Rusko se štěstím porazilo Slovensko, Švédy dotáhl k výhře Weinhandl

19:19aktualizováno  23:05
KOLÍN NAD RÝNEM - Obhájci titulu mistra světa měli problémy se Slováky, které nakonec porazili 3:1. Švédi si hladce poradili s Nory a hokejisté Běloruska otočili utkání s Kazachstánem.

Rusko slaví foto: ČTK

Rusové byli od počátku aktivnější, ale jejich tempo poněkud vykolejila několik minut trvající oprava plexiskla po nárazu dvou hráčů do hrazení u trestných lavic. Brankář Budaj kapituloval až v 15. minutě po výtečně umístěné ráně Afinogenova.

Maxim Afinogenov

"Ze všeho nejdůležitější je, že jsme vyhráli. Měli jsme hodně šancí, ale Budaj je držel v zápase. Slováci se v třetí třetině hodně zlepšili, ale náš gólman (Košečkin) to zvládl."

V druhé třetině mohl zvýšit Mozjakin, po akci Sušinského ale nedokázal zasáhnout skákající kotouč tak, aby ho nikým neatakován dopravil do prázdné branky. Krátce před polovinou zápasu ale okamžitě po buly vypálil Ovečkin, Sekera kotouč nešťastně tečoval a Budaj neměl šanci na změnu směru zareagovat. Slováci měli v závěru druhé třetiny tlak, ale bez gólového vyjádření.

Ukrojení náskoku se však přesto dočkali. V 44. minutě snížil Majeský a dal zápasu nový náboj. Na začátku trošku zakřiknutí Slováci se hnali za vyrovnáním a ve chvíli, kdy Pánik udělal kličku Košečkinovi, mu byli velmi blízko. Aťjušov však puk mířící do prázdné branky vyškrábl a radost jim sebral.

Přesně dvě minuty před vypršením základní hrací doby se nechal za zdržování hry vyloučit zkušený Fjodorov, při power play Slováků zachránila Košečkina tyč a na druhé straně se okamžitě trefil Kozlov. Sudí se sice ještě přesvědčoval u kolegy u videa, zda Slováci nedostali puk za brankovou čáru, ale poté uznal rozhodující trefu Rusů.

Slovensko - Rusko 1:3

Branky a nahrávky: 44. Majeský (Bartovič) - 15. Afinogenov (Kozlov, Kuljomin), 30. Ovečkin (Fjodorov), 60. Kozlov (Těreščenko). Rozhodčí: Muylaert (Kan.), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. oslabení: 0:1. Diváci: 18.522.

Hokejisté Švédska zvítězili ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Německu nad Norskem 5:2. Obhájci bronzu z loňského šampionátu došli za třemi body trnitou cestou: po dobře zvládnuté první třetině, kterou vyhráli 2:0, náskok ztratili, ale svým druhým gólem v utkání nakonec rozhodl Mattias Weinhandl, jenž poté dovršil hattrick.

V úvodu severského derby se zdálo, že se ponese v jednoznačné režii švédského favorita. V sedmé minutě otevřel skóre po skvělé individuální akci Weinhandl, jenž nejprve neuspěl v samostatném úniku, ale následně si s kotoučem vybruslil zpoza branky a překonal gólmana Grotnese. V 13. minutě pak přesnou ranou zvýšil Karlsson a využil tak přesilovku po pouhých čtyřech vteřinách.

Norové ovšem i přes nepříznivý vývoj nerezignovali a sami se také prosadili v početní výhodě, kterou již 20 vteřin po nástupu do druhé třetiny využil Thoresen. Na konci 45. minuty dokonce vyrovnal Solberg, ale Švédové poté znovu zvýšili obrátky a v třetí třetině zasypali Grotnesovu branku 20 střelami, z nichž si tři našly cestu do sítě. Mezi dvě Weinhandlovy trefy vklínil svůj zásah talentovaný mladík Pääjärvi-Svensson.

Norsko - Švédsko 2:5

Branky a nahrávky: 21. Thoresen (Fredriksen, Holös), 45. Solberg (Fredriksen, Thoresen) - 7. Weinhandl (Pääjärvi-Svensson), 13. Karlsson (Wallin), 48. Weinhandl (Pääjärvi-Svensson, Persson), 55. Pääjärvi-Svensson (Wallin), 58. Weinhandl (Engqvist). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Kadyrov - Gorděnko (oba Rus.), Brown (USA). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:2. Diváci: 5022.

První část hry příliš vzruchu nenabídla a skončila bez branek. Oba týmy předvedly dohromady pouhých deset střel na branku, Bělorusové dokonce jen tři. Slibné příležitosti měli Šin a Rymarev, ani jeden z nich však Kovala v běloruské brance nepřekonal.

Druhá třetina nabídla mnohem více. Již po 17 vteřinách poslal Kazachy do vedení Dudarev a přesně v polovině 31. minuty přidal po spolupráci s dalším čtyřicátníkem v dresu Kazachstánu Koreškov druhý gól při přesilové hře Antipin. V rozmezí 90 vteřin na přelomu 33. a 34. minuty však vyrovnali Meleško a Stefanovič.

Třetí dějství už se odehrálo zcela v režii Bělorusů. Obrat skóre dokonal Kaljužnyj, v 51. minutě zvýšil v početní výhodě Salej a Děmagin v 59. minutě vítěznému celku ještě vylepšil skóre.

Bělorusko - Kazachstán 5:2

Branky a nahrávky: 33. Meleško (Grabovskij, Salej), 34. Stefanovič (Kovyršin), 45. Kaljužnyj (Stasenko), 51. Salej (Kaljužnyj), 59. Děmagin (Meleško, Kosťjučenok) - 21. Dudarev (Šafranov), 31. Antipin (Koreškov, Gavrilin). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Looker (USA) - Eglitis (Lot.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 6125.