Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Sparta přehrála slavný Liverpool, na vítězství jí to ale nestačilo

20:23
PRAHA - Fanoušci i hráči pražské Sparty se dočkali. Byl to pro ně fotbalový svátek: na Letnou zavítal slavný Liverpool. Na aktivní domácí navíc fotbalově nestačil, utkání přesto skončilo nerozhodně 0:0.

Sparta - Liverpool (fotbalisté Sparty) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Sparta s Liverpoolem ve své historii ani jednou nehrála. Ve čtvrtek navíc skončilo ještě jedno dlouhé čekání. Čekání na účast mužstva v rudých dresech v jarní část evropských pohárů, a to od roku 2004...

V prvních minutách byl na kopačkách domácích fotbalistů patrný respekt ze slavného soupeře, ovšem s přibývajícím časem se začal vytrácet. Sparťané stupňovali svou aktivitu a v prvním poločase si vypracovali hned několik zajímavých příležitostí.

Velmi slušným výkonem se prezentoval Pamič, který kromě zásobování spoluhráčů přihrávkami po kombinaci s Abenou vyslal nebezpečnou střelu z úhlu. O chvíli později pak zkoušel štěstí uvnitř šestnáctky i podruhé, to když Reina nedokázal zkrotit centrovaný míč a vyrazil jej jen do prostoru, kde operoval mladý Chorvat, ovšem tomu rána nesedla.

Vůbec největší brankovou šanci průběhu prvního dějství nepřetavil ve vedoucí gól Matějovský. Agilní Kušnír se prokličkoval až do vápna a míč přepustil svému kolegovi, který však technickým pokusem trefil pouze obránce hostí.

Ani po přestávce se k libosti trenéra Chovance obraz hry příliš nezměnil. Hráči Liverpoolu byli bezradní a nevypracovali si žádnou výraznou šanci. Moc rádi proto uvítali skutečnost, že velmi solidnímu výkonu Sparty chybělo jediné: branky...

Nejblíže k nim byli v 77. minutě Kweuke a v 86. Vacek. Kamerunský střelec si po rohovém kopu zpracoval míč, udržel za zády dotírajícího Kyrgiakose, obtočil se okolo něj a vyslal míč směrem na bránu. Jen ideální postavení a skvělý reflex pohotového gólmana Reiny znamenal, že se skóre zápasu neměnilo.

To mladík Vacek o několik chvil později dalekonosnou střelou ze dvaceti metrů sice španělského gólmana překonal, ale zamířil o několik centimetrů mimo svatyni soupeře. Tou dobou smutnila celá Letná, k úspěchu domácím chybělo skutečně málo.

Sparta svého soupeře předčila téměř ve všech statistikách, s nadějí proto bude vzhlížet k odvetě, která je na programu za týden v Liverpoolu. "Po tom, co jsem dnes viděl, si myslím, že v ní nebude úplně bez šance," poznamenal po utkání Vladimír Šmicer.

Zápas Evropské ligy

Sparta Praha - FC Liverpool 0:0
Rozhodčí: Meyer - Rafati, Wingenbach (všichni Něm.). ŽK: Řepka - Ngog, J. Cole. Diváci: 17.569.

Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamič - Vacek - Kerič (73. Sionko), Abena, Matějovský (90. Pekhart), Kadlec (89. Zeman) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Liverpool: Reina - Johnson, Carragher, Kyrgiakos, Wilson - Lucas, Fábio Aurélio (37. J. Cole) - Kuijt, Meireles, Maxi Rodríguez - Ngog (83. Škrtel). Trenér: Dalglish.