Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Lékaři selhali, Jágrův spoluhráč zemřel

10:40aktualizováno  11:19
MOSKVA - Rusko je v šoku. Ve včerejším zápase, který Omsk prohrál na ledě Čechova 4:5, zkolaboval v 58. minutě devatenáctiletý talent ruského hokeje Alexej Čerepanov. Ani po převozu do nemocnice se jej nepovedlo přivézt zpět k životu. Mladíka zradilo jeho srdce.

Alexej Čerepanov (vlevo) ve víkendovém zápasu s CSKA Moskva. foto: ČTK

Co se včera na ledě Čechova vlastně stalo? V 58. minutě ujíždělo na domácího brankáře v úniku Jágr - Čerepanov, ovšem jejich nájezd 2 na 1 ke gólu nevedl. Oba hokejisté zamířili poté na střídačku a Jágr svému mladému parťákovi údajně vyčinil, že měl akci zakončit lépe.

Čerepanov jej ale nejspíše v ten okamžik nevnímal. Po pár sekundách přímo na střídačce zkolaboval. Mladému devatenáctiletému hokejistovi vypovědělo službu srdce. Jelikož na stadionech KHL, stejně jako třeba u nás chybí defibrilátor (na stadionech NHL je to povinnost), byl hokejista odvezen do nemocnice. Problém nastal ovšem také se sanitkou, která v závěru zápasu byla již na cestě do nemocnice a musela se vracet.

Lékařům se údajně povedlo v nemocnici hokejistu na dvě minuty oživit, poté však jeho srdce vypovědělo službu nadobro. Tým Omsku, v čele se svým lídrem Jaromírem Jágrem, je v šoku. Podle ruských zdrojů většina hokejistů plakala, Jágr měl za sanitkou volat: "Alexeji, prosím, probuď se."

Soustrast sibiřskému týmy vyjádřil také Glen Sather, generální manažer NY Rangers. Tedy týmu, který loni jako 17. v pořadí draftoval. "Jsme otřeseni touto tragickou událostí, která se Alexejovi přihodila. Za celou organizaci bych chtěl vyjádřit hlubokou soustrast jeho rodině. Alexej byl hokejista se zářivou budoucností," řekl kontroverzní muž krátce poté, co se o tragédii dozvěděl.

Alexej Čerepanov patřil k největším talentům světového hokeje. V loňské sezóně nasbíral v dresu Avangardu 28 bodů (15+13), letos byl v klubových tabulkách na 4. místě s bilancí 13 bodů (8+5) v 15 zápasech. Včera na ledě Čechova otevíral účet zápasu svým gólem. De facto jej také nakonec uzavřel. Ovšem, trochu jinak, než by si všichni přáli.

Další rodina tak přišla o jednoho svého mladého člena. Poslední celosvětově známým úmrtím na hřišti, byl případ populárního fotbalisty FC Sevilly Antonia Puerty, v listopadu roku 2007. Další případy ZDE.

Reakce ruského tisku, který kritizuje lékařskou pomoc ZDE.