Senzace. Dánové porazili i Američany a jsou v osmifinále šampionátu

18:25aktualizováno  22:32
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Měl to být jen překvapivý výkřik do tmy, stává se z nich ale prvotřídní senzace. Dánští hokejisté vyhráli i své druhé utkání na MS v Německu, když porazili ve skupině D 2:1 v prodloužení stříbrné olympijské medailisty USA a zajistili si jako první tým na turnaji účast v osmifinálové skupině. Ve skupině B vyhráli Švýcaři nad Itálií 3:0, když o své výhře rozhodli dvěma góly v poslední třetině.

Dánský útočník Lassen rozhoduje o výhře svého týmu nad USA. foto: ČTK

SUVERÉNNÍ KANADA SMETLA LOTYŠE, FINOVÉ PORAZILI NĚMCE "FOTBALOVĚ" 1:0 - VÍCE ČTĚTE ZDE!

David a Goliáš. Trpaslík proti obru. Příměrů by se k souboji Dánsko - USA našlo více než dost.

STŘELEC VÍTĚZNÉHO GÓLU LASSEN

"Viděl jsem, jak obránce zaváhal a vystartoval jsem (za pukem). Byl to neskutečný pocit, vidět, jak to jde do branky."

A přesto si hokejový outsider ze severu Evropy vyšlápl na stříbrné olympijské medailisty z Vancouveru ze Spojených států.

Ano, Američané nepřivezli do Německa nejsilnější výběr, přesto hráči jako Okposo, Dubinski, Matt Green, Johnson či Clemmensen mají za mořem slušný zvuk. Proti nadšeně bojujícím Seveřanům ale jen jména na americké soupisce nestačila.

USA - Dánsko.

Hokejisté Spojených států se očividně nepoučili z finského sobotního výprasku (Dánsko zvítězilo 4:1), ani z vlastní porážky od

KAPITÁN USA JOHNSON

"Neomluvitelné... Spojené státy nemohou prohrávat takové zápasy. Je to neomluvitelné, ale zároveň je těžké vyhrát, když dáte ve dvou zápasech dohromady dva góly. Proti Finům nás čeká velký zápas. Musíme najít způsob jak vyhrát. Musíme začít vyhrávat nebo pojedeme domů dříve, než bychom chtěli. Jsem velmi zklamaný."

Německa (1:2 v prodloužení) a do zápasu vstoupili hodně vlažně. Ještě v desáté minutě byl poměr střel 4:1 pro Dány a celek vedený především triem Nielsen, Regin, Madsen si udržoval převahu po celou úvodní část hry.

Navrch měli Dánové také ve druhé části a tak vedoucí branka Ellera z 29. minuty, kdy svou bombou málem protrhl síťku za zády amerického brankáře, byla logickým vyústěním překvapivé převahy outsidera. Američané sice za dvě minuty srovnali, ale ani poté nedokázali svého soka zatlačit na delší dobu do defenzivy.

Zámořský výběr se k náporu nadechl až v závěrečné části hry, ale Galbraith odolával a v posledních třech minutách to byli naopak Dánové, kteří měli při přesilovce a v posledních vteřinách normální hrací době blíže k vítězství. Rozhodnout nakonec muselo až prodloužení.

Švédský kouč dánské reprezentace do něj vytáhl tři útočníky a jen jednoho obránce a byl za svou odvahu odměněn. Lassen pláchnul Američanům a nadvakrát parádní střelou překonal Clemmensena. Dánům tak zajistil překvapivý, ale naprosto zasloužený postup do další fáze turnaje.

Švýcarsko - Itálie.

Do osmifinále se probojovali také hokejisté Švýcarska. Ty po Lotyšsku zdolali také Itálii a se šesti body kralují své skupině B. Proti týmu z Apeninského poloostrova měli Švýcaři od začátku drtivou převahu (poměr střel v zápase byl 55:15), ale prosadit se dlouho nedokázali.

Skvěle chytajícího brankáře Itálie Bellissima překonal až ve 22. minutě zkušený Monnet po přihrávce Segera. Uklidňující gól přidal ve 47. minutě Brunner a vítězství 3:0 a postup do osmifinálové skupiny pojistil týmu ze země helvétského kříže střelou do prázdné branky Plüss.

PONDĚLNÍ VÝSLEDKY MS

Skupina D (Kolín nad Rýnem):

USA - Dánsko 1:2 v prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 33. Yandle (Okposo, Johnson) - 29. Eller (F. Nielsen, Regin), 63. Lassen. Rozhodčí: Hansen (Nor.), Šindler (ČR) - Kicha (Ukr.), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 8985.

Skupina B (Mannheim):

Švýcarsko - Itálie 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. Monnet (Seger, Vauclair), 47. Brunner (Savary, Josi), 60. Plüss. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Brown (Kan.), Terho (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5971.