Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Španělé píší historii, porazili Němce 1:0 a jsou ve finále MS

20:00aktualizováno  23:17
DURBAN/PRAHA - Evropští šampioni jsou kousek od dalšího zápisu do historie světové kopané. Po semifinálové výhře 1:0 nad Německem, které zařídil v 73. minutě stoper Puyol, postoupili Xavi a spol. do finále MS. Poprvé v historii. Již nyní mají jisté stříbro a pokud v neděli porazí Nizozemsko, jako druhý tým v historii budou vládnout nejen evropskému, ale i světovému fotbalu.

Španělsko - Německo (španělská radost). foto: Reuters

Měla to být sladká pomsta, místo toho zbyly Němcům opět jen oči pro pláč. Po dvou letech měli šanci oplatit Španělům porážku z finále EURO 2008. Nevyšlo. Stejně jako na evropském šampionátu i nyní v Jižní Africe prohráli v souboji gigantů 1:0.

ZKLAMANÍ NĚMCI sportovně uznali: Španělé hráli prostě fantasticky - VÍCE ČTĚTE ZDE!

O historický gól ve španělských fotbalových kronikách se postaral stoper Barcelony Carles Puyol, který se trefil parádně hlavou po rohovém kopu Xaviho v 73. minutě. Holt, věštící chobotnice Paul měla opět pravdu, komu přiřkne nakonec medaile?

Ten zápas se měl stát ozdobou šampionátu, vždyť Španělé hrají dlouhodobě nejkrásnější fotbal ze všech a všichni stále čekali, kdy se "spící Šípková Růženka" konečně probudí také v Jižní Africe, Němci dokázali na šampionátu nasázet postupně Austrálii, Anglii a Argentině vždy po čtyřech brankách.

Jenže španělského soupeře jako by se mladá parta kolem špílmachrů Özila se Schweinsteigerem zalekla. Vždyť první německou střelu na branku vyslal až ve 30. minutě Trochowski.

Španělsko - Německo (Neuer a Villa).

Ani Španělé toho v první půli příliš ze svého umění nepředvedli. Sice kontrolovali hru, tlačili se do ofenzivy, největší šanci si vypracovala překvapivá útočná dvojice Pedro-Villa již v samém úvodu, v 6. minutě vyslal kolmicí Pedro svého nového barcelonského parťáka, ten ale v těžké pozici dobře vyběhnuvšího Neuera nepřekonal. Toť "summery" první půle.

MUŽ ZÁPASU PODLE LN

Arne Friedrich (stoper, Německo): Hráč poraženého celku hvězdou duelu? Ano! Vysoký obránce Wolfsburgu dokázal celý zápas eliminovat (až na jednu výjimku) ostrostřelce Davida Villu, navíc v závěru zůstával při náporu svých barev jako jediný muž sám v zadní linii. Třikrát dokázal zastavit brejk soupeře, z toho na něj šli dvakrát Španělé v přesile. Díky němu žila šance Němců na vyrovnání až do poslední vteřiny. Že se to nakonec nepovedlo už tak nějak nepadá na jeho hlavu.

To ve druhém dějiství už se přece jen servírovalo chutnější menu. A opět se o něj starali především Španělé. V rozmezí 50. a 60. minuty se ke dvěma střelám zdálky dostal bombarďák Xabi, leč ani jednou nepálil zpoza vápna přesně. Podobně se vedlo v 58. minutě z téměř totožné pozice Pedrovi.

Ten ale branku trefil, Neuer utěšenou střelu vyrazil pouze pod nohy Iniesty, ten se prodral až před branku a jeho křižná pobídka podél brankové čáry jen o centimetry minula Villovu kopačku! Varování Němcům nestačilo.

Pozorná obrana evropských šampionů německou "lví krev" pustila pouze do jediného brejku - v 69. minutě nacentroval z levého křídla Podolski, míč propadl až na zadní tyč přímo proti noze Kroose. Mladík, který byl na hřišti pár minut ale z voleje trefil jen brankáře Casillase. Byla to po hříchu druhá a také poslední přímá německá střela na branku.

Španělsko - Německo (Puyol střílí branku).

O čtyři minuty později na druhé straně naskočil na krásně kopnutý rohový kop Xaviho jeho parťák z Barcelony Puyol, kterého ještě "jistil" Piqué a Neuer neměl šanci - 1:0 pro celek z Pyrenejského poloostrova. Del Bosqueho svěřenci se poté stáhli do defenzivy, kterou německá mašina i přes enormní snahu nedokázala zbourat silou, ani rozebrat technicky.

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

"Hráli fantasticky," řekl s respektem německý kouč Joachim Löw. "My jsme do dneška zažívali také skvělý turnaj, ale dnes to už tolik neklapalo, neměli jsme v sobě takovou šťávu. Španělsko ukázalo svoji extratřídu, jenom potvrdili, že v posledních dvou, třech letech jsou absolutně nejlepší," dodal Löw.

"Všichni hráči od obrany po útok byli výjimeční a sehráli velký zápas," radoval se Vicente Del Bosque. "Ale ještě je před námi jeden zápas, ten nejdůležitější," upozornil španělský kouč na blížící se souboj s "oranjes".

I když je třeba objektivně přiznat, že dvakrát pomohl Španělům při hraničních zákrocích Piquého ve vápně a Puyola těsně před ním benevolentní maďarský sudí, především druhý zákrok si o odpískání vyloženě říkal. Na druhé straně ale zase naopak mohl dvakrát rozhodnout z brejků Pedro, ani jednou se ale do zakončení nedostal.

Španěly to ale mrzet nemuselo, v čase 93.20 foukl hlavní sudí do píšťalky naposledy a odstartoval tím obrovskou radost úřadujících evropských šampionů - ti počtvrté v řadě zvítězili 1:0 a poprvé v historii si zahrají na MS o zlato. Soupeřem bude Nizozemsko a "Oranjes" - ti nejsou zrovna přijemným soupeřem - Španělé je již 27 let neporazili.

Pokud se ale také v neděli na Soccer City Stadium postaví osudu, stanou se teprve druhou zemí, která po zisku evropského titulu dosáhne také zlato z MS. Před šestatřiceti lety se to povedlo Němcům (v opačném pořadí - z titulu z MS a následně z ME - se radovali Francouzi v letech 1998 a 2000). A víte koho ve finále Beckenbauer a spol. porazili? Ano, Nizozemsko...

SEMIFINÁLE MS VE FOTBALE

Německo - Španělsko 0:1 (0:0)
Branka: 73. Puyol. Rozhodčí: Kassai - Eros, Vamos (všichni Maď.). Diváci: 62. 660.

Německo: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich, Boateng (52. Jansen) - Schweinsteiger, Khedira (81. Gomez) - Trochowski (62. Kroos), Özil, Podolski - Klose. Trenér: Löw.

Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Piqué, Puyol, Capdevilla - Xabi Alonso (90. Marchena), Busquets - Iniesta, Xavi, Pedro (85. Silva) - Villa (81. Torres). Trenér: Del Bosque.