Suverénní Češi porazili zákeřné Rusko

15:44
BRATISLAVA/PRAHA - Čeští hokejisté zvládli další ostrý test na mistrovství světa: nad silným Ruskem zvítězili 3:2 a mohou se těšit na postup do čtvrtfinále z prvního místa skupiny E.

Rusko - Česko (čeští hokejisté slaví) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Od úvodu se hrál velmi kvalitní, svižný hokej. První velkou šanci si vypracovali Rusové. Kombinační akci dvou útočících hráčů na jednoho obránce zakončoval Zarypov, ale v tutové šanci trefil pouze lapačku přesouvajícícho se Pavelce.

Diváci na stadionu se první branky dočkali v 15. minutě utkání. Při signalizovaném vyloučení ruského hokejisty se v ponechané výhodě prosadili Češi. Čáslava vystřelil od modré čáry a kotouč do sítzě dorazil pohotový Jakub Voráček - 1:0.

Za další minutu se navíc prosadila i největší hvězda týmu. Jaromír Jágr si svým typickým způsobem nabruslil do útočného pásma, od mantinelu se vydal ke středu a švihem zamířil do odkryté části branky. Česká "osmašedesátka" se proti Rusku na velkém turnaji střelecky prosadila vůbec poprvé.

Ve druhém dějství se hráčům sborné podařilo snížit... Za zbytečné sekání brankáře Barulina byl vyloučený Plekanec a přesilovou hru Rusové využili po sedmnácti vteřinách. Po střele Radulova se kotouč odrazil před brankoviště a Těrešenko kotouč procedil za záda gólmana Pavelce, jenž měl v tu chvíli zakrytý výhled jedním z obránců.

Švédsko - Švýcarsko

Hokejisté Švédska porazili v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v Košicích Švýcarsko 2:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Svěřenci Pära Martse mají jistotu, že neskončí hůře než druzí, a o první místo se utkají v pondělí s Kanadou, na kterou se bodově dotáhli.

Rusové výrazně přitvrdili. Problémy s disciplínou měl zejména obrovitý Arťuchin. Jednou nevybíravým způsobem napadl Milana Michálka a třikrát pak sestřelil Rachůnka. Český obránce si po posledním zákroku odnesl krvavý šrám na temeni hlavy a stejně jako Milan Michálek předčasně odkráčel do kabin.

V úvodu třetí třetiny čeští hokejisté opět získali dvoubrankové vedení. Při úniku byl podražen Plekanec a sudí nařídil samostatný nájezd. A v něm sám faulovaný uspěl. Ležícímu gólmanovi Barulinovu udělal blafák a pod rukou mu poslal kotouč do sítě.

Rusové přesto duel ještě zdramatizovali. Necelých pět minut před koncem základní hrací doby po Kaliňinově akci skóroval do prázdné branky Zaripov. Vyrovnání se už ale nedočkali. Byli to navíc Češi, kteří měli k další brance blíže. Průcha svou samostatnou individuální akci nezakončil a dorážející Židlický vhodnou střeleckou pozici prováhal.

Čeští hokejisté zvítězili 3:2 a s osmifinálovou skupinou se rozloučí pondělním zápasem s Německem. Ve čtvrtfinále narazí na někoho z trojice USA, Norsko a Švýcarsko.

Průběžný výsledek

Česká republika - Rusko 2:1 (2:0, 0:1) po druhé třetině
Branky a nahrávky: 15. Voráček (Rolinek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec) - 32. Tereščenko (Arťušov, Radulov).

Rozhodčí: Sterns (USA), Reiber - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.).

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Průcha - Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Bělov, Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Kalinin, Jemelin, Kulikov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Tereščenko, Kovalčuk - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.