Sparta otočila zápas v Liberci, nezlomila ji ani hrubka gólmana Blažka

19:52aktualizováno  19:56
LIBEREC/PRAHA - Fotbalová Sparta stále ještě může živit sen o obhajobě titulu. Ve 13. kole nejvyšší domácí soutěže dokázali Letenští dokázali totiž po šesti letech vyhrát v Liberci 2:1. Domácí přitom vedli po nevídané hrubce gólmana Blažka ze 40. minuty, kdy se trefil Nezmar. Hosté ve druhém poločase zmáčkli soupeře a góly Kwuekeho (83.) a Wilfrieda (88.) duel otočili a vrátili se na třetí pozici o skóre za druhou Olomouc.

Liberec - Sparta (Blažek). foto: ČTK

Ani start obhájce titulu nepřitáhl do hlediště větší počet diváků, kteří od úvodu sledovali tradiční obraz české ligy: favorit marně dobýval defenzivu soupeře, který využíval minima možností k rychlý akcím krajními prostory.

Pozápasové ohlasy

"Dobře jsme začali a Spartu k ničemu po celý první poločas nepouštěli. Jenže po pauze hosté zvýšili úsilí, vycházely jim kombinace a my nedokázali proměnit několik nadějných brejků. To asi byly klíčové okamžiky utkání. Pak Sparta využila dvou vysokých hráčů při nakopávaných míčích, my tlak nedokázali ustát a dvakrát inkasovali, což jsme si nezasloužili," uvedl domácí kouč Josef Petřík.

"Dnešní zápas nám vrátil fotbalově to, co nám ten minulý vzal. Pomohla nám střídání, především příchod Matějovského a důležité bylo že se střelecky chytil i Kweuke," prohlásil trenér Sparty Josef Chovanec.

Spartě ale přibývaly na kontě pouze rohové kopy, k velké šanci se nemohla propracovat. Liberec hrál sice opatrně, ale jak měl možnost, tlačil míč co nejrychleji k dvojici Kerič - Nezmar, která se snažila zastoupit distancovaného Štajnera. Tak vznikla i první možnost. Kerič ve snaze dorazit centr promáchl a Breznanik pálil nad branku.

Sparta se těžko dostávala ke střelbě, a když se už trefila jako v případě Kladrubského mezi tyče, brankář Bičík byl na místě. S přibývajícím časem liberecká snaha sílila a pět minut před poločasem vyvrcholila vedoucím gólem. Ve středu hřiště chyboval Kladrubský, hosté pak nadvakrát nedokázali míč odvrátit a k ráně na hraně trestného území se opřel Breznanik. Brankář Blažek chtěl míč chytit, ale jen ho přizvedl na břevno a nabíhající Nezmar napálil odražený míč do sítě.

Druhý poločas začali hosté náporem, stále více dostávali Slovan pod tlak, ale první možnost měli znovu domácí. Keričovu uličku však nedokázal Breznanik protlačit za Blažka, který trochu napravil předchozí chybu.

Sparťané mohli snížit v 62. minutě, jenže po standardní situaci Adiaba hlavičkou nastřelil hradbu těl libereckých hráčů. Domácí se už v závěru soustředili na bránění výhry a na svou pasivitu doplatili. V 82. minutě střídající Kweuke po závaru vyrovnal a dal svůj první gól v rudém dresu. O pět minut později nejlepší střelec Sparty Wilfried svým sedmým zásahem v sezoně vydřel Letenským výhru.

V nastaveném čase přerušil útok Liberce fanoušek se sparťanskou šálou, jenž vběhl na hřiště a pořadatelé ho nemohli dlouho polapit.

13. KOLO NEJVYŠŠÍ FOTBALOVÉ SOUTĚŽE

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:2 (1:0)
Branky: 40. Nezmar - 82. Kweuke, 87. Wilfried. Rozhodčí: Jech - Koval, Marek. ŽK: Vácha - Kucka. Diváci: 5350.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Holeňák (90. Vulin), Fleišman - Vácha, Gecov, Bosančič (73. Papoušek), Breznanik - Nezmar (84. Dejmek), Kerič. Trenér: Petřík.

Sparta: Blažek - Adiaba (64. Matějovský), Řepka, Brabec, Pamič - Kladrubský - Sionko (71. Kweuke), Kucka, Vacek, Kadlec (85. Podaný) - Wilfried. Trenér: Chovanec.