Slavia poprvé bodovala. Nezaváhala ani Sparta

19:22
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie se ve třetím ligovém kole dočkali po dvou předešlých porážkách premiérového bodového zisku i vítězství. V úvodním domácím utkání nového sezony proti Příbrami rychle přišli o vedení, dlouho se trápili, ale nakonec díky gólům kapitána Jarolíma a Vlčka ze závěru zápasu slaví výhru 3:1. Hrály se i další tři zápasy.

Hráči Slavie gratulují Stanislavu Vlčkovi (vlevo) foto: ČTK

Slavia poprvé v sezoně bodovala

Utkání se hrálo bez diváků a slávisté si tak odpykali zbylou třetinu trestu za výtržnosti fanoušků při květnovém nedohraném pohárovém duelu s Olomoucí. Stejně jako v květnovém vzájemném duelu, ve kterém hrála Slavia poprvé bez svých příznivců v ochozech, se na gól v liduprázdném Edenu nečekalo dlouho. V deváté minutě zacentroval z rohu Trubila a Hloušek hlavičkou zaznamenal svůj premiérový zásah po návratu do Edenu.

Statistiky ligy

Tabulka střelců:
3 - Vacek (Sparta), Ondrášek (České Budějovice), Breznaník (Liberec), 2 - Kweuke (Sparta), Stožický (Teplice), Wágner (Příbram), Otepka (České Budějovice), Rossi, Heinz (oba Olomouc).

Brankáři s čistým kontem:
2 - Drobisz (Olomouc), Lindr (Hradec Králové), Miller (Mladá Boleslav), 1 - Sňozík (Bohemians 1905), Rada (Dukla), Špit (Jablonec), Vaclík (Žižkov), Čech (Plzeň), Blažek (Sparta), Bičík (Liberec).

Pražanům ale vydrželo vedení jen pět minut, i hosté totiž udeřili hned ze své první vážnější šance. Míč z rohovému kopu propadl až ke Šlapákovi a ten z voleje srovnal, byť si brankář Hanuš na míč sáhnul. Slávisty rychlá ztráta náskoku vyvedla z tempa a většinu první půle se jim nedařily kombinace. Až v závěru úvodního dějství si Petrák narazil s Pospěchem a jen těsně minul, vzápětí Pospěchův volej výborně vyrazil příbramský Hruška.

Příbram, která v prvních dvou kolech neztratila ani bod, nechtěla přijít zkrátka ani v Edenu a nespoléhala se jen na bránění výsledku. V úvodu druhé půle měli dokonce hosté blíž k vedoucí brance. Agilní Šlapák se v 54. minutě řítil sám na Hanuše, ten ho ale vychytal a dorážku pak stejnému hráči zhatila tyč. Branková konstrukce za chvíli zachránila na opačné straně po Hurkově ráně také Hrušku.

V 63. minutě mohli Středočeši stále nervóznějším domácím zasadit gólovým úder hned dvakrát po sobě a pokaždé u toho byl hlavičkující Wágner, který se trefil i prvních dvou ligových kolech. Nejprve ho ale vychytal Hanuš a pak odvrátil z brankové čáry Hubáček. Když už se zdálo, že slávisté ani na třetí pokus na první tři body v sezoně nedosáhnou, napřáhl v 78. minutě kapitán Jarolím a jeho střela skončila v horním rohu za bezmocným Hruškou.

Hosté otevřeli hru a vzápětí mohli opět srovnat, Rickovu hlavičku však vytěsnil na tyč Hanuš. Tři minuty před koncem pak slávistický triumf definitivně pojistil další povedenou střelou střídající Vlček a Příbram tak poprvé v sezoně vyšla bodově naprázdno.

3. kolo první fotbalové ligy

Slavia Praha - 1. FK Příbram 3:1 (1:1)
Branky: 9. Hloušek, 78. Jarolím, 87. Vlček - 14. Šlapák. Rozhodčí: Jech - Gallo, Vysloužil. ŽK: Šlapák (Příbram). Hráno bez diváků.

Slavia: Hanuš - Koreš, Kaufman, Hubáček, Hloušek - Janda (46. Milutinovič), Jarolím, Petrák (74. Vlček), Trubila - Pospěch, Vondráček (46. Hurka). Trenér: Petrouš.

Příbram: Hruška - Macháček, Ricka, Hejda, Pleško (80. Štochl) - Valenta (83. Mareš), Tarczal, Koukal, T. Pilík - Wágner, Šlapák (72. Jurdík).Trenér: Vavruška.

Sparta smetla i Slovácko

Přesnější hra podložená góly Vacka s Grajciarem rozhodla o vítězství 2:0 fotbalistů Sparty na hřišti Slovácka.  Sparťané prodloužili svou vítěznou sérii, v součtu s Evropskou ligou vyhráli všech pět soutěžních zápasů v úvodu sezony. Naopak Slovácko, které bylo aktivní zejména v úvodním poločase, ani ve třetím ligovém startu na body nedosáhlo.

Hned v úvodu zápasu Slovácko nabídlo po nedorozumění soupeři branku jak na podnosu: gólman Filipko si vyběhl pro míč, stoper Košút jej odkopl k Matějovskému a pak vyděšeně sledoval, jak pohotová střela těsně míjí branku.

Pak se ale Slovácko vzpamatovalo a začalo spoléhat spíše na ofenzivní hru, ovšem územní převaha postrádala přesnější zakončení. Na útočném hrotu domácího týmu chystal svým spoluhráčům šance Došek, jenž podle očekávání často sváděl velice tvrdé souboje s obráncem Řepkou. Postupně Slovácko zvýšilo tlak a čisté konto Sparty zachraňoval brankář Blažek. Ve 22. minutě stačil v poslední chvíli vyrazit střelu Hlúpika, o šest minut později vynikl gólman po rohovém kopu, kdy akrobatickým zákrokem zlikvidoval Kordulovu hlavičku do odkrytého rohu branky.

Sparta spoléhala na rychlé protiútoky, kterým ale chybělo dotažení v podobě přesné střely. Až pět minut před přestávkou stačil brankář Filipko pouze vyrazit Sionkovu střelu a míč dostal k volnému Vackovi, který z úhlu chytrým lobem nasměroval Spartu k vítězství.

Hosté po změně stran už převzali režii utkání: chytře drželi míč a protivníka na rozdíl od prvního poločasu k útočení mnoho nepouštěli. Domácí kouč Soukup se pokusil střídáním zvýšit útočnou aktivitu svých svěřenců, ale pokud se už Slovácko dostalo do blízkosti branky soupeře, tak útočníkům chyběla větší rozvaha a přesnost. Střídající Poliaček, po něm Jeleček a následně Došek mohli vyrovnat, jejich střelecké pokusy však byly nedůrazné a nepřesné.

V závěru vsadilo Slovácko vše na útočnou kartu. Chybu domácích hráčů potrestal v nastaveném čase Grajciar, který po rychlém protiútoku do volného prostoru s přehledem přidal druhý gól a tím pečetil vítězství Sparty. Pro bývalého slávistu, který přišel na hřiště právě místo Vacka, to byla první trefa v prvním utkání v rudém dresu.

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branka: 40. Vacek, 90.+1. Grajciar. Rozhodčí: Adam - T. Kovařík, Štěrba.  ŽK: Trousil, Hlúpik, Došek - Matějovský, Pamič. Diváci: 7638.

Slovácko: Filipko - Kuncl (49. Jeleček), Košút, Trousil, Kubáň (83. Kerbr) - Fujerik, Valenta (61. Poliaček), Kordula, Hlúpik - Došek, Ondřejka. Trenér: Soukup.

Sparta: Blažek - Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Sionko (90. Mareš), Vacek (62. Grajciar), Hušek, Matějovský, Juhar (70. Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Další zápasy:
FC Hradec Králové - Slovan Liberec 0:3 (0:0)
Branky: 67. Vácha, 83. a 85. Breznaník. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Kocián. ŽK: Dvořák - Vácha. Diváci: 7220.

Hradec Králové: Lindr - Hochmeister, Chleboun, Pávek - Fischer, Klapka, Janoušek (75. Jandík), Poděbradský - Štěpán (55. Rezek), Dvořák, Černý (62. Zelený). Trenér: Kotal.

Liberec:. Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Polák, Fleišman - Janů - Štajner, Vácha (87. Bosančič), Breznaník - Rabušic (84. Hadaščok), Šural (60. Blažek). Trenér: Šilhavý.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 1:2 (0:0)
Branky: 65. Ondrášek - 74. a 83. Heinz. Rozhodčí: Drábek - Pelikán, Slavík.  ŽK: Otepka - Janotka, Heinz. Diváci: 2682.

České Budějovice: Kučera - Nitrianský, Novák, Lengyel, Vulin - Otepka, Klesa (78. Hudson), Čirkin (61. Stráský), Rýdel, Sandro (81. Bakala) - Ondrášek. Trenér: Kotrba.

Olomouc: Drobisz - Škerle, Kučera, Vepřek, Janotka - Rossi da Silva, Bajer (87. Koutný), Hořava, Heinz - Schulmeister (57. Petr), Varadi (68. Navrátil). Trenér: Psotka.