Švédsko si po výhře nad Kanadou zajistilo postup do čtvrtfinále

22:27aktualizováno  23:17
MANNHEIM - Hokejisté Švédska ve večerním utkání přehráli Kanadu 3:1 a s předstihem si zajistili postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Dvěma brankami se na vítězství podílel Andersson. V souběžně hraném zápase mezi domácím Německem a Běloruskem v Kolíně nad Rýnem rozhodl o triumfu hostujícího mužstva 2:1 v prodloužení Kajlužnyj.

Švédsko foto: Reuters

Severský tým má po dnešku na kontě devět bodů, zatímco jeho soupeř šest. V posledním zápase druhé části turnaje se Kanada utká v úterý s Českem.

Švédům se vydařil vstup do utkání a již ve třetí minutě překonal Masona útočník Harju. Seveřané byli i pak lepším týmem, střelecky se však prosadili až ve druhé třetině, kdy dal dva góly Andersson a vyhnal kanadskou jedničku z branky.

Hráči Tří korunek poté měli zápas víceméně pod kontrolou. Ve třetí třetině ale nevyužili téměř minutovou přesilovou hru pět na tři a Kanadě se poté podařilo duel zdramatizovat.

Chybu ve švédské rozehrávce využil Laich a snížil na 1:3. Další gól už Kanada nedala, i když se už v 58. minutě rozhodla riskovat hru bez brankáře.

Osmifinálová skupina MS v ledním hokeji

Švédsko - Kanada 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Harju (Engqvist, Ekman-Larsson), 22. Andersson (Jonathan Ericsson), 25. Andersson (Persson) - 47. Laich.

Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Sterns - Brown (oba USA), Terho (Fin.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4289.

Hokejisté Běloruska porazili v osmifinálovém utkání skupiny E Německo 2:1 v prodloužení a udrželi si teoretickou šanci na postup do čtvrtfinále. Zápas rozhodl v 65. minutě Alexej Kaljužnyj.

Bělorusové si dobře uvědomovali, že případná dnešní prohra by pro ně znamenala definitivní konec šancí na postup do play off. Přesto se do první šance dostal už v první třetině Marcel Goc. Nemířil ale přesně a o šest minut později udeřil soupeř. Endrase překonal Michalev.

Zaplněná Lanxess Arena hnala domácí k vyrovnání, ale Mezin byl pozorný. Šance likvidoval i jeho protějšek. Hra obou celků připomínala spíše urputný boj. Zvýšit běloruské vedení mohl několikrát první útok, neprosadil se však stejně jako například ve 48. minutě Wolf.

Velkou šanci vyrovnat měl v 56. minutě domácí Hager, ale trefil jen Mezina. V 59. minutě mohl definitivně rozhodnout Grabovskij, který však svůj samostatný nájezd neproměnil a Bělorusové toho následně litovali.

Při power play Německa vyrovnal Müller a vynutil si prodloužení. V samotném závěru normální hrací doby se ke hře bez brankáře odhodlali i Bělorusové, kteří chtěli získat tři body. Nakonec se jim podařilo urvat dva, když německé obraně ujela dvojice Kaljužnyj, Grabovskij a rozhodla.

Německo - Bělorusko 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 60. Müller (Felski) - 7. Michalev (Čupris, Kovyršin), 65. Kaljužnyj (Grabovskij, Markinskij).

Rozhodčí: Muylaert, Savage - Bechard (všichni Kan.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 4:1. Bez využití. Diváci: 11.748.