Senzace: Synek se pomstil podlému Drysdalovi a stal se mistrem světa

4:00aktualizováno  4:07
WAIKATO - Český skifař Ondřej Synek se stal poprvé v kariéře mistrem světa, když ve finále MS dokázal porazit domácího favorita Mahého Drysdala a překazil mu tak útok na páté zlato v řadě. Třetí dojel překvapivě Brit Alan Campbell, který předčil olympijského vítěze z Norska Olafa Tufteho. V olympijské disciplíně vybojoval Synek historicky první české zlato na MS. Mezi ženami skončila Miroslava Knapková až čtvrtá.

Ondřej Synek se stal mistrem světa foto: ČTK

Už byl mistrem Evropy. Vládl několikrát i Světovému poháru. Na olympiádě či mistrovství světa ale ne a ne dosáhnout na zlato. Pátý pokus ale vyšel. Skifařský diktátor letošní sezony dotáhl své snažení v nejlepším roce kariéry až k historickému zlatu.

Osmadvacetiletý Synek navíc dokázal skutečně pozoruhodný kousek - titul světového šampiona vybojoval na domácím jezeře Karapiro čtyřnásobného mistra světa Mahého Drysdala na Novém Zélandu. Ten se dostal mezi nejlepší šestici skifařů po kontroverzním semifinálovém boji, ve kterém českého soka porazil. Ten ale závěr vypustil a teprve ve finále ukázal svou sílu.

DÁLE ČTĚTE

Na dvoukilometrovou trať vystřelil nejlépe Brit Alan Campbell, který na prvním mezičase vedl. Na druhou pozici se ale postupně propracoval český závodník pražské Dukly, který měl od úvodu vedle sebe jedoucího Drysdaleho na očích před sebou.

V polovině trati už byl v čele suverén letošní sezony (český skifař vyhrál všechny závody, ve kterých letos startoval), kterého se snažilo držet duo Campbell-Drysdale. Neúspěšně. Ve druhé polovině rodák z Brandýsu nad Labem ještě zvýšil svou frekvenci veslování a 500 metrů před cílem už byl jeho náskok více jak sekundový a stále narůstal.

VÝSLEDKY

Mistrovství světa ve veslování na Novém Zélandu - finálové jízdy

Muži - Skif: 1. Synek (ČR) 6:47,49, 2. Drysdale (N. Zél.) 6:49,42, 3. Campbell (Brit.) 6:49,83.

Ženy - Skif: 1. Svenssonová (Švéd.) 7:47,61, 2. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:47,79, 3. E. Twiggová (N. Zél.) 7:49,64, 4. Knapková (ČR) 7:56,38.

Synek se nakonec ani nemusel pouštět do výrazného finiše a již těsně před cílem zvednou vítězně zaťatou pěst a zakřičet si "Jóóó!". Osmadvacetiletý evropský šampion z letošního roku se stal i poprvé mistrem světa, navíc jako první český závodník v olympijské disciplíně (před ním vyhrál v roce 2000 Michal Vabroušek, na neolympijském lehkém skifu).

Druhý dorazil do cíle s téměř dvouvteřinovou ztrátou domácí favorit Drysdale, který odolal ataku britského soka. Až čtvrtý dojel olympijský vítěz Olaf Tufte, který "prochrápal" první polovinu závodu.

Knapkové došly v závěru síly

Dvacet minut před muži odstartovaly svůj závod také skifařky. Ve finálové šestici si dělala medailové ambice také Češka Miroslava Knapková. Že to s útokem na cenné kovy myslí vážně ukazovala od úvodních metrů, kdy se držela na druhé pozici.

Všem od startu odjela Švédka  Frida Svenssonová, které ale Knapková i největší hvězda - Běloruska Jekatěrina Karstenová - nevěnovaly velkou pozornost a hlídaly se především navzájem. V polovině trati ale urostlá dvojnásobná olympijská vítězka zabrala a jala se stíhat vedoucí Švédku.

Naopak české závodnici začaly docházet síly a ve třech čtvrtinách závodu se k ní dotáhla a následně ji také předjela domácí Emma Twiggová. Knapková se na odpověď nezmohla a dojela tak na nepopulární čtvrté pozici. Závod překvapivě stylem startem-cíl vyhrála Svenssonová, která odolala i mohutnému finiši Karstenové (šestinásobné mistryně světa). Třetí skončila Twiggová.