Suverénní Kanada smetla Lotyše, Finové porazili Němce 'fotbalově' 1:0

22:30aktualizováno  22:58
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Olympijští vítězové z Kanady zvládli i své druhé vystoupení na letošním mistrovství světa a po vítězství 6:1 na Lotyšskem si s předstihem zajistili postup do osmifinále. V posledním zápase ve skupině se střetnou o první místo se Švýcarskem. Skupinu D ještě více zamotalo druhé večerní utkání a vítězství Finů 1:0 nad Německem.

Kanada - Lotyšsko. foto: ČTK

Nebyla to těžká práce. Lotyši předvedli proti Kanadě svůj obvyklý výkon. Zatímco proti evropským mocnostem dokáží hrát vyrovnané partie od úvodu, se zámořským gigantem nikoliv. Jako by šli do zápasu předem poraženi.

Senzace. Dánové porazili i Američany a jsou v semifinále šampionátu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

V kanadském výběru na sebe vzaly odpovědnost mladé pušky. Už ve 2. minutě poslal John Tavares favorita do vedení. A i nadále to byli hráči s javorovým listem na prsou, kdo vládl zápasu. V 19. minutě přidal druhou trefu další mladík Stamkos a když v polovině utkání zvyšoval Downie čtvrtou přesilovkovou trefou na 5:0, bylo po zápase.

Lotyši se poté více hádali s rozhodčími a pošťuchovali se soupeřem, než hráli, a tak mohli Kanaďané šetřit síly. Ve 40. minutě vstřelil šestou branku obhájců stříbra Giordano a v poslední třetině se dočkali čestného úspěchu také Lotyši, když se na brankovišti prosadil Pujacs.

Kanaďané si tak zajistili postup do osmifinále, Lotyši se o něj poperou v posledním zápase s Itálií, které podlehla 0:3 Švýcarsku.

VEČERNÍ VÝSLEDEK SKUPINY B

Kanada - Lotyšsko 6:1 (2:0, 4:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Tavares (Russell, Perry), 19. Stamkos (Russell, Perry), 26. Giordano (Whitney, Cumiskey), 27. Tavares (Perry), 31. Downie (Burns), 40. Giordano (Kane, Peverley) - 51. Pujacs (Štals, Meija). Rozhodčí: D. Konc (SR), Olenin - Gorděnko (oba Rus.), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 9:7. Využití: 4:0. Diváci: 5501.

To druhý večerní zápas mezi Finskem a domácím Německem ještě více zamotal skupinu D. Kromě Dánska, které si jako první překvapivě zajistilo postup do osmifinále, může černý Petr v podobě skupiny o udržení zůstat v ruce zbylým třem týmům.

Rozhodl o tom jediný gól, který vstřelil do německé sítě Immonen. Člen elitní finské formace tak poslal Finy na druhé místo tabulky. Pokud ale Seveřané v posledním zápase prohrají po šedesáti minutách s Američany a Němci získají v zápase s Dánskem alespoň dva body, ocitnou se překvapivě ve skupině o udržení.

A to by pro jednu z nejúspěšnějších zemí na velkých podnicích (MS a OH) v posledních dvanácti letech byla krutá rána...

VEČERNÍ VÝSLEDEK SKUPINY D

Finsko - Německo 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 26. Immonen (J. Jokinen). Rozhodčí: Larking, Sjöberg - Eglitis (Lot.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 18.654.