Šebrle vykročil ke zlaté medaili: po prvním dni mistrovství vede

9:23aktualizováno  18:43
PAŘÍŽ - Na halovém mistrovství Evropy v atletice odstartoval dvoudenní maraton vícebojařského klání mužů. A i s českou účastí: Roman Šebrle a má za sebou sobotní čtyři disciplíny. Šedesát metrů zdolal v solidním čase 7,06 a ve skoku dalekém dolétl do vzdálenosti 759 centimetrů. V kouli se pak výkonem 15,42 metrů posunul do vedení, které uhájil i ve skoku vysokém.

Roman Šebrle foto: FOTO ČTK/AP

Šestatřicetiletý atlet z Lanškrouna si z šampionátů pod střechou starého kontinentu odváží medaile pravidelně od roku 2000. Tehdy získal stříbro, následovaly tři zlaté a naposledy v březnu 2009 vybojoval bronz...

Přirozeně tak usiluje o prodloužení série i nyní ve Francii. A nezačal vůbec špatně: v nejkratším sprintu Šebrle nezklamal. Start měl ve druhém rozběhu sice podprůměrný, byl poslední, ale zrychlenou střední pasáží se dotáhl na své konkurenty a tratí prolétl za 7,06 sekundy. To mu vyneslo pátou příčku.

V cíli proto nešetřil úsměvy: "Perfektní, takhle rychle jsem už dlouho neběžel," radoval se světový rekordman v desetiboji, který v cíli poblahopřál i nejrychlejšímu muži startovního pole - Nizozemci Ingmaru Vosovi, jenž předvedl výkon 6,89 sekundy a o setinu porazil Litevce Dariuse Draudvilu.

Z dalších disciplín

V 9:45 přišla na řadu silná disciplína českého závodníka - dálka. A hned v prvním jejím pokusu skočil na hranici 7,51 metrů. Ve druhém se pak ještě zlepšil - přidal dalších osm centimetrů a soutěž vyhrál (ve třetím skočil "jen" 729 cm). Celkově se zařadil na průběžnou třetí příčku a na vedoucího Draudvilu ztrácel pouhých deset bodů...

Poté se vícebojaři přesunuli do koulařského sektoru, v kterém Šebrle manko smazal, byť spokojený nebyl: vrhem dlouhým 15,42 metrů hned z prvního pokusu se posunul do vedení. Přehodit ho dokázal pouze Rus Kharlamov, čtvrtý muž pořadí. "Dálku ani kouli jsem nijak zvlášť nepokazil, ale ani extra nevylétl. V dálce jsem chtěl předvést lepší výkon," prozradil Šebrle.

Ve skoku vysokém se český atlet prezentoval dlouho bezchybným výkonem: na první pokus zdolal 194 cm, 200 cm, 203 cm a 206 cm. Zadrhl se však na další postupné výšce - 209 cm shodil hned třikrát a s prvním dnem sedmiboje se rozloučil. V celkovém pořádí svůj náskok na čele navýšil na 30 bodů.

"Zase to nebylo úplně špatné, ale chtělo to víc, moc tomu nechybělo," prohlásil Šebrle po vyšce. "Přitom se mi skákalo fantasticky. Je to smůla," litoval atler. "V neděli to bude ještě hodně zajímavé a tvrdý a těsný boj," předpokládá Šebrle.

Na programu bude ještě 60 metrů překážek, skok o tyči a závěrečný kilometr.