Půlkař Holuša ani oštěpař Frydrych medaili nepřivezou

21:51
BARCELONA - Jakub Holuša skončil na mistrovství Evropy v Barceloně ve finále běhu na 800 metrů pátý. Za medailí zaostal o 23 setin sekundy. Zvítězil Polák Marcin Lewandowski. Holuša tak zopakoval své umístění z letošního halového mistrovství světa v Dauhá a v dnešním programu ME byl nejlepším Čechem.

Český oštěpař Frydrych. foto: ČTK

"Samozřejmě, páté místo je super, ale není to medaile," prohlásil v cíli Holuša. Nesmutnil však, věřil, že za několik let bude zkušenější a dostane se i na stupně vítězů. "Ještě to chce nějakou dobu běhat, aby mi ta špička o ten kousíček neutekla," uvedl.

Frydrych nepostoupil ani do užšího finále
Očekávání nenaplnili oštěpaři, dvojka letošních světových tabulek Petr Frydrych ani Vítězslav Veselý se nedostali do užšího finále. Veselý hodil 77,83 metru, Frydrych 77,30 a srovnali se za sebou na devátém a desátém místě. V boji o zlato měl favorizovaný Nor Andreas Thorkildsen hodně práce s Němcem Matthaisem De Zordem, výkonem 88,37 metru ho porazil jen o 56 centimetrů.

"Dostal jsem za vyučenou," smutnil Frydrych - ČTĚTE ZDE

Prorok zaběhl osobní rekord
Josef Prorok doběhl ve finále na 400 metrů překážek šestý v osobním rekordu 49,68 sekundy. Zlato získal Brit David Greene (48,12). Sedmibojařka Eliška Klučinová sice po nevydařeném oštěpu přišla o možnost atakovat vlastní český rekord, nakonec se však posunula až na konečnou sedmou pozici.

Kateřina Cachová byla sedmnáctá, první místo v závěrečné osmistovce uhájila Britka Jessica Ennisová.

Koulař Žalský-

Koulař Žalský osmý, tyčkař Kudlička desátý
Koulař Antonín Žalský obsadil osmé místo. Výkonem 20,01 metru prošel jako poslední do užšího finále, ale v něm už se nezlepšil. Zlato získal Bělorus Andrej Michněvič, který o jediný centimetr porazil olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska.

"Konečně jsem prodal to, na co mám," radoval se třicetiletý český vrhač. Dosud na čtyřech velkých akcích v kariéře vždy ztroskotal v kvalifikaci.

Tyčkař Jan Kudlička skončil desátý. Ve finále překonal 560 cm, na výšce o pět centimetrů vyšší už neuspěl. Navíc při třetím skoku mu vyjela tyč z ruky a upadl. "Nevím, co se stalo, celkem mě to překvapilo," prohlásil.

Vítězný Francouz Renaud Lavillenie se pokoušel o 602 cm a dvakrát jen lehce shodil.

Škrobáková se do finále ani nedostala
Lucie Škrobáková do finále běhu na 100 metrů překážek nepostoupila. Ve svém semifinále skončila česká rekordmanka pátá, čas 13,10 sekundy jí nestačil. Stříbrná medailistka z halového ME v Turíně 2009 si přitom myslela, že běží dobře. "Ale čas na prd, jsem zklamaná," hlesla v cíli.

Vyšel jí start, ale nechytila rytmus. "Pak už jsem věděla, že je to v háji," prohlásila. "No nic, sezona ještě nekončí. Třeba se podaří tu dřinu zúročit někde jinde, ale atletika je někdy krutá, živit se tím rozhodně nebudu," řekla. Ve finále triumfovala v novém národním rekordu 12,63 sekundy Turkyně Nevin Yanitová.