Štěpánek vyhrál nad horečkou i Malissem , Češi vedou v Belgii 2:0

18:30
BREE - České tenisty dělí jediná výhra od postupu do čtvrtfinále Davisova poháru.

Radek Štěpánek v Davis Cupu. foto: ČTK

Loňští finalisté soutěže vedou v utkání prvního kola Světové skupiny v Belgii na antuce v Bree po úvodním dnu 2:0 na zápasy, když druhý bod přidal Radek Štěpánek. Česká jednička porazila domácího Xaviera Malisseho ve třech setech 6:2, 6:4 a 7:6.

Belgie - Česko 0:2 po prvním dnu

O. Rochus - Berdych 3:6, 0:6, 4:6 Esa: 0:11. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 16:49. Využité brejkboly: 1/8 - 6/9. Nevynucené chyby: 16:36. Celkem získané míče: 75:103. Čas: 2:21 hod.

Malisse - Štěpánek 2:6, 4:6, 6:7 (3:7) Esa: 5:6. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 23:25. Využité brejkboly: 3/8 - 6/7. Nevynucené chyby: 40:40. Celkem získané míče: 84:96. Čas: 2:16 hod.

"Snažil jsem se co nejvíc šetřit energii, protože jí opravdu moc nemám. Ten můj stav není ideální, ale jsem rád, že i v tomhle stavu jsem byl schopen to utkání odehrát v takovémto stylu," řekl po zápase Štěpánek, kterého v minulých dnech trápila horečka. "V tomto stavu, v jakém jsem, je to o to cennější," dodal.

Štěpánek napodobil Berdycha a od úvodu převzal taktovku. Oproti poslednímu vzájemnému duelu, v němž s Malissem před třemi týdny prohrál na tvrdém povrchu v San Jose hladce 3:6 a 4:6, pozměnil taktiku. Ustoupil od obvyklých náběhů na síť, trpělivě vyčkával na své šance a dopředu si chodil jen pro jisté a vítězné voleje.

Po jednom z nich získal ve čtvrtém gamu první brejk a vzápětí odskočil do vedení 4:1. Českým fanouškům zatrnulo v osmé hře, kdy Štěpánek při technické výměně u sítě zaškobrtl a chytil se za koleno. Nenechal se však rozhodit, znovu sebral Malissemu servis a připsal si úvodní sadu.

Drobná krize potkala rodáka z Karviné na začátku druhého setu. V první hře ještě stihl odvrátit brejkbol, ale následující podání už neudržel. Někdejší světová devatenáctka, která usiluje o návrat na vrchol, se však radovala z vedení jen pár minut. Štěpánek okamžitě získal ztracený servis zpět a v závěru druhé sady trpělivě počkal na nevynucené chyby vzteklého Belgičana.

Třetí set věrně kopíroval předchozí dějství. Český tenista si ve třetím gamu opět prohrál podání, vzápětí srovnal a pak se stejná situace ještě jednou opakovala. Nejvyrovnanější sada dospěla do tie-breaku. Štěpánek do zkrácené hry vložil všechny své síly a belgickou dvojku jasně převýšil.

Proměnil hned první mečbol a Češi mohou o svém postupu rozhodnout už v sobotní čtyřhře. "Velká spokojenost. Vést po prvním dnu 2:0 a neprohrát ani set, to je fantastické," okomentoval první den kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil.