Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Sparta proti CSKA nezvládla závěr a prohrála 0:3

18:50aktualizováno  22:13
PRAHA/MOSKVA - Fotbalisté pražské Sparty v daleké Moskvě body nezískali. S CSKA sice dlouho drželi nerozhodný výsledek, ale v závěru obdrželi tři branky a připsali si první porážku ve skupinové fázi Evropské ligy.

CSKA Moskva - AC Sparta Praha (Seydou Doumbia slaví gól) foto: ČTK

Svěřenci trenéra Chovance tak mají na svém kontě stále tři body za vítězství nad Palermem v poměru 3:2. Jejich soupeř v prvním kole přehrál Lausanne 3:0 a stejný výsledek zopakoval i proti Spartě, i když se na něj nadřel mnohem více...

Utkání začalo mírnou převahou domácích, nicméně šance byly v úvodu k vidění před jejich brankou. Juraj Kucka se šikovně uvolnil ve vápně a vypálil, jeho pokus ale dokázala obrana zásluhou Ignaševičee zblokovat na roh. Ovšem po jeho zahrání úplně zapomněla na osamoceného Kadlece, jenž se ocitl v tutové příležitosti, ale zcela osamocen v pokutovém území poslal míč do rukavic gólmana Akinfejeva. O chvíli později v o něco složitější situaci zakončoval znovu do prostoru pokrytého strážcem svatyně CSKA útočník Wilfried.

Diváci v Moskvě si na šance svých hrdinů museli počkat až do závěru poločasu. Hvězdný Vagner Love dostal ideální přihrávku za obranu, měl dostatek času zamířit, ale trefil jen pohotového brankáře Blažka. Za několik vteřin si pak velmi podobně vedl i Mark Gonzáles.

Do druhého dějství nakročili o něco aktivněji domácí, nicméně na příležitosti ze závěru prvního poločasu dlouho nemohli navázat. Sparťané vůbec nepůsobili odevzdaným dojmem a po několika minutách hry se soupeři vyrovnali. Desítky minut je k výraznému ohrožení branky nepustili, hýřili aktivitou a sami si vypracovávali náznaky šancí.

Góly začaly padat až po sedmdesáti minutách hry a ke smůle českého týmu jen do jeho branky. Po rohovém kopu se ocitl u tyče zcela osamocený Doumbia a poslal domácí do vedení. V 84. minutě pak zahrál v pokutovém území nedovoleně rukou Erich Brabec a sudí nařídil pokutový kop. K němu se postavil Hernandéz a rozhodl. Ačkoliv gólman Blažek vystihl směr, střelu zneškodnit nedokázal.

Pokud chtěla Sparta usilovat o vyrovnání, musela otevřít hru a útočit ve více mužích. O to se také pokusila, nicméně bez úspěchu, a tak udeřilo za její otevřenou obranou potřetí.

Ukázkovou kolmou přihrávku po povedené kombinací domácích přebral Doumbia, obešel brankáře Letenských a do prázdné svatyně poslal poslední balón...

V úplném závěru se na trávník podíval v barvách CSKA Moskva  i český reprezentant Tomáš Necid, leč na to, aby něco předvedl, měl pouhých pět minut, a tak žádnou další branku do sítě Sparty přidat nestihl.

Svěřenci trenéra Chovance tak odjíždějí z Moskvy bez bodu s porážkou 0:3. Za tří týdne dostanou v Evropské lize šanci zaváhání napravit, doma se utkají se švýcvarským Lausanne.

2. kolo skupinové fáze Evropské ligy

CSKA Moskva - Sparta Praha 3:0 (0:0)
Branky: 72. a 86. Doumbia, 84. González z pen.

Rozhodčí: Skjerven - Holvik, Nebben (všichni Nor.). ŽK: Ignaševič - Vacek, Řepka. Diváci: 13.000.

CSKA: Akinfejev - Nabakkin, V. Berezuckij, Ignaševič, A. Berezuckij - Mamajev, Šemberas, Honda (88. Tošič), González - Doumbia (88. Necid), Vágner Love (77. Dzagojev). Trenér: Sluckij.

Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Vacek, Kladrubský (80. Kweuke) - Kadlec, Kucka, Podaný (82. Zeman) - Wilfried (89. Matějovský). Trenér: Chovanec.