Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Překvapení: Slováci hrají na MS podeváté, jejich nejlepší střelci jsou Češi

Sport

  19:57
PRAHA - Slovenští fotbalisté výhrou nad Itálií a postupem do osmifinále mistrovství světa zaznamenali největší úspěch ve své historii. Dle oficiálních tabulek FIFA však mají na svém kontě počiny o mnoho hodnotnější. A především na české sousedy mohou nyní dělat pověstný dlouhý nos. I když s velkou dávkou nadsázky...

Slovensko - Itálie (slovenská radost). foto: Reuters

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) totiž neurčila za nástupnickou zemi bývalého Československa jen Českou republiku, ale také Slováky. Na úspěšné časy společné federace tak navazují svými nynějšími výkony stejně jako Češi před čtyřmi lety. Alespoň, co se statistik týká. 

Historické statistiky

Nejůspěšnější týmy:
1. Brazílie

66 vítezství - 14 remíz - 14 proher - 212 bodů
2. Německo
57 - 19 - 19 - 190
3. Itálie
44 - 21 - 15 - 153
---
16. Slovensko
12 - 6 - 15 - 42
17. Česko
12 - 5 - 16 - 41

Nejlepší střelci ČR i SR
1. Onldřich Nejedlý (Čech) - 7
2. Zdeněk Zikán (Čech) - 4
3. Adolf Scherer (Slovák) - 3

V historických análech FIFA nyní pozorný čtenář zjistí, že nejlepší slovenským střelcem na MS není Róbert Vittek, autor tří branek z Jižní Afriky, ale legendární berounský rodák Oldřich Nejedlý, který zaznamenal sedm gólů ve čtvrté dekádě minulého století. Před Vitteka se zařadil také Zdeňek Zikán z Prahy, který v roce 1958 nasázel ve 4 zápasech 5 branek (více duelů za reprezentaci ani neodehrál).

A protože Češi na prvním šampionátu od rozdělení federace v roce 2006 získali jen tři body za výhru nad USA, klesli v celkovém světovém žebříčku sčítající zápasy a body na MS až za Slovensko. Svěřenci kouče Vladimíra Weisse totiž mají na kontě kromě výhry nad Itálií ještě remízu s Novým Zélandem a možnost rozšířit své bodové konto v osmifinále... 

Čtěte také:
Slovenské povstání: výhra 3:2 nad Itálií a postup do osmifinále

Fotbalová pravidla jsou tak jiná než hokejová. Světovou hokejovou federací IIHF byla totiž za nástupnickou zemi Československa zvolena pouze Česká republika, zatímco Slovákům se začaly statistiky počítat od nuly.