Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Střelecké dostihy pokračují: Ovečkin vyrovnal Crosbyho účet

11:38
WASHINGTON/PRAHA - Jsou považováni za dva nejlepší hokejisty světa. Alexander Ovečkin a Sidney Crosby to potvrzují každým zápasem. Ruský car je poslední tři roky suverénním střeleckým králem soutěže. Kanadský národní hrdina doteď platil především za exceletního tvůrce hry. To se letos změnilo. Crosby začal více střílet, nutno podotknout, že přesně střílet. A momentálně je jediný, kdo dokáže držet krok s ruskou mašinou na góly.

Ovečkinova radost. foto: Reuters

Souboj kapitánů dvou týmů, které si letos dělají zálusk na zisk Stanley Cupu, pokračoval také dnes v noci. Alespoň teda na dálku. Vůdce Washingtonu, nejlepšího týmu NHL, Alexander Ovečkin vstřelil dva góly, čímž vyrovnal den starý počin kapitána Pittsburghu Sidney Crosbyho. Zároveň také srovnal jeho celkový střelecký účet v sezoně - na 44 přesných zásahů. Další díl jejich souboje je naplánován na středu.

Tentokrát ale "Caps" střelecké manévry ruské mašiny na vítězství týmu z hlavního města USA nestačily. Přitom tomu vše nasvědčovalo, Washington vedl po dvou třetinách souboje s Dallasem 2:0 (po trefách Potiho a Ovečkina). Navíc v domácí hale Verizon Center, ve které ještě v roce 2010 neprohráli.

Hosté však dokázali během úvodních osmi minut třetí třetiny třemi góly otočit skóre ve svůj prospěch a prodloužení zařídil Ovečkin vyrovnávacím gólem až v 57. minutě. V prodloužení měl obrovskou šanci na hattrick právě ruský kanonýr, Turca ale nepřekonal. To se stalo Capitals osudným. V penaltovém rozstřelu byli v poměru 2:1 úspěšnější hostující "hvězdy", vítězný gól vstřelil v páté sérii Loui Eriksson.

Kouč Washingtonu Bruce Boudreau nezařadil do sestavy českého útočníka Tomáše Fleischmanna. Podle trenérových slov by mu mohl den volna pomoci po únavě z olympijského turnaje ve Vancouveru. Nehrála ani posila z Caroliny Scott Walker, který měl na kontě ze dvou zápasů za Capitals dvě branky.

Ovečkin se trefil poprvé po olympijské přestávce, na gól v NHL čekal šest zápasů. Když v druhé třetině zvýšil na 2:0, zaklonil hlavu a radostí mocně pumpoval rukama. "V posledních utkáních byl trochu frustrovaný. Dnes ráno jsem mu říkal, že musí ještě víc makat. A v prvních dvou nebo třech střídáních bylo vidět, že si to vzal k srdci. Zase se srážel se soupeři, jeho energie byla zpátky," poznamenal Boudreau.

Ovečkinova šance v prodloužení.

Ovečkinův výkon však zastínil brankář Stars Marty Turco, který zneškodnil 49 střel a čtyři z pěti nájezdů a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. "Nestává se každý večer, aby váš gólman téměř zavřel branku a vychytal vítězství. Dnes jsme nutně potřebovali, aby nám brankář dobře zachytal, a Marty byl absolutně fenomenální," pochvaloval si trenér Dallasu Marc Crawford.

Druhé pondělní utkání se stalo snadnou kořistí Králů z Los Angeles, kteří rozstříleli Columbus 6:0. Kings rozhodli o svém triumfu už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Blue Jackets nekladli odpor a za celý zápas vyslali na branku jen jedenáct střel. Gólman Jonathan Quick se tak na své třetí čisté konto v sezoně příliš nenadřel.

VÝSLEDKY

Los Angeles - Columbus 6:0 (4:0, 2:0, 0:0)
Branky: 6. Simmonds, 14. Doughty, 15. Handzuš, 16. Frolov, 25. Modin, 30. Richardson. Střely na branku: 35:11. Diváci: 17.524.

Washington - Dallas 3:4 po sam. náj. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:0)
Branky: 35. a 57. Ovečkin, 3. Poti - 42. B. Richards, 45. Daley, 48. Neal, rozh. nájezd Eriksson. Střely na branku: 52:26. Diváci: 18.277.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...