Slavia pod Strakou poprvé vyhrála

17:06aktualizováno  19:07
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie se dočkali premiérové výhry pod koučem Františkem Strakou. V utkání 11. ligového kola proti Českým Budějovicím zužitkovali přesilovku po vyloučení hostující Horejše ze závěru úvodního poločasu a díky brankám Jandy a Hurky zvítězili 2:0. Pro Slavii to byla teprve třetí výhra v sezoně, Dynamo na první tříbodový zisk jako jediný ligový tým stále čeká a zůstává poslední.

Slavia (Janda a Nitrianský) foto: ČTK

Oba kouči si v Edenu museli připadat, jako by si prohodili týmy. Zatímco českobudějovický František Cipro, který se Slavii slavilv roce 1996 titul, se od domácích fanoušků dočkal přátelského uvítání, jeho protějšek Straka nezůstal ani dnes ušetřen protestům. Příznivci červenobílých opět dorazili v černém oblečení a vyvěsili podél svého sektoru nesouhlasné transparenty, i když jich bylo mnohem méně než v pondělí na Žižkově.

Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)

Branky: 47. Janda, 83. Hurka. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Štěrba. ŽK: Latka, Hubáček, Trubila, Jarolím - Javorek, Ondrášek. ČK: 45. Horejš (Č. Budějovice). Diváci: 5682.

Slavia: Čontofalský - Kaufman (17. Pospěch), Latka, Hubáček, Hloušek - Nitrianský, Jarolím, Janda (66. Milutinovič), Trubila - Hurka, Blažek (59. Vlček). Trenér: Straka.

Č. Budějovice: Křížek - Horejš, Lengyel, Brezinský, Machovec - Klesa, Čirkin (83. Stráský), Javorek, Otepka (56. Hudson), Sandro (88. Petráň) - Ondrášek. Trenér: Cipro.

Jihočeši venku nevyhráli od května 2010 a v úvodu se zdálo, že by ostudnou bilanci ze hřišť soupeřů mohli konečně trochu vylepšit. Solidní hrou v záloze eliminovali očekávaný slávistický nápor a sami zahrozili jako první.

Po centru Otepky se pověsil do vzduchu Brezinský, ale v dobré pozici netrefil branku.

Pražané se dostali do tempa až v polovině úvodního dějství. Trubila ve 23. minutě přesprintoval na levém kraji zálohy půlku hřiště, křížnou střelu ale poslal vedle. Ještě blíž k vedoucímu gólu byl o chvíli později Blažek, ale zblízka jen trefil brankáře Křížka.

Klíčový okamžik přišel těsně před pauzou. Kapitán Dynama Horejš ve středu hřiště "zajel" do Trubily a sudí Jech ho poslal předčasně do sprch. Domácí přesilovku využili ihned. Dvě minuty po návratu z kabin napřáhl z úhlu Trubila a jeho sraženou střelu technicky umístil do sítě Janda.

Slavia si pak s přehledem hlídala těsný náskok, ale dlouho se jí nedařilo přidat uklidňující druhý gól. Blažek v dobré pozici špatně zasáhl míč, střídajícího Milutinoviče vychytal Křížek a Hurkovu ránu v 77. minutě zastavilo břevno. Domácí mladík se dočkal své první ligové trefy až sedm minut před koncem, kdy přesnou střelou k tyči zužitkoval Pospěchovu přihrávku.

Nedělní výsledky 11. kola Gambrinus ligy

Hradec Králové - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)
Branka: 35. Valenta. Rozhodčí: Drábek - Večeřa, Košec. ŽK: Fukal, Klapka - Mezlík, Pavelka, Kubáň, Fujerik. ČK: 65. Pavelka (Slovácko). Diváci: 3506.

Hradec: Lindr - Plašil (79. Rezek), Fukal, Chleboun - Fischer, Hochmeister (46. Štěpán), Poděbradský (61. Gulajev), Zelený - Klapka - Černý, Dvořák. Trenér: Kotal.

Slovácko: Filipko - Mezlík, Trousil, Kordula, Kubáň - Ondřejka (70. Fujerik), Daníček, Pavelka, Valenta (85. Reinberk), Jeleček - Došek (90.+1 Kerbr). Trenér: Soukup.

Viktoria Plzeň - Viktoria Žižkov 4:1 (0:0)
Branky: 51. Petržela, 62. Pilař, 73. Čišovský, 77. Bakoš - 69. Böhm. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Ubias. ŽK: Kadeřábek, Štastný, Bodeček. ČK: 90. Bodeček (všichni Žižkov). Diváci: 5736.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela, Kolář (88. Řezník), Pilař (82. Darida) - Ďuriš (56. Bakoš). Trenér: Vrba.

Žižkov: Vaclík - Šťastný, Bodeček, Procházka, Starý - Lafrance (65. Folprecht) - Kadeřábek, Kalivoda (84. Súkeník), Čermák, Slodowy - Nestorovski (46. Böhm). Trenér: Pulpit.

FK Mladá Boleslav - Bohemians 1905 2:0 (1:0)
Branky: 14. Zahustel, 79. Procházka. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Hájek. ŽK: Kúdela, Šírl - Žižka, Nešpor. Diváci: 3164.

Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Rolko (46. Janíček), Šírl - Kúdela, Procházka - Zahustel, Kulič (88. Ščuk), Bulut (65. Řezníček) - Chramosta. Trenér: Koubek.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Cseh, Žižka - Moravec, Šumský (60. Budínský), Borek (77. Kraják), Bartek - Škoda, Nešpor (67. Bálek). Trenér: Medynský.