Šimůnek uctil otce 2. místem, Štybar v závodu Superprestige nebodoval

16:43
GIETEN - Cyklokrosař Radomír Šimůnek obsadil druhé místo v dnešním závodu série Superprestige v Gietenu, jenž se jel jako memoriál jeho otce, který zemřel náhle letos v srpnu ve věku 48 let. Závod na zmrzlé trati vůbec nevyšel českému mistru světa Zdeňku Štybarovi, jenž skončil hluboko v poli poražených sedmnáctý.

Radomír Šimůnek. foto: ČTK

Šimůnek se tak výrazně prosadil podruhé v sezoně v závodě, který se konal k uctění památky jeho slavného otce. Přesně před měsícem v Táboře memoriál dokonce vyhrál. V Gietenu se stal Radomír Šimůnek starší v roce 1991 mistrem světa mezi profesionály a po triumfech mezi juniory a amatéry jako první cyklokrosař v historii zkompletoval tento zlatý hattrick.

Na zmrzlé trati v Nizozemsku si pro nečekané vítězství dojel Štybarův belgický kolega z týmu Fidea Tom Meeusen. K výhře mu pomohla i smůla veterána Svena Nijse, jenž zhruba sto metrů před páskou ve snaze o spurt doslova vyrval pedál z kliky a místo boje o vítězství doběhl do cíle s kolem vedle sebe čtvrtý. Třetí skončil jiný Belgičan Dieter Vanthourenhout.

Štybar klesl na celkové třetí místo
I přes defekt v závěru si Nijs pojistil celkové vedení v Superprestige. Na druhé místo se dostal dnes pátý Belgičan Kevin Pauwels a na třetí místo klesl Štybar, jenž nebodoval. Úřadující vítěz série, který v sobotu obsadil druhé místo v závodu Světového poháru v Koksijde, zaznamenal zdaleka nejhorší výsledek v sezoně, kterou začal sedmi výhrami. Dosud nejhůře byl šestý v Superprestige v Hamme-Zogge.

Dnes suverénní českou jedničku vedle Šimůnka předstihl i Martin Zlámalík, jenž byl však pouze jednu příčku před ním a také nebodoval. Zastoupení na stupních vítězů měl ovšem v Gietenu český cyklokros i v dalších kategoriích. Závod juniorů ovládl vicemistr Evropy Jakub Skála, jenž ve spurtu porazil Vojtěcha Nipla, mezi ženami byla třetí Pavla Havlíková.

Výsledky závodu cyklokrosového seriálu Superprestige

Muži:
1. Meeusen (Belg.), 2. Šimůnek (ČR), 3. D. Vanthourenhout, 4. Nijs, 5. Pauwels (všichni Belg.), 6. Van Ijzendoorn (Niz.), ... 16. Zlámalík, 17. Štybar (oba ČR).

Do 23 let: 1. Van der Haar (Niz.) 47:50, 2. Baestaens (Belg.), 3. Eising (Niz.), ...12. Boroš, 25. Paprstka všichni stejný čas, 28. Hník -50, 32. R. Polnický -1:20, 33. J. Polnický -1:30, 35. Nesvadba (všichni ČR) -1:40.

Junioři: 1. Skála 41:30, 2. Nipl stejný čas, ...14. Medek -40, 27. Svoboda -2:40, 28. Března, 29. Bohata (všichni ČR) oba -3:10.

Ženy: 1. Van den Brandová 38:30, 2. Van Paassenová (obě Niz.) -5, 3. Havlíková -27, ...10. Mikulášková (obě ČR) -2:59.