Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Srbové poprvé vyhráli 'salátovou mísu'. O triumfu rozhodl Troicki

18:15
BĚLEHRAD/PRAHA - Za stavu 2:2 se ve finále Davisova poháru proti sobě postavili Troicki a Llodra. Tuto psychickou bitvu zvládl lépe čtyřiadvacetiletý Srb, když po setech 6:2, 6:2 a 6:4 rozhodl o vítězství svého týmu v Davis Cupu.

Srbové vyhráli Davis Cup. foto: ČTK

Po včerejší čtyřhře byli na tom lépe francouzští tenisté, neboť před posledním hracím dnem finále vedli nad Srby 2:1. Tento deficit smazal v úvodním nedělním duelu Novak Djokovič, když ve třech setech přehrál Monfilse.

Trenéři obou výběrů měli před sebou nesmírně těžké rozhodnutí: vybrat jedince, který pro jejich zemi vyhraje "salátovou mísu". Za Francii to měl být Llodra a za Srbsko Troicki.

Ten starší a zkušenější Llodra vstoupil do utkání skvěle. Nervózního a nesoustředěného Troického mohl už ve druhé hře "okrást" o servis, dvěma brejkboly ale pohrdl.

Za stavu 1:1 přišel první brejk v utkání, což byl zlom prvního setu. Následně Troicki brejk potvrdil a první sadu si v poklidu pohlídal a vyhrál 6:2.

Po přestávce nastoupil opět dobře Francouz Llodra a dokonce se dostal do vedení 2:0. Vzápětí ale přišel re-break a potvrzení - 2:2. Srbovi narostla křídla a ve druhém setu šesti body v řadě výrazně přiblížil domácí k vysněnému triumfu.

Třetí set začal brejkem v podání Troického a nad francouzkou reprezentaci se stahovala černá mračna. Troicki se pohodlně dostal do vedení 4:1, ale Francouz se vrátil do hry. Díky dvěma povedeným hrám se, zdálo, dostal do utkání, ale mladý Srb už žádné komplikace nepřipustil.

Srbové poprvé v historii získali "salátovou mísu", trofej pro vítěze Davis Cupu. Vyhráli 3:2 nad Francii, když dva body zařídil Novak Djokovič a ten poslední, rozhodují, čtyřiadvacetiletý Troicki.