Souboj titánů pro Jágra, Omsk - Spartak 4:3. České hvězdy nezářily

11:48aktualizováno  13:18
PRAHA/OMSK - Hokejová bitva českých hvězd Jágr-Hašek aneb souboj Omsku se Spartakem Moskva v rámci ruské KHL lépe zvládli domácí, kteří prestižní souboj vyhráli 4:3. O vítěznou branku se postaral ve 41. minutě po střele Škouly kapitán Avangardu Kaljužnyj. Českým hokejovým legendám se duel příliš nepovedl, Jágr se dokonce ve 2. třetině přičinil o trestné střílení Spartaku, ze kterého se prosadil Junkov.

Omsk - Spartak (Hašek v akci). foto: ČTK

Celé hokejové Rusko bylo na dvě hodiny na nohou. Dvě největší ikony české hokejové historie opět proti sobě. Omsk v čele s Jaromírem Jágrem přivítal na svém ledě v prvním zápase sezony Spartak Moskva, jehož branku hájí Dominik Hašek. Ne to, není scéna s nějakého sci-fi filmu, ale čistá realita. Koho by to ještě před deseti lety napadlo...

ZAJÍMAVOSTI

- Jágr se Haškem potkali naposledy 5. února 2007, když Detroit s Haškem v bráně vyhrál na ledě NY Rangers 4:3. Jágr se gólově neprosadil.

- Jágr vstřelil Haškovi v NHL 16 branek (15 v dresu Pittsburghu, 1 v dresu Rangers).

- Oba veteráni se poprvé utkali v československé extralize před téměř 22 lety - 4. října 1988, o rok později se Jágr poprvé Haška překonal.

- Druhý a poslední souboj v základní části mezi Omskem a Spartakem je na programu KHL 27. listopadu v Moskvě. Poté se oba sokové mohou potkat až ve finále soutěže.

V první třetině očekávaného duelu se ale české legendy v přímém souboji na ledě nepotkali. Jágr se nedostal k jediné své střele, jediný záblesk své geniality ukázal na přelomu 6. minuty, kdy v signalizované výhodě vyslal chytrou žabičkou do úniku po křídle parťáka Červenku, ten ale střelou na vyrážečku na Haška nevyzrál.

Byla to ale jediná velká šance elitního útoku "Černých jestřábů". Aktivnější byla druhá letka vedená Alexejem Popovem. Bývalý kapitán Omsku taky vstřelil první gól svého týmu v sezoně, když v 15. minutě střelou bez přípravy z mezikruží překonal Haška. V té chvíli ale pouze vyrovnával na 1:1, o 40 vteřin dříve se na druhé straně trefil slovenský bek Obšut.

Do druhého dějiství vstoupili lépe domácí, v rozmezí 22. a 24. minuty se při dvojnásobném oslabení vytáhl se dvěma skvělými zákroky gólman Spartaku Hašek, jenže následně udeřilo na druhé straně. Jágr se ocitl v přesilovce v pozici falešného beka, Junkov se v brejku natlačil před něj a česká osmašedesátka jej faulovala - trestné střílení. To sám postižený bezpečně proměnil.

Dominik Hašek.

Ani tentokrát se hosté neradovali z vedení dlouho, o 27 vteřin později se trefil ve stále probíhající dvojnásobně přesilovce Pěrvišin. Ve 26. minutě se poprvé v duelu dostal ke své obávané střele zápěstím i Jágr, své zaváhání před gólem ale nenapravil, jeho dělovka minula Haškovu branku.

Přesto se domácí dostali poprvé v duelu do vedení. Ve 37. minutě vykoupali Kurjanov s Popovem obranu Spartaku v čele s Haškem a druhý jmenovaný vstřelil do prázdné branky druhý gól v zápase. Ani "Omiči" neudrželi náskok dlouho, o 56 vteřin později se na druhé straně prosadil střelou zápěstím kapitán hostí Radivojevič.

Dominik Hašek

Vyrovnaný zápas rozhodl v nástupu do poslední třetiny symbolicky kapitán Omsku Kaljužnij, který dorazil ránu českého beka Škouly od modré. Tu se snažil před Haškem tečovat i Jágr, který ale puk netrefil. Vzápětí legendární číslo "68" potvrdilo, že se mu sledovaný zápas příliš nepovedl, když šel ven za držení. Tentokrát ale jeho přestupek proti pravidlům soupeř nevyužil.

V hektickém závěru, kdy "spartakovci" hráli více jak minutu power play se třiadvacet vteřin před koncem kladenský odchovanec netrefil ani do prázdné branky soupeře. Mrzet jej to ale již nemuselo. Omsku se tak povedl vstup do sezony, Spartak si po výhře v prvním duelu 5:1 nad CSKA připsal první porážku na třízápasovém tripu po halách soupeřů.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.