Slováci jsou bez bodu. Rusko zvítězilo 4:3

20:17aktualizováno  23:55
BRATISLAVA/PRAHA - Po Německu prohrál slovenský národní tým i s Ruskem. O vítězství 4:3 rozhodl ve 44. minutě Morozov. Domácí výběr postupuje do osmifinálové skupiny ze třetího místa a bez bodu. Skupinu A vyhráli Němci, z druhého místa je doprovodí reprezentace Ruska. Slovince čeká boj o záchranu.

Smutek slovenských hokejistů po porážce od Ruska. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Úvod utkání oba brankáři zaspali. Po osmapadesáti vteřinách lovil puk ze sítě gólman Halák, když jej prostřelil Radulov.

Ve druhé minutě bylo vyrovnáno. Nahození Nagye gólman Nabokov podcenil a vyrazil pouze před Šatana, který nehlídaný na hranici brankoviště dorazil puk do sítě.

V první dvacetiminutovce byli aktivnější přímočaří Rusové. A do první přestávky šli s vedením 2:1. Ilja Nikulin tvrdou ranou od modré trefil skulinku ve slovenské bráně.

Slovenský výběr především díky nejistotě ruského brankáře Nabokova v polovině zápasu skóre otočil. Nejprve agilní Gáborík forhendovou kličkou zakončil přečíslení tři na dva, poté Nagy prostřelil Nabokova mezi rukou a ramenem.

A kouč Bykov sáhl k nezvyklému, přesto očekávanému tahu. Nabokova mezi třemi tyčemi vystřídal Barulin.

Rusko (střídání gólmanů)

A slovenskému týmu vedení spíše přitížilo. Domácí borci začali faulovat, čímž se Rusové vrátili do zápasu. A vyrovnali. Dvojnásobnou přesilovku využil dělovkou Nikulin. Po čtyřiceti minutách bylo skóre opět nerozhodné - 3:3.

Jak na horské dráze si mohli připadat v úvodu třetí třetiny slovenští fanoušci. V 43:15 už slavili téměř jistý gól, ale jejich radost překazila po zakončení Nagye tyč ruské svatyně. A o třiadvacet sekund později udeřil soupeř. Střelu od modré čáry dorazil za Haláka Morozov.

Náhradníka v ruské bráně žádný ze slovenských kanonýru nepřekonal, i když v poslední minutě Slováci hráli power play. "Za tu aktivitu závěru jsme si zasloužili aspoň bod," smutnil Surový.

Rusové tak ze skupiny A postupují se třemi body, Slováci jsou bez bodu. "Bude to těžké. Jestli chceme uspět, musíme vyhrát každý zápas," předpovídá Bartečko.

Mistrovství světa v ledním hokeji na Slovensku:

Skupina A (Bratislava): Slovensko - Rusko 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Šatan (Nagy, Jurčina), 31. Gáborík (Demitra), 33. Nagy (Majeský, Višňovský) - 1. Radulov (Kovalčuk, Tjutin), 19. Nikulin (Kovalčuk, Tjutin), 39. Nikulin (Kovalčuk), 44. Morozov (Aťušov, Kajgorodov). Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Carlson, Murchison (oba Kan.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 9314.

Skupina B (Košice): Francie - Bělorusko 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0).
Branky a nahrávky: 13. S. Treille (Hecquefeuille, Meunier), 61. Hecquefeuille (S. Da Costa, S. Treille) - 56. Děmagin (Goroško, Michalev). Rozhodčí: Partanen, Rönn (oba Fin.) - Hribar (Slovin.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 3968.