Sparta porazila po skvělém výkonu Panathinaikos 3:1

19:21aktualizováno  29. července 11:27
PRAHA - VIDEO + FOTOGALERIE Báječné fotbalové představení dnes pro své fanoušky přichystala Sparta v úvodním utkání třetího předkola Ligy mistrů proti favorizovanému řeckému Panathinaikosu. Zásluhou Holendy, Vacka a Kaloudy vyhráli Letenští 3:1 na českým fotbalovým katem. Hosté se i díky Blažkovi, který chytil Cissému penaltu, trefili jen jednou - v 67. minutě Salpingidis.

Sparta - Panathinaikos foto:  František Vlček, Lidové noviny

Že to bude pro český fotbal a pro Spartu parádní fotbalový večer napověděla již 4. minuta, kdy trojice Wilfried, Kušník, Žofčák vykouzlila krásnou kombinační akci, které chybělo jediné - úspěšné zakončení.

3. PŘEDKOLO LIGY MISTRŮ

Sparta Praha - Panathinaikos Atény 3:1 (2:0)
Branky: 26. Holenda, 31. Vacek, 86. Kalouda - 67. Salpingidis. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgec (všichni Chorv.). ŽK: Řepka, Blažek, Hubník, Kušnír - Sarriegi, Cissé. Diváci: 12.058.

Sestavy:
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák, Hušek, Vacek, Zeman (76. Kalouda) - Holenda (59. Prudnikov), Wilfried (90. Střeštík). Trenér: Chovanec.

Panathinaikos: Galinovič - Bjärsmyr, Vyntra, Kanté (69. Sarriegi), Spyropulos - Simao, Gilberto (83. Katsuranis) - Gabriel (59. Leto), Karagunis - Cissé, Salpingidis. Trenér: Ten Cate.

Toho se ale aktivní domácí dočkali v 26. minutě, na Kušnírův centr zprava si naběhl mezi stopery důrazný Holenda a bylo to 1:0. Hned po rozehrání udělal hrubku Hušek, ale Cissého nájezd zastavil skvělým skluzem Řepka. Přesto bylo na hráčích Panathinaikosu až příliš znát nerozehranost, vždyť v Praze nastoupili teprve ke svému prvnímu ostrému zápasu sezony.

SPARTA 3:1 PANATHINAIKOS:

Ve 31. minutě bouřilo 12 tisíc fanoušků na Letná podruhé - Wilfried krásně vybojoval míč, narazil si s Kušnírem a opět zprava nacentroval na delší tyč. Tam vrátil míč na hranici malého vápna hlavou Zeman a Vacek perfektně zavěsil - 2:0. Další nekoncentrovanost po rozehrání stála Spartu mohla stát zbytečný obdržený gól. Blažek fauloval Salpingidise a pískala se penalta. S tou ale naložila nová řecká akvizice Cissé lajdácky a Blažek nemě problém ji chytit.

REALISTICKÝ KOUČ

"Co to pro nás znamená do odvety? Nic, vůbec nic, čeká nás prostě jen další zápas," odpověděl na dotaz televizního reportéra domácí kouč Jozef Chovanec, který i po výhře 3:1 stojí stále pevně oběma nohama na zemi.

Do druhé půle vstoupili hosté aktivně, ovšem z patnácti minutového tlaku nic vytěžit nedokázali. Přesto se překvapivě dokázali prosadit v okamžiku, kdy Sparta již opět vyrovnala hru - v 67. minutě se po akci Spyropulosu prosadil Salpingidis. domácím začalo být v letenské aréně pořádně horko. Za svou bojovnost a nasazení ale byli nakonec v závěru odměněni třetím vstřeleným gólem. Wilfried sklepl míč Kaloudovi, ten posadil na zadek Vyntru a zpoza vápna po anglicku dal razítko na překvapivé, leč zasloužené dvougólové vítězství Sparty. V závěru se totiž i před drtivý tlak Řekové ke snížení nedostali.

Sparta tak jako první tým do roku 1993 dokázala porazit aténský celek, do dnešního večera s ním dokázal uhrát bod pouze Liberec před sedmi lety za remízu 2:2. V dalších osmi případech odešel právě Liberec a Sparta spolu se Slavií i Mladou Boleslaví ze souboje s Panathinaikosem poraženi.

OHLASY ZE SPARŤANSKÉHO TÁBORA

"Nastoupili jsme do utkání aktivně a s velkým nasazením a dařila se nám naše hra. Myslím, že jsme pro vítězství udělali maximum, kluci bojovali na hranici svých možností. Jsem rád za vítězství, kluci si ji zaslouží a jistě pořádně užijí. Do zápasu s Bohemians i do odvety máme co zlepšovat, i soupeř měl šance, bylo tam od nás dost chyb, především v rozehrávce," řekl bezprostředně po utkání kouč Letenských Jozef Chovanec.

"Chytil jsem naštěstí hned první střelu, při další šanci mi pomohl Tomáš Řepka, takže z mého pohledu to bylo povedené utkání. Škoda toho hloupého gólu. Co se týče penalty Cissého, musím uznat, že on to nekopl dobře a já prostě vystihl stranu. Penalty jsou vždy o štěstí a tentokrát stálo při mne. V závěru nám docházely síly, bylo tam až moc husto, ale dobře, že jsme nakonec dvougólové vedení udrželi," hodnotil zápas jeden z hrdinů Jaromír Blažek.

"Jsem moc rád, jak utkání dopadlo. Vstup po střídání se mi nepovedl, hned jsem fauloval a řekl jsem si, že to musím nějak napravit. Při gólové šanci mi to skvěle sklepnul Bony (Wilfried), přede mnou šel jeden obránce do skluzu, tak jsem si míč potáhnul a vystřelil. Naštěstí to vyšlo, děkuji za to bohu. Chtěl bych poděkovat i fanouškům, byla tady úžasná atmosféra, která nám moc pomáhala," zářil po utkání jako sluníčko autor třetí trefy Sparty Luboš Kalouda.