Rozlučku s Brnem Češky zvládly. Ve čtvrtfinále čekají obhájkyně z Austrálie

17:59aktualizováno  22:17
BRNO/PRAHA - Poslední duel v osmifinálové skupině domácího světového šampionátu zvládly české basketbalistky skvěle. Silné Brazilky dokázaly porazit po skvělém výkonu 84:70 a do čtvrtfinále tak postupují ze třetí pozice. V něm narazí obhájkyně titulu z Austrálie. Rozhodla o tom porážka úřadujících šampionek s USA v posledním zápase ve skupině E 75:83.

Česko - Brazílie (radost po výhře). foto: ČTK

Rozlučka s osmifinálovou skupinou začala pro český výběr tradičně - pokaženými úvodními útoky. A tak se jako první prosadily Brazilky, když se trefila za dva body Erika. Ve 2. minutě následovala česká odpověď z ruky Evy Vítečkové a české basketbalistky zlepšenou střelbou a pohybem postupně otočily skóre na 13:10 v 6. minutě.

VÍCE O MS V BASKETBALU ŽEN

Rozstřílela se především trápící se Kulichová, kterou kouč Blažek překvapivě postavil do základní sestavy. "Ani moc neřeším, koho potkáme, mezi Amerikou a Austrálií už takový rozdíl není. Hlavní je, jak jsme to s Brazílií samy zvládly, na čtvrtfinále pojedeme se sebevědomím, které jsme potřebovaly získat," řekla po zápase Kulichová.

Tah vyšel kouči báječné, levoruká pivotka proměnila se štěstím svou první střelu na koš, následně i obě šestky a postupně se rozstřílela k velkému výkonu a nakonec nastřílela 12 bodů (dosud měla průměr na zápas něco málo přes 2 body). Ani ten ale nestačil zastavit brazilský obrat a tak Jihoameričanky vyhrály první čtvrtinu 20:17.

Do druhé čtvrtiny vstoupily Češky jako uragán a tvrdou a přesnou hrou se dostaly do vedení 25:20, když během čtyř minut nedovolily soupeřkám jediný koš. Jenže Brazilky se z útlumu zvedly, ač v průměru nižší, přeskákaly české basketbalistky pod košem a pomáhaly si tak ke snadným košům.

Česko - Brazílie (Horáková se tlačí pod koš).

V závěru čtvrtiny dokázaly otočit skóre na 36:34 a nic na tom nezměnil ani dalekonosný pokus Vítečkové s klaksonem, který se odrazil do zadní obroučky.

Že zápasy českých basketbalistek nabízejí výsledkovou houpačku potvrdil i nástup do druhého poločasu. Ve 25. minutě vedly svěřenkyně kouče Blažka 54:41. Základ obratu? Skvělá úspěšnost střelby a ještě lepší doskakování. Vždyť za celou třetí čtvrtinu doskočily Brazilky pouhé tři míče. To se pak hraje...

Přesto nakonec třetí dějiství vyhrály české hráčky jen s pětibodovým náskokem - 60:55. To dokázaly Vítečková a spol. v poslední čtvrtině nejen udržet, ale také navýšit. Když tři minuty před koncem vedly české basketbalistky 74:61, bylo rozhodnuto a duel se dohrával v exhibičním tempu.

Česko - Brazílie (radost po výhře).

"Jsme rády, že se nám povedla odveta. Chvílemi jsem po některých jejich střelách měla obavy, aby se neopakovalo to, co před čtyřmi lety, ale ukázaly jsme, že dnes chceme vyhrát víc než ony," připomněla čtvrtfinálové vyřazení od Brazilek na posledním MS Ivana Večeřová.

"Ve druhém poločase jsme se chytili a hlavně diváci nás neskutečně táhli dopředu," ocenila pivotka také publikum. To v závěru odměnily Češky parádními kombinacemi a po nejlepším výkonu na turnaji se rozloučily s jihomoravskou metropolí vítězstvím 84:70. Po čtvrtečním přesunu do Karlových Varů v pátek od 18:30 hodin čekají české basketbalistky ve čtvrtfinále obhájkyně titulu z Austrálie.

OSMIFINÁLE MS V BASKETBALU ŽEN

Česko - Brazílie 84:70 (17:20, 34:36, 60:55)
Body:
Vítečková 24, Horáková 17, Večeřová 16, Kulichová 12, Veselá 6, Elhotová 5, Burgrová 4 - Castro-Marquesová 27, De Souzaová 16, Nascimentová 6, Dantasová 5, Nevesová 5, Pintová 4, Rochaová 3, Luzová 2, de Oliveiraová 2.

Rozhodčí: Grinterová (USA), Mayberry (Austr.) a Liang Ping (Čína). Trestné hody: 27/20 - 19/13. Fauly: 18:23. Trojky: 6:5. Doskoky: 34:34 Diváci: 3140.