho vítězství byla bojovnost a také naše standardní situace, které se nám dříve nedařily. Vážíme si našeho vítězství, i když jsem čekal z obou stran kvalitnější utkání," řekl po zápase kouč Sparty Jozef Chovanec.

Sudí Jech ale vzápětí na druhé straně po neodpískaném faulu Vomáčky na hranici vápna na Wilfrieda ukázal, že dneska se bude hrát v "anglickém stylu".

První střelu na branku si aktivnější domácí připsali až ve 45. minutě, kdy již prohrávali 0:1. Po několika varováních ze standardních situací zahrávaných Kaloudou udeřil Wilfried. Sparťanský útočník dorazil do branky nechtěnou střelu domácího Ragueda po volném kopu právě Kaloudy, kterou s námahou Vaniak vyrazil.

Do druhého poločasu nahradil ve sparťanském dresu Hoheneder Kovbu a ihned se uvedl žlutým faulem. Prvních deset minut druhé půle se téměř vůbec nehrálo - ostřejší hra a některé fauly rozpoutali skutečné peklo, které ale domácí fanoušci slibovali již v prvním poločase pomocí krásného chorea. A slávisté skutečně přišlápli plyn až na podlahu a svého soka až do 80. minuty smažili.

Bohužel ale bez přesného zakončení, nejblíže brance byl v 65. minutě z přímého kopu Belaid. Jinak do vápna Sparty lítal jeden centr za druhým, se kterými si také ve 2. poločase věděli Řepka s Hubníkem rady. Domácím ke gólu nepomohl ani příchod tří ofenzivních hráčů - Grancjara, Šmicera (nastoupil po osmi měsících) a Vlčka. Naopak, hosté v závěru mohli utnout slávistický tlak druhou brankou - Kadlec, Hušek i Prudnikov ale v zakončení selhali.

To již pouze z tribuny sledoval sparťanský kouč Jozef Chovanec. Ten se několikrát dostal do ostřejší výměny názorů se čtvrtým sudím. Poté co hodil do hřiště láhev s vodou, byl vykázán na tribunu. Po cestě na ni po něm kelímek s pivem mrskl jeden z domácích fanoušků a následně se i s ním dostal hostující kouč do kontroverze, kterou utnuli až pořadatelé.

Nic z toho ale hosty mrzet nemuselo. Sparta ukončila dvacet zápasů trvající ligovou neporazitelnost Slavie na novém Edenu a poskočila na třetí místo tabulky. Slavia naopak před reprezentační opět selhala v zakončení a možná ji čeká střídání kouče. Pod Jarolímem se totiž již před derby pořádně kývala židle, ze které by nyní mohl slávistický lodivod definitivně spadnout.

156. LIGOVÉ DERBY PRAŽSKÝCH "S"

Slavia Praha - Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka: 28. Wilfried. Rozhodčí: Jech - Filípek, Mencl. ŽK: Kadlec, Hoheneder, Holenda, Kušnír (všichni Sparta). Diváci: 19.370.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - M. Černý (79. Vlček), Vasiljevič (75. Šmicer), Belaid (75. Grajciar), Ragued, Hloušek - Šenkeřík. Trenér: Jarolím.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Kovba (46. Hoheneder), Hušek, Kalouda - Wilfried (90. Prudnikov), Kadlec (82. Holenda). Trenér: Chovanec.