Sloni na zázrak nedosáhli, dál jdou po remíze Brazilci a Portugalci

15:44aktualizováno  20:59
NELSPEUIT/DURBAN/PRAHA - Také předposlední skupina G má jasno o postupujících. Jsou jimi podle předpokladů fotbalisté Brazílie a Portugalska. Jihoameričané měli osmifinále jisté před vzájemným zápasem, Portugalci si jej pojistili remízou 0:0. Domů tak cestují fotbalisté Pobřeží slonoviny, kteří v posledním zápase zdolali outsidera skupiny KLDR 3:0. Již nyní je jisté, že v osmifinále se představí jen jeden africký celek - Ghana.

Brazílie - Portugalsko (Ronaldo). foto: Reuters

Jen velmi nepravděpodobný scénář posouval do vyřazovací části turnaje fotbalisty Pobřeží slonoviny. K postupu totiž bezpodmínečně potřebovali porazit KLDR takovým rozdílem, aby smazali devítigólový deficit ve skóre na Portugalsko, které musí prohrát s Brazílií. Takový průběh zápasů se však nekonal...

Oběma celkům remíza k postupu stačila, a i proto se v duelu Brazilců s Portugalci diváci nezapomenutelné ofenzivní podívané nedočkali.

Rozhodčí nasadil v samotném úvodu střetnutí poměrně přísný metr. V první pětačtyřicetiminutovce vytáhl ze své kapsičky žlutou kartu celkem sedmkrát, z toho čtyřikrát pro hráče reprezentace z evropského kontinentu.

OHLASY

"Byl to velmi těžký zápas, museli jsme dát do hry veškeré úsilí, ale hráči měli fantastický přístup. Byla to však zatím jen kvalifikace pro další kolo a nyní už zase musíme přemýšlet o jiném způsobu hry," kouč Portugalska Carlos Queiroz.

"Nemůžeme být spokojeni, chceme vždy vyhrávat. Bohužel dnes jsme nemohli rozvinout naše technické kvality, soupeř nám více nedovolil. A i kdybychom měli k dispozici Kaká, bylo by to podobně obtížné," brazilský kouč Dunga.

Z na šance chudého střetnutí vybočily jen tři situace. Tu první si vypracovali Brazilci: Po povedené přihrávce se sám s míčem na kopačkách v rohu malého vápna ocitl Nilmera, který sice vyslal míč do odkrytého prostoru mezi třemi tyčemi, rychle se však přemístil brankář Eduardo a reflexivním zákrokem jeho pokus vyrazil na břevno. Z podobné vzdálenosti zkoušel štěstí o několik minut později hlavou Fabiano, ale ve velmi nadějné pozici nedokázal centrovaný míč usměrnit do vymezeného prostoru.

Ve druhém poločase se do slibné gólové příležitosti dostali Portugalci. Individuální akci Ronalda přerušil skluzem obránce Lucio, ale míč poslal jen před Meirelese, jenž nedokázal míč usměrnit mimo dosah brankáře César. Ke gólu chybělo jen málo.

S přibývajícími minutami se ani jedno z mužstev nedokázalo prosadit proti pozorným obranám. Jména i pověst obou týmů slibovala výrazně zajímavější podívanou. Neatraktivní utkání dospělo ke spravedlivé, bezbrankové remíze.

MS ve fotbale, skupina G

Portugalsko - Brazílie 0:0

Rozhodčí: Archundia - Torrentera (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Duda, Tiago, Fábio Coentrao, Pepe - Luís Fabiano, Juan, Felipe Melo. Diváci: 66.712.

Portugalsko: Eduardo - Ricardo Costa, Carvalho, Bruno Alves, Duda (54. Simao) - Pepe (64. Pedro Mendes) - Tiago, Meireles (84. Veloso) - Danny, Fábio Coentrao - Ronaldo. Trenér: Queiroz.

Brazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Daniel Alves, Gilberto, Felipe Melo (44. Josué) - Baptista (82. Ramires) - Nilmar, Luís Fabiano (85. Grafite). Trenér: Dunga.

Od úvodního hvizdu druhého střetnutí bylo jasné, že se fotbalisté z Afriky pokusí o nemožné - postoupit do dalšího dějství světového šampionátu.

Hráči Pobřeží Slonoviny obléhali branku KLDR již od úvodní minuty. A velký nápor proměnili v gólový úspěch již v té čtrnácté. Sedmadvacetiletý Yaya Touré přebral míč na hranici pokutového území a přesnou přízemní střelou k tyči rozvlnil síť za korejským brankářem Mjong-kukem poprvé.

O šest minut později pak velkou gólovou stíhající jízdu ve skóre za Portugalskem podpořil druhou brankou Romaric. Po individuální akci Didiera Drogby se balón po odrazu od břevna ocitl před šťastným střelcem, který míč bez velkých problémů uklidil hlavičkou do sítě. Hráči Pobřeží Slonoviny mohli po první půli vést výraznějším náskokem, ovšem radost z Gervinhovy střely utlumil zvuk brankové konstrukce.

Obléhání pokutového území reprezentace ze Severní Koreji pokračovalo i po poločasové přestávce. Šanci měl Drogba a dvakrát Kalou, nicméně produktivita hvězd afrického výběru byla v druhém dějství slabší. Bylo jasné, že potřebných devět branek vstřelit nemůžou. Tu poslední a třetí v pořadí zaznamenal až necelých deset minut před koncem Kalou.

Měření sil skončilo vítězstvím Pobřeží Slonoviny, ovšem vítězstvím, z něhož se jeho fotbalisté příliš radovat nebudou. Mistrovství světa pro ně tímto zápasem skončilo, stejně jako pro bojovníky z KLDR.

KLDR - Pobřeží slonoviny 0:3 (0:2)
Branky: 14. Y. Touré, 20. Romaric, 82. Kalou.

Rozhodčí: Undiano - Martinez, Jimenez (všichni Šp.). Bez karet. Diváci: 34.763.

KLDR: Ri Mjong-kuk - Čcha Čong-hjok, Pak Čchol-čin, Ri Čun-il, Ri Kwang-čchon, Či Jun-nam - Mun In-kuk (67. Kum-čchol), An Jong-hak, Pak Nam-čchol - Čong Te-se, Hong Jong-čo. Trenér: Čong-hun.

Pobřeží slonoviny: Barry - Eboué, K. Touré, Zokora, Boka - Romaric (79. Doumbia), Y. Touré, Tioté - Keita (64. Kalou), Drogba, Gervinho (64. Dindane). Trenér: Eriksson.