Řepka vyfasoval stopku na tři zápasy a nebude kapitánem

15:14
PRAHA - Klíčový muž sparťanské jedenáctky si svým zkratem v zápase se Slováckem zadělal na další malér. Za plivanec na protihráče Volešáka inkasoval kapitán Letenských Tomáš Řepka kromě nespecifikovaného trestu od klubu i třízápasový distanc a zákaz vykonávání funkce kapitána do konce roku, který mu vyměřila disciplinární komise fotbalového svazu.

Zklamaní Řepka a Kucka. foto: ČTK

Bylo by to jen jedno z mnoha průměrných ligových utkání - úřadující mistr v něm před necelými dvěma týdny v Praze přehrál Slovácko 2:1 - ovšem v pestrém fotbalovém životopise šestatřicetiletého řízného obránce Tomáše Řepky má své místo. Černým písmem je k němu připsaná poznámka "další blikanec".

183 centimetrů vysoký bouřlivák po vzájemném souboji s Ladislavem Volešákem neudržel nervy na uzdě a odhodlal se k nesportovnímu činu - na rivala plivl. "Stydím se za tu reakci, omlouvám se proto spoluhráčům a fanouškům," uvedl již dříve v rozhovoru pro deník Právo. "S věkem si uvědomuji, že se prostě takhle chovat nemůžu. Na svaz půjdu s pokorou a trest přijmu," dodal.

Tam mu dnes disciplinární komise vystavila stopku na tři duely nejvyšší ligy a stanovila zákaz vykonávání funkce kapitána do konce podzimní části sezóny. "Při rozhodování hrálo roli to, že se pan Řepka přiznal, že svého činu litoval a také to, že byl vyprovokován okolnostmi. Naopak mu uškodilo, že tak učinil jako kapitán," prozradil mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

Bývalý reprezentant si již jedno utkání odpykal v Českých Budějovicích, kde se jeho týmoví parťáci s absencí vůdce nevyrovnali a překvapivě z jihu Čech odjeli s prázdnou po prohře 0:1.

Řepkův plivanec:

Pro bývalého dirigenta defenzívy West Hamu a Fiorentiny nejde zdaleka o první kontroverzi fotbalového života. Červená karta se mu během probíhající profesionální kariéry před očima zjevila celkem šestnáctkrát, což je český rekord. Do povědomí sportovních fanoušků se rovněž zapsal vztyčenými prostředníčky, urážkami soupeřů či strkanicí s kameramanem.

Výběr prohřešků Tomáše Řepky

Březen 1996 - Ve čtvrtfinálovém utkání ME hráčů do 21 let České republiky se Španělskem dostal červenou kartu za tvrdý faul na Raúla. Po druhé čtvrtfinálové porážce Češi nepostoupili na OH v Atlantě a Řepka se kvůli následnému dvouzápasovému trestu připravil o nominaci na mistrovství Evropy 1996 v Anglii.

Březen 1999 - Po podzimním přestupu ze Sparty do Fiorentiny viděl svou první červenou kartu v italské nejvyšší soutěži v zápase proti Piacenze. Předčasně do kabin odešel za to, že po sporném verdiktu vyrukoval na hlavního rozhodčího.

Říjen 2000 - V 53. minutě kvalifikačního utkání o účast na MS 2002 na Maltě se ohnal po protihráči a byl vyloučen. Oslabený tým pouze remizoval 0:0 a i kvůli této bodové ztrátě nakonec zamířil z druhého místa do baráže.

Září 2001 - Svůj nástup v prvoligovém anglickém West Hamu United, kam přestoupil o měsíc dříve, "ozdobil" vyloučením hned při vlastní premiéře v utkání na hřišti Middlesbrough. Z hřiště byl vykázán po druhé žluté kartě deset minut před koncem zápasu.

Říjen 2001 - Další červenou kartu obdržel ve svém třetím utkání. V zápase proti Blackburnu Rovers putoval předčasně do sprch znovu po druhé žluté kartě, a to v 61. minutě hry.

Listopad 2001 - V prvním utkání baráže o MS s Belgií v závěru prvního poločasu Řepka udeřil protihráče Goora loktem do obličeje. Oslabený tým už nedokázal vyrovnat a zklamal i v odvetě, před kterou Řepku kvůli jeho nevhodným výrokům trenér Jozef Chovanec z mužstva vyhostil. Za vyloučení dostal čtyřzápasový trest a reprezentační dres od té doby už neoblékl.

Březen 2003 - Při druholigovém zápase West Hamu v Prestonu těsně před koncem první půle dostal červenou kartu, protože podle rozhodčího udeřil hlavou jednoho z protivníků.

Květen 2006 - První Řepkův incident po návratu do české ligy na začátku roku. V průběhu duelu Sparty v Jihlavě urážel domácího trenéra Karla Večeřu - nazval ho mimo jiné kreténem - a od disciplinární komise ČMFS odešel s pokutou 50.000 korun.

Září 2006 - Vulgární chování si Řepka neodpustil ani v zápase v Teplicích, kdy v reakci na pokřiky domácích fandů ukázal směrem k tribunám vztyčený prostředník, což zachytily televizní kamery. Musel zaplatit pokutu 80.000 korun.

Září 2007 - V nastaveném čase ligového zápasu v Teplicích byl sparťanský kapitán po hádce s rozhodčími a potyčce s domácím pořadatelem vyloučen. Při odchodu ze hřiště posléze vztekle praštil do kamery České televize. Disciplinární komise ho potrestala zastavením činnosti na sedm soutěžních utkání a zákazem výkonu funkce kapitána na 15 měsíců, od Sparty dostal pokutu 150.000 korun.

Květen 2008 - V druhé minutě ligového utkání proti Brnu byl Řepka vyloučen poté, co praštil míčem do obličeje protihráče Aleše Bestu, který chtěl házet aut. Obdržel trest na dva zápasy nepodmíněně a od Sparty pokutu 200.000 korun.

Červenec 2010 - V ligovém zápase proti Slovácku Řepku fauloval Ladislav Volešák, rozhodčí ale nepískl a nechal Spartu ve výhodném postavení pokračovat ve hře. Rozezlený Řepka poté na Volešáka plivl, což sice rozhodčí nepostřehli, ale delegát zápasu a televizní kamery ano. Disciplinární komise Řepkovi nejprve s okamžitou platností pozastavila činnost a dnes mu udělila třízápasový trest.