Sparta se nekvalifikovala do Evropské ligy

19:42aktualizováno  22:06
PRAHA - Sparťanští fotbalisté v odvetě 4. předkola Evropské ligy sice porazili rumunský klub FC Vaslui 1:0, ale do základní skupiny nepostoupili. Český vicemistr nedokázal zvrátit dvoubrankové manko z úvodního utkání na rumunské půdě. Jedinou branku dnešního duelu vstřelil v 58. minutě Manuel Pamič.

Sparta - Vaslui (Jarošík). foto: ČTK

Sparta začala ve velkém teple náporem, přesně jak slibovala. Už do konce druhé minuty si stačila vytvořit dvě šance, ale také se potvrdilo, že hosté přijedou bránit v deseti hráčích a s velkou dávkou bojovnosti. To se ukázalo už při Vackově ráně, kterou srazili obránci na roh, Kadlecova hlavička při následné akci šla mimo branku.

Komentář fotbalového experta:

Domácí drželi soupeře přišpendleného čtvrt hodiny, poslední možností byla Kweukeho rána, která byla také sražena. Od té chvíle se nadechli i hráči rumunského klubu a několikrát vyslali směrem k domácí brance rychlé brejky, které někdy museli sparťané zastavit s pomocí faulu. Po jednom z nich nepříjemnou ranou mimo vystrašil Letnou Brazilec Wesley.

Stejný hráč pálil těsně vedle po hrubce domácí obrany i po pauze a diváci začali dávat najevo nervozitu. K tomu vyvolávali oblíbence Řepku, jenž zůstal opět na lavičce. Podél čáry se vehementně rozcvičoval Jarošík, a když v 52. minutě nastoupil, fanoušci jeho návrat do dresu Sparty ocenili ovacemi ve stoje.

Spartu jeho příchod postavil na nohy, ale jen v aktivitě, šance dál nepřicházely. Naopak v 58. minutě mohl přijít definitivní kolaps, když se obranou proháčkoval znovu Wesley a prostřelil i Švengra, jenže Zápotočný míč doběhl a z brankové čáry ho odkopl. Takřka z protiútoku pak přišla domácí odpověď: Pamič se prodral do šestnáctky a z těžkého úhlu prostřelil hradbu těl i gólmana.

Z následného tlaku přicházely další šance a často po centrech na Jarošíka, jenž zvýšil údernou sílu v šestnáctce. Jenže domácím se už nepodařilo zápas dostat ani do prodloužení a místo oslavy vítězství se na Letné smutnilo.

Sparta zůstane bez pohárů celý podzim, podobně jako před třemi lety po vyřazení od Dinama Záhřeb. Po vyloučení Podaného dohrávali domácí v deseti.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - FC Vaslui 1:0 (0:0) Branka: 58. Pamič. Rozhodčí: Einwaller - Schwab, Altmann (všichni Rak.).

ŽK: Kušnír, Zápotočný, Kweuke, Brabec - Černikauskas, Balaur, Zmeu, Buhauescu, Annang, Jovanovič. ČK: 85. Podaný (Sparta). První zápas 0:2, postupuje Vaslui. Diváci: 13.699.

Sparta: Švenger - Kušnír, Brabec, Zápotočný, Pamič - Vacek, Matějovský, Hušek (52. Jarošík), Juhar (52. Podaný) - Kadlec (79. Mareš), Kweuke. Trenér: Hašek.

Vaslui: Černiauskas - Milanov, Farkaš, Balaur, Balace (14. Buhaescu)- Jovanovič, Zmeu, Wesley (72. Annang), Sanmartean - Temwanjera (89. Bello), Pavlovič. Trenér: Hizo.