Sparta opět vyloupila Eden, ve vyhecovaném derby porazila Slavii 2:1

17:37aktualizováno  20:12
PRAHA - 274. derby pražských "S" vyhráli po dramatickém průběhu fotbalisté Sparty, kteří podruhé v řadě vyloupili Eden, přestože ještě půlhodinu před koncem prohrávali 0:1 po gólu Trappa ze 22. minuty. V 64. minutě vyrovnal po totožné akci na druhé straně Kadlec a v 89. minutě rozhodl o výhře hostí Wilfried. Sparta udržela kontakt s druhou Olomoucí, Slavia popáté v řadě nevyhrála a je nadále osmá.

Sparta - Slavia (radost sparťanů). foto: ČTK

Sparta vstoupila do ligové dohrávky 9. kola ze třetí pozice, ovšem s desetibodovým odstupem na vedoucí Plzeň, domácí na tom byli ale ještě hůře - z osmé příčky koukali za Západočeši dokonce s patnáctibodovou ztrátou. Oba celky tak měly před sebou jediný cí - vítězství.

DÁLE ČTĚTE

A aktivita na kopačkách hráčů obou rivalů nasvědčovala, že v podobném duchu se nesly také předzápasové porady v kabinách. I přes svižní fotbal ale příliš šancí první poločas 35. ligového derby od rozdělení federace nepřinesl. Hlavička zapomenutého Kisela byla ve 3. minutě první a na dlouhou dobu poslední vlaštovkou.

POLICIE ZADRŽELA DESET FANOUŠKŮ

Policisté v souvislosti s dnešním fotbalovým zápasem Slavie se Spartou zadrželi deset fanoušků. Dva ještě před utkáním, jednoho během zápasu a sedm po skončení derby. Po utkání se strhla mezi příznivci pražských klubů ve Vršovické ulici bitka. Jedna žena při ní byla zraněna, dostala ránu půllitrem. Po bitce policie zadržela pět lidí.

Před zápasem byl jeden muž zadržen za neuposlechnutí výzvy policie, další porušil pražskou vyhlášku o držení pyrotechniky. Třetí muž odpálil pyrotechniku přímo na stadionu, vyvedla jej pořadatelská služba a policisté ho pak zadrželi. Muž a žena se po utkání rozhádali a přetahovali se o fanouškovskou šálu. Podle policistů přitom narušovali veřejný pořádek.

První gólovku přinesla až 11. minuta duelu a měla celkem jednoduchý scénář. Pamič ze čtyřicetimetrů nacentroval dlouhý míč mezi stopery a gólmana Vaniaka a Sionko na zadní tyči se ocitl ve zcela jasné gólové pozici, leč naložil s ní prachbídně.

O tři minuty později přečíslili hosté slávistickou obranu, Bony ale jakoby nevěřil Sionkově schopnosti vstřelit gól a tak mu na hranici malého vápna doslova ukradl míč zpod kopačky a sám si nevedl o moc lépe než jeho spoluhráč - z otočky trefil jen obětavého Koubského.

A když se o dvě minuty později neprodral do šance po další krásné sparťanské kolmici Wilfried, udeřilo na druhé straně. Ve 22. minutě rozehrál Jarolím přímý kop, na penaltovém puntíku přehlavičkoval Koubský nedůrazného Řepku a Trapp neměl problém z pěti metrů trefil sparťanskou branku - 1:0.

Tím ale výčet vyložených brankových příležitostí v první půli skončil. Domácí se totiž po gólu stáhli do obrany a hosté toho směrem dopředu příliš nevyprodukovali. Po inkasované brance na ně lehla mírná deka a tri tvořivých záložníků Kucka-Matějovský-Vacek si na hřišti hodně často v první řadě hlavně překáželo.

Slavia - Sparta (Trapp slaví).

Druhá půle? To byla v úvodu jedna velká nuda. Vše změnila až 64. minuta a překvapivý úder Sparty, který jako kdyby kopíroval gólovou akci Slavie z prvního poločasu. Vacek odcentroval ze stejného místa jako Jarolím, na penaltě prodloužil míč Kucka (ve slávistickém dresu to byl Koubský) a Vacek se z pěti metrů nemýlil - 1:1.

OHLASY TRENÉRŮ

"S výhrou jsme spokojeni. Průběh zápasu tomu příliš nenasvědčoval, výkon Slavie byl oproti minulým kolům o úroveň výše, hráli agresivně od první minuty a dlouho nás nepustili hrát naši hru. Hrálo se v krásné atmosféře a k tomu, abychom vyhráli jsme potřebovali i trochu štěstí. Více asi k tomu nemohu říct, můžeme si teď výhru užívat," řekl po duelu kouč Sparty Jozef Chovanec.

"Už popáté se nám stalo, že jsme ztratili zápas, ve kterém jsme vedli. V derby to mrzí dvojnásob. O vyrovnání jsme si de facto říkali, padl po našich chybách, kdy jsme zaspali při bránění standardní situace, měli jsme být ve vlastním pokutovým území důraznější. Vyhnal, kterého jsme poslali na hrot mě určitě nezklamal, byl to pro něj hodně ostrý ligový start a zvládl to dobře," kouč Slavie Karel Jarolím.

Gól rozproudil patnáctitisícový kotel fanoušků, hráče na hřišti a také emoce fotbalistů. V 70. minutě podcenil souboj s Milanem Černým u postranní čáry Řepka. Oba sice skončili za ní, míč ale poskakoval po čáře. Jako první zareagoval Černý a z úhlu běžel sám na Blažka, přihrál na Vyhnala, který jen těsně minul levou sparťanskou tyč.

Vzápětí rozproudil krev v žilách (svých i fanoušků) faulující Řepka, od sudího Zelinky viděl na zklidněnou žlutou kartu. Tím sice umravnil sparťanského vůdce, ostatní aktéry zápasu nikoliv. V 77. minutě si nejprve říkal o penaltu po vzájemném držení s Trappem ve vápně Kadlec, hlavní rozhodčí mladému útočníkovi hostí na lep nesedl.

Hned o pár vteřin později na druhé straně zajel Milan Černý do vyběhnuvšího Blažka a poté co odkopl míč do bezpečí Kladrubský, šel se sparťanskému gólmanovi omluvit. Ten ale do něj místo přijmutí smíru strčil a vše dokonal dalším nájezdem mstitel Kucka. Zelinka ale vše (i následnou strkanici) přešel s ledovým klidem a bez jediného barevného (ať již žlutého či červeného) kartonku v ruce.

Překvapivě to pomohlo a na další minuty se hrál opět fotbal nahoru-dolů. Z něj nakonec druhý gól vytěžili hosté. Vacek přihrál krásně do křídla na "palermský objev" Podaného a jeho centr našel přesně hlavu Wilfrieda - 1:2. Domácí se již na odpověď nezmohli a připsali si tak pátou porážku v řadě, svého rivala navíc na domácí půdě neporazili již pět let.

Slavia - Sparta (Blažek a Černý).

Slavia tak zůstala s deseti body a pasivním skóre 10:12 na osmém místě, Sparta se s osmnácti body přiblížila druhé Olomouci (19 bodů). Vedoucí Plzeň má ještě o dalších šest bodíků více.

9. kolo 1. fotbalové ligy

Slavia Praha - Sparta Praha 1:2 (1:0)
Branky: 22. Trapp - 64. Kadlec, 89. Wilfried.
Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Mencl. ŽK: Pamič, Řepka, Vacek (všichni Sparta). Diváci: 15.142.

Slavia: Vaniak - Čelůstka, Koubský, Trapp, Hubáček - Kisel (69. Janda), L. Jarolím, Koreš (56. Ragued), J. Černý - Vyhnal (81. Hora), M. Černý. Trenér: K. Jarolím.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Sionko, Vacek (90. Hoheneder), Matějovský (62. Podaný), Kucka, Kadlec (90. Kweuke) - Wilfried. Trenér: Chovanec.