Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

Rusové si do čtvrtfinále vybrali Kanadu, Češi se utkají s Finskem

22:24aktualizováno  23:01
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Na dvě reprízy olympijských čtvrtfinálových bojů z Vancouveru a jednoho překvapivého semifinalistu se mohou těšit fanoušci 74. mistrovství světa v ledním hokeji. O složení čtvrtfinálových dvojic rozhodly večerní osmifinálové duelu Rusko - Finsko (5:0) a Švédsko - Švýcarsko (5:0).

Rusko - Finsko (ruská pohoda po první brance). foto: Reuters

Čeští hokejisté zásluhou odpolední výhry 3:2 nad Kanadou - VÍCE ČTĚTE ZDE - a po večerní jasné výhře Švédů 5:0 nad Švýcarskem obsadili v osmifinálové skupině F třetí místo. A jelikož ve druhé osmifinálové skupině stejným poměrem smetli Rusové neškodné Finy, je jasné, že právě Seveřané budou čtvrtfinálovým soupeřem českého týmu (oba týmy se utkali také ve stejné fázi na OH ve Vancouveru - VÍCE ČTĚTE ZDE).

Play off

Oba večerní výsledky také rozhodli o tom, že se dosud neporažená sborná utká o účast v semifinále s Kanadou a oba giganti si tak zopakují olympijský souboj z Vancouveru, ze stejné fáze turnaje (tehdy triumfovali Kanaďané 7:3 - VÍCE ČTĚTE ZDE). Již nyní je jisté, že v semifinále uvidí fanoušci jedno z překvapení turnaje, jelikož v boji o nejlepší čtyřku se utkají domácí Němci se Švýcarskem. Poslední čtvrtfinálovou dvojici tvoří Švédsko a Dánsko.

Pokud čeští hokejisté úspešně zvládnou čtvrtfinálovou loterii s Finskem, v boji o finále se utkání s lepším z dvojice Švédsko-Dánsko. Ve druhé větvi pavouku play off se nachází dvojice Rusko-Kanada a Německo-Švýcarsko.

ŠVÝCARSKO 0:5 ŠVÉDSKO
Švédsko - Švýcarsko.
Hokejisté Švédska porazili v posledním utkání osmifinálové části mistrovství světa v Německu Švýcarsko vysoko 5:0 a s 12 body ovládli konečné pořadí skupiny F. Druzí skončili s devíti body poražení Švýcaři, třetí se stejným ziskem český tým, který však na třetí příčku odsoudila prohra se Švýcary ve vzájemném utkání. Postupující kvarteto doplnila Kanada.

Švýcaři jako kdyby byli spokojení s výhledem čtvrtfinálového soupeře, kterého v případě porážky představovalo Německo. Ve velmi poklidném utkání nebyli Seveřanům příliš rovnocenným soupeřem a již od čtvrté minuty prohrávali po nádherné akci Martenssona s do prázdné branky zakončujícím Pääjärvi-Svenssonem.

Jen 48 vteřin po nástupu do druhé třetiny se z kruhu pro vhazování trefil Harju přesnou střelou ke vzdálenější tyči a Švédsko vedlo 2:0. Třetí gól přidal krátce nato při signalizované početní výhodě Hedman a kanadský kouč Švýacrů Simpson si vyžádal oddechový čas, aby svým svěřencům promluvil do duše. Moc platné to nebylo, Persson jel vzápětí sám na švýcarskou branku, při zakončení však trefil pouze levou tyč za zády gólmana Stephana.

Při obrazu utkání bylo jasné, že Švýcaři nebudou mít sílu, vůli a odhodlání na zvrat. Jejich vlažný přístup naopak Švédové ve třetím dějství ještě dvakrát potrestali. V končící 44. minutě se trefil Pettersson a o 48 vteřin později uzavřel skóre na konečných 5:0 Martensson. Ve švédské brance udržel čisté konto Markström.

ŠVÝCARSKO - ŠVÉDSKO 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 4. Pääjärvi-Svensson (Martensson), 21. Harju (Karlsson, Jonathan Ericsson), 24. Hedman (Martensson), 44. Pettersson (Jonathan Ericsson), 45. Martensson (Nilson, Pääjärvi-Svensson).

Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Baluška - Valach (oba SR), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5757.

RUSKO 5:0 FINSKO
Rusko - Finsko.
Hokejisté Ruska porazili v posledním utkání osmifinálové skupiny E mistrovství světa Finsko 5:0. Obhájci prvenství Rusové tak zvládli v Německu vítězně i šestý zápas a vyhráli skupinu právě před Finy, kteří budou soupeřem českého týmu ve čtvrtfinále.

Třetí skončilo pořádající Německo před překvapením turnaje Dánskem. Rusové nastoupili s Varlamovem v brance a přestože střelecký aktivnější byl v první třetině jejich soupeř, do kabin šli poprvé s jednobrankovým náskokem zásluhou přesné trefy Fjodorova z přesilovky v 17. minutě.

Rusko - Finsko (Ovečkin před finským brankářem).

Druhou část hry provázela nejprve dlouhá šňůra vyloučení na obou stranách, pak ujeli do přečíslení dvou na jednoho Kovalčuk s Malkinem, jemuž stačilo poslat puk do prázdné branky, ale o jistý gól ho na poslední chvíli obral vynikajícím zákrokem brankář Vehanen. Malkin však nemusel zpytovat svědomí dlouho. Na konci 34. minuty využil přesilovku a zvýšil na 2:0.

Jen o deset vteřin později přidal třetí gól Kuljomin. Svou jasnou výhru potvrdili Rusové v nástupu do třetího dějství, kdy se v rozmezí 40 vteřin trefili za Vehanenova záda Jemelin a Afinogenov. Střelecky aktivnější sice byli celkovým poměrem 36:35 Finové, nedočkali se však ani čestného úspěchu.

RUSKO - FINSKO 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 17. Fjodorov (Sjomin, Ovečkin), 34. Malkin (Kovalčuk, Gončar), 35. Kuljomin (Afinogenov, Anisimov), 43. Jemelin (Kovalčuk), 43. Afinogenov (Kulikov).

Rozhodčí: Looker (USA), Muylaert (Kan.) - Kalivoda (ČR), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 11:11, navíc J. Jokinen (Finsko) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 11.687.