Sparta v pohárové Evropě končí. Liverpool rozhodl až v závěru duelu

18:45aktualizováno  21:35
LIVERPOOL/PRAHA - Dobýt slavný Anfield Road a dokonat senzaci: vyřadit jednoho z největších favoritů na zisk titulu Evropské ligy. S takovými cíli vstoupili na trávník v Liverpoolu fotbalisté Sparty. Jejich sen se však v samotném závěru prestižního zápasu rozplynul. Liverpool zvítězil 1:0 a postoupil do osmifinále.

Liverpool - Sparta (gól v síti Sparty) foto: Reuters

Klíčová branka vyrovnaného střetnutí padla v 86. minutě a postaral se o ni Nizozemec Dirk Kuijt. Ve zbylých vteřinách se už Sparta na odpověď nezmohla a jako poslední český celek v pohárové Evropě končí.

Nepřehlédněte

Už začátek utkání nasvědčoval tomu, že se bude hrát jiné utkání než před týdnem v Praze. Liverpool byl o poznání aktivnější, častěji střílel, držel míč na svých kopačkách a prověřoval obranu hostí. Po osmnácti minutách hry poprvé v celém dvojzápase vypálil na bránu. O několik chvil později ve velmi nadějné situaci přestřelil Blažkovu svatyni Meireles.

Do výčtu šancí Liverpoolu si zaslouží zařadit i několik nadějných příležitostí nešťastníka N'Goga. Francouz zřejmě vstal špatnou nohou, neboť ve čtvrtek mohl o postupu svého týmu rozhodnout už mnohem dříve, ale ani jeden přesný zásah nezaznamenal. Brankář Blažek byl vždy o krok napřed.

Co však mohlo těšit asi tři tisícovky fanoušků Sparty, kteří do Liverpoolu dorazili, byla skutečnost, že se jejich hrdinové dokázali slavnějšímu soupeři herně vyrovnávat. I svěřenci trenéra Chovance si totiž vypracovali hned několik velmi slušných šancí. Všem však chybělo jedno - lepší zakončení... "Je to škoda, odehráli jsme totiž dobrý zápas," litoval Kamil Vacek, "Nechali jsme toho na hřišti strašně moc," dodal.

První přečíslení do nezformované obrany domácích řešil Kadlec kličkováním ve vápně tak dlouho, než přišel o míč. Zanedlouho pak podobnou situaci rozlousknul zblokovanou dalekonosnou střelou útočník Kweuke. Ve 44. minutě zápasu po krásné kombinaci Sparty trefil jednoho z defenzivních fotbalistů Liverpoolu aktivní Matějovský.

Pak však pozvolna začala růst převaha domácích, jež vyvrcholila v závěrečných minutách boje. Nejprve sice po faulu Řepky z přímého kopu trefil Meireles jen zeď, ovšem z následného rohu stejného exekutora rezultovala jediná a rozhodující branka měření sil. Na centrovaný míč si nejlépe naběhl Kuijt a balón poslal hlavičkou za záda bezmocného Blažka.

Nic nevymyslel ani střídající Kerič a Pekhart, dál postupuje Liverpool, který se v osmifinále Evropské ligy střetne s portugalskou Bragou. Sparta končí, přestože za sebou ve dvojzápase s velkým favoritem zanechala solidní dojem.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy

FC Liverpool - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Branka: 86. Kuijt.

Rozhodčí: Maržič - Ristič, Jovanovič (všichni Srb.). ŽK: Kelly, Poulsen, Carragher, Lucas - Pamič, Matějovský, Kweuke. Diváci: 45.000 (vyprodáno). První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

Liverpool: Reina - Kelly (46. Carragher), Agger (85. Škrtel), Kyrgiakos, Wilson - Kuijt, Lucas, Meireles, Poulsen (65. Spearing) - Ngog, J. Cole. Trenér: Dalglish.

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič (90. Kerič) - Vacek - Sionko (74. Podaný), Abena (78. Pekhart) Matějovský, Kadlec - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...