Trapný výkon Sparty a chyby Blažka. Vaslui vyhrála 2:0

18:32aktualizováno  21:02
VASLUI/PRAHA - V nezměněné vítězné sestavě, ještě bez hvězdné posily Jiřího Jarošíka, nastoupili fotbalisté Sparty v Rumunsku k prvnímu zápasu 4. předkola Evropské ligy proti FC Vaslui. Roli favorita ale proti třetímu celku uplynulé sezony rumunské ale Letenští absolutně nezvládli a po mizerném výkonu prohráli zaslouženě 0:2. K postupu do základní skupiny Evropské ligy tak mají výrazně blíže fotbalisté Vasluí.

Sparta (Chovanec) foto: ČTK

Hned v první minutě ukázal obrovitý Kweuke, že to sparťané s prohlášeními o tom, že chtějí hrát jako Plzeň v Kodani, mohou myslet vážně. V pokutovém území soupeře zády k brance si zpracoval centr, otočil se kolem stopera, který jej ale na poslední chvíli zastavil na hraně faulu. Jenže pohříchu to byla ale na dlouho jediná kloudná ofenzivní akce hostí.

"Nepřijeli jsme sem s tím, že prohrajeme 0:2, proto jsme hodně zklamaní. Není to dobrá výchozí pozice do odvety, ale stále je to jen poločas," zlobil se po zápase kouč Sparty Hašek. Poprávu. Po akci Kweukeho se totiž činili hlavně domácí a již ve 13. minutě se mohli před sporadicky zaplněnými rozehlými tribunami stadionu Municipal radovat z gólu. Gerlem si naběhl na kolmici Sanmarteana, píchnul si míč vedle pozdě vyběhnuvšího Blažka, se kterým se ale srazil. Jeho akci tak musel do brankové tečky dokončit Temwangjera - 1:0 a hostující gólman se musel nechat několik minut ošetřovat.

Utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy

FC Vaslui - AC Sparta Praha 2:0 (2:0)
Branky: 13. Temwanjera, 36. Milanov. Rozhodčí: Szabó - Vamos, Varga (všichni Maď.). ŽK: Costin, Gerlem, Buhaescu, Zmeu - Blažek, Sionko, Zápotočný. Diváci: 5500.

Vaslui: Černiauskas - Milanov, Farkaš, Balaur (82. Jovanovič), Balace - Zmeu, Costin - Neagu (26. Buhaescu), Sanmartean (83. Annang) - Temwanjera, Gerlem. Trenér: Hizo.

Sparta: Blažek (46. Švenger)- Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Sionko (83. Kadlec), Vacek, Hušek, Matějovský, Juhar (68. Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Hosté zůstali otřesení, stejně jako jejich brankář (ten na to měl ale po tvrdém ataku právo), a nastartovaná Vaslui několikrát přikovala soupeře před jeho pokutové území, na štěstí pro Spartu ale bez výraznějších šancí. Ke druhé brance tak muselo rumunskému celku pomoci další Blažkovo zaváhání.

Sparťanský gólman nepochopitelně propustil mezi rukavicemi centr Milanova z pravé strany a míč k překvapení všech končí ve 36. minutě podruhé za zády zkušeného brankáře.

"Jsem přesvědčen, že normálně by se mu to nestalo, ale ukázalo se, že jeho zdravotní problémy po srážce při prvním gólu byly větší, než si sám myslel," popsal Hašek, který proto Blažkovi vyčítá hlavně to, že se nenechal hned vystřídat. "Sám řekl, že chce hrát. Špatně odhadl svůj stav," uvedl Hašek. Ani druhá rána hosty nenabudila k větší aktivitě a tak první střelu na Černiauskase vyslal až v nastavení první půle Vacek, ovšem jeho "bomba" sotva doskákala do náruče mladého litevského brankáře.

Do druhé půle vtrhla Sparta s novým brankářem - otřeseného Blažka vystřídal Švenger - a také s větší aktivitou. Jenže šance stále nepřicházely. Až v 60. minutě po několika standardkách Letenských skončil po závaru odražený míč na hranici malého vápna na noze Vacka, ten ale svou tvrdou ranou netrefil brankový prostor. Jenže tím veškeré ofenzivní choutky hostí skončili. Územní převaha byla Matějovskému a spol. k ničemu, blíže ke třetí brance měli domácí.

Autor první branky Temwangjera po rychlém brejku nastřelil z hranice vápna břevno, Gerlema následně vychytal reflexivním zákrokem Švenger. Sparťané tak po nejslabším výkonu za poslední měsíce podlehli Vaslui zaslouženě 0:2 a v domácí odvetě příští čtvrtek na ně čeká pořádně těžká práce, aby pro ně neskončila pouť evropskými poháry již v srpnu. "Věřím, že v odvetě svůj dnešní výkon napravíme," zakončil Hašek.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...